Ha írok egy könyvet hány százalékot kapok a eladásból bejövő pénzből?
Egy bónuszkérdés: Ha lefordítok egy külföldi könyvet akkor hány százalékot kapok az eladásból bejövő pénzből?
Aki esetleg nagyon ért hozzá: A második kérdéshez: Hány százalékot kap a kiadó, a könyvesbolt, az eredeti szerző? Ki részesedik még?
Az első kérdéshez: Hány százalékot kap a könyvesbolt, a kiadó, ki részesedik még?
Igen, tisztában vagyok hogy a kérdésre laikus nem, csak egy kompetens, esetleg szakmabeli illető tud válaszolni.
Köszönöm szépen a választ előre is.
Szorítkozzunk a hagyományos könyvkiadásra most.
0. Nem elég írni egy könyvet, ki is kell adni.
1. Nem kapsz százalékot. Legalábbis, első könyvesként nem jellemző, sőt, később is lehet, hogy fix összegben egyeznétek meg. Egyébként nem biztos, hogy ezzel rosszabbul járnál.
2. Nem százalékot kapsz. A fordítók fix összeget kapnak. (kialkudott, vagy gyakran karakterenkénti díjazás) De általában úgy működik, hogy a kiadó kéri fel az adott fordítót, nem pedig a fordítással házalnak.
2b. Nincs így értelme a kérdésnek, a fordítás csak egy tétel a költségek listáján. Az eredeti szerző, pontosabban az őt képviselő ügynökség megint csak fix összegben szokott megállapodni a kiadóval, ez általában X év alatt kiadott Y db példányra vonatkozik. Ez a jogdíj tág határok közt változhat, de többnyire pár ezer dollár.
1b. Nem "kapja" a kiadó, hanem mennyi marad nála, ill. mennyi a költsége. Úgy működik, hogy a kiadó finanszírozza az adott könyv kiadását. Ebből van bevétele, meg akadnak kiadásai. A bolti árból lejön a nagyker és a kisker díja, ez jellemzően 50-60% körül van. A maradék a kiadó bevétele, amiből fizetnie kell mindenfélét. Például a nyomdát, ami példányonként olyan 250-300 Ft-tól indul. Valamint a szerző honoráriumát, vagy a jogdíját és a fordító honoráriumát. Ezen kívül még egy sor munkafolyamatot, amit vagy kiadón belük old meg, vagy külsős szakembereket bíz meg: szerkesztés, korrektúra, lektorálás, illusztráció, borító tervezés, tördelés, marketing, stb.
Na meg magának a kiadónak is vannak költségei, hiszen a fenti feladatokon kívül még csomó mindent csinálniuk kell, amihez szintén szükséges munkaerő, iroda, meg mindenféle eszköz.
És ne feledkezzünk meg az állam felé fizetett áfáról sem.
Van persze a magánkiadás is, ami másként működik, de az 99%-ban azt jelenti, hogy rááldozol némi pénzt, hogy megjelenjen amit írtál, és csak az a kérdés, mekkora mínuszban leszel a végére.
Nagyon köszönöm a válaszokat. Mindenkinek pipa. Mégis jó ez az oldal!
A 4. válaszoló lesz a kompetens találat. 😉 Köszönöm szépen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!