Mi az a hangoskönyv? Mivel lehet lejátszani? Képek vannak hozzá vagy csak szöveg?
Például ez az:
https://www.youtube.com/watch?v=xrB3QYTxJ54
Ahogy az első írja, egyszerűen egy fájlokban rögzített felolvasott szöveg. Eleinte a vakok számára kezdték önkéntesek felolvasni a könyveket, de ma már egyre népszerűbb sokak körében, gyakran színészek (a belinkelt könyvnél pl. Scherer Péter) olvassák fel a szövegeket. Ha ténylegesen a felolvasást hallgatod, akkor az agyad közben ugyanazokat a műveleteket végzi el, mint rendes olvasás közben, tehát nem ér kevesebbet, ugyanúgy megérted, értelmezheted a művet.
Sokaknak hasznos.
-idősek akik már nem látnak jól
-gyerekek akik nem tudnak még olvasni, instant esti mese ha épp a szülő nem ér rá akkor is
-diszlexiások akik nem tudnak sokat koncentrálni rá
-nyelvtanulás céljából idegen nyelvű hangoskönyv segít megtanulni a helyes kiejtést
-ha pl utazol munkába, főzés, sportolás, vezetés közben hallgatni és összekötni a kellemeset a hasznossal
-vakoknak és gyengén látóknak
Egy (vagy több) színész szóról szóra felolvassa a könyvet. Rövidítések, zenei aláfestés stb. nélkül.
Manapság a hangoskönyveket CD-n vagy digitális formátumban (pl. MP3) terjesztik. Régebb szalagos kazettán voltak.
Simán valaki szépen artikuláltan felolvas egy könyvet. YouTube-on pl a Harry Pottertől elkezdve a kötelező háziolvasmányokig minden van...
A legtöbb felhasználási módják fennt leírták, de nekem pl az egyik régi osztálytársam simán csak lusta volt olvasni, így megkereste YouTube-on a háziolvasmány hangoskönyvét, 1.5-ös gyorsaságra tette, s hallgatta. (Ha meg nem volt hangoskönyv, a Google fordítóval felolvastatta. :D )
Én amúgy nem szeretem a hangoskönyveket. 5 perc után már nem tudom, hogy mit mondtak benne... A hang egyszerűen átmegy háttérzajba.
A hangoskönyv nem egy szigorúan rögzített tartalmú fogalom. Semmi akadálya, hogy egy hangoskönyvre jól átdolgozott könyvnél akár ábrákat is elmeséljenek, elmondva jobban befogadható formára írják át, mint eredetileg a könyv változatba csak beszúrtak egy képet.
Találkoztam már olyan hangoskönyvekkel, amiknél egyszerű linkeket mondtak be, hogy az xy.com/132 címen találod a képet, ami ehhez a fejezethez tartozik. Olyan hangoskönyvvel is találkoztam, amiben többször elmondják ugyanazt a címet, ahonnan az összes illusztrációt együtt el tudod érni és így megnézheted, ha tudod/akarod, hogy milyen ábra tartozik az adott témához. De nyilván hangoskönyvként inkább azok a könyvek működnek, amik kevésbé igényelnek vizuális kiegészítést. Se matek, fizika, kémia könyv a képletek miatt, se fotóalbum, térkép, vagy anatómiai atlasz számára nem ideális a formátum.
Technikailag sok féle lehet. Eleinte még kazettákon árulták, aztán jöttek a CD, DVD lemezek, majd az MP3 és újabb formátumok.
Ma már általában inkább alkalmazásokban kezeli a többség, így fájl szinten a technikai részletek és formátumok elvesznek. Van egy hangoskönyv alkalmazásod, mint mondjuk az Audible, megveszel rá egy könyvet, vagy letöltesz egy ingyen elérhetőt és rajta van a könyv, meghallgatod.
Találkoztam már app store-ban is olyan alkalmazással, ami egy hangoskönyv volt. A könyv címe alapján megtalálod, letöltöd, felolvassa neked a könyvet, tudsz benne jegyzetelni, fejezetek közt ugrálni. Viszont így minden könyv külön alkalmazás. Gyűjtő appokkal egyszerűbb a hangoskönyv alkalmazást megnyitni és abban kezelni az összes hangoskönyvet együtt.
Vannak, akik YouTube-on vagy podcastben olvasnak fel könyvet. Ugyanúgy, ahogy olyanok is voltak/vannak, akik blogon, vagy weboldalon teszik közzé az írásaikat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!