Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A Fantasy könyvekben mik a...

A Fantasy könyvekben mik a különbségek az alábbi lények között?

Figyelt kérdés

Olvastam már pár könyvet, regényt, szerepjátékot. Angol nyelven is, magyarul is.


Mi a különbség a törpe és a gnóm között? Vagy a manó és a gnóm között? Az elf és a manó között? Vagy az ogre és ork között? Valamint a kobold és a goblin között?

Mert az elfet is szokták manóként fordítani. Holott az elf az tünde. Ami ugye nem tündér (fairy). A gnome-ot is szokták manónak fordítani, de törpének is. Holott a törpe (dwarf) azért más (szerintem).

A goblint is szokták koboldnak fordítani. De pl: Salvatore regényeiben a kobold és a goblin az külön faj. Míg Tolkien-nél a goblin=kobold. Salvatore-nál (Forgottem Realms világ), a manó, a gnóm és a törpe is külön-külön fajok.

Ez hogy van akkor most? Vagy szimplán csak írója válogatja, és kötetlenül úgy skatulyázza be és értelmezi az egyes fajokat ahogy akarja?



2020. márc. 30. 11:04
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
Mivel kitalált lények, lényegében úgy képzeli el őket az író, ahogy akarja.
2020. márc. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem a törpe egy kulturával rendelkező, értelmes lény, mg a gnóm egy elfajzott, alacsony kulturával biró, kevésbé civilizált lény. Kb. ez mindegyikre szerintem.
2020. márc. 30. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Általánosságban elmondható, hogy ezért érdemes megtanulni angolul,mert sok a félrefordítás a magyar könyvekben és így könnyebb az olvasás. Én 88 óta szerepjátékozom, D&D, Elric, M.A.G.U.S., MERP, Advanced Fighting Fantasy, Fighting Fantasy-t játszom mind a mai napig.

Alapjában véve írója válogatja.


A törpe (dwarf) és a gnóm (gnome) között egyértelmű a különbség, bár sokan keverik őket. A gnome (gnóm) az a reneszánsz alatt paracelsius által használt szó, olyan kisnövésű humanoidokra, akik nem szeretnek az emberekkel kapcsolatba kerülni és ezért a föld alatt élnek (earth dweller-ek). A dwarf az norvég gyökerű szó, a dverg-ből ered, ezek valamiféle aprónövésű értelmes, sőt nagyon értelems lények voltak, ezért összekapcsolták őket az építészettel, a bányászattal, mérnöki tudományokkal. A dwarf-ok sokkal barátságosabbak az emberekkel, az interakció közöttük mindennapos.


Mindkettő mágikus teremtmény, mitológiai. Mindkettő alacsony növésű. A gnome-ok a föld alatt élnek, de a dwarf-ok erdőben, hegyekben, mindenhol. A gnome-ok inkább kedvesebbnek vannak bemutatva a dwarf-ok általában köpcösebb, rücskösebb figurák (kivéve hófehérkében).


Az elf az már más tészta, ott teljes a káosz, használják a manókra bizonyos helyeken, használják a hegyesfülű humanoidokra, de nagy a káosz, az imp is lehet akár fairy, vagy elf, esetleg pixie, épp az adott mű az, ami eldönti, hogy mi.


Goblin és kobold - A kobold az ork - vagyis sok helyen az. a goblin pedig sok helyen hobgoblin -amit volt, hogy óriáskoboldnak fordítottak nálunk. A kobold alapjában véve - ha a mitológiát nézzük föld alatt lakó szellem, lény, teremtmény. A Goblin földfelszínen él. A kobold általában valamilyen elemmel együtt jelenik meg, tehát tűzkobold, ilyesmi...


De mondom, teljes a zavar, érdemes az eredeti művet megnézni, hogy ott mit írnak. Pl gyűrűk ura ahány kiadás, annyi fajta megközelítés! Nem viccelek, cserélgetik.

2020. márc. 30. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
100%

igen van iroi szabadsag


de a legelterjedtebb "kepeket" megtalalhatof leirasokban erdemes minel regebbi fantasykbol tajekozodni, mert legtobben ehez ragaszkodnak igazodnak


vagy minel kozismertebbekhez


ha megfigyeled majd mindnel megvannak a hasonlosagok nincs keveres inkabb csak kihagyas

2020. márc. 30. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
86%

Nincs szabály. Sok írónál más-más lényt jelent ugyanaz az elnevezés. Illetve a magyar fordító heppje szerint ez még tovább bonyolódhat.


Pl. a fae és az elf magyarul nagyon sokszor ugyanazt a fordítást kapja (tünde), de csak a 80-as évektől, mert azelőtt ez a szó ilyen értelemben nem létezett magyarul (A Gyűrűk Ura fordítás vezette be).


Egyébként pedig a goblin, kobold, gnome stb hasonló lények, csak más-más néphiedelemből származnak. Az angol csak átvette az eredeti elnevezést, de a magyar fordítók szeretnek mindent lefordítani, ami ilyen esetben elég nehéz, hisz egyszerűen nincs külön szavunk rájuk.

2020. márc. 30. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
80%

Az elf az nem tünde. A tündéket Tolkien találta ki, az elfek pedig mitológiai lények.


A dwarf pedig törp és nem törpe. Tolkien miatt mindenki az embernél kisebb, szakállas lényeknek képzeli őket. A valóságban a skandináv mitológia részei és egyáltalán nem alacsonyabbak az embernél, hanem ember méretűek, ez a rossz fordítás félreértelmezése.


A lényeg, hogy általában egy korai író kitalál valami újat, pl. Tolkien és akkor minden más író átveszi tőle, mintha mindig is így képzelték volna, pedig nem. Ez vezet ahhoz, hogy annyira egyformák.


Mindenki úgy értelmezi a fajokat, ahogy akarja. És javasolt is nem egy korábbi értelmezését átvenni, mert rohadt unalmas mindig ugyanarról olvasni. A fantasy lényege az író képzeletének megismerése lenne és nem megtudni, hogy mennyire jól tud copy-pastelni.

2020. márc. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Régebben is mást jelentettek ezek, manapság pedig pláne.


A gnóm kisebb a törpnél, és kevésbé robosztus a testalkata. Sőt egyes művekben a gnóm még a félszerzetnél (hobbit/halfling) is kisebb. Steampunk művekben - amik némi fantasyval is keverve vannak - is vannak sok gnóm mérnökök, feltalálók akik bütykölnek ezt-azt. Lényegében egy még alacsonyabb és vékonyabb dwarf. Van mikor hegyes a fülük, de van amikor kerekebb a fülük. A D&D-ben, Pathfinderben, WoW-ban is más-más a gnóm. Salvatore műveiben a mélységi gnómok (svirfnebli) például magasabbak a törpöknél. Míg a többi művekben a gnómok, kisebbek.


A manó az általában - ha a meséket/folklórt nézzük - még a gnómoknál is kisebbek. Akár az ember tenyerében is elférhetnek, az angolban boggle-nak hívják őket.


A pixie(vagy pixy..írják így is) az lehet a kis miniatűr pillangószárnyas tündérke, de szintén lehet manó is. Legalább is, fordítják ezeket is így.


Az elf manapság a magas, sudár, karcsú hegyesfülű humanoid. Amit ugye tünde-nek fordítanak a magyarok. (Pl: wood elf = erdei tünde, dark elf = sötét tünde). De ahogyan előttem is írták manót, tündért is jelenthet az elg.


Az ork és a kobold/goblin manapság a modern RPG, MMORPG, irodalmi művekben külön fajnak számítanak. Ork nagydarab ronda erős humanoid. A goblin majdnem ugyanez csak jóval kisebb (mint pl: egy törp vagy gnóm) és vékonyabb.


Az ogre sok helyen kinézetre olyan, mint kb. egy ork, csak jóval nagyobb (4-5 m magas).


De összességében, attól függ az egész, hogy maga a mű szerzője, hogyan képzeli el az általa megteremtett univerzumot. Ahány fantasy mű, annyi féle verzió.

2020. márc. 30. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
93%

Jellemző példa lehet mondjuk a törp (dwarf), amit a legtöbben alacsony, robusztus testalkatú, szakállas figuráknak képzelnek el. Mert valaki egyszer így képzelte el, mások pedig róla másoltak.

De pl az Elder Scrolls világában a törpök is az elfek egy típusa, és hozzájuk hasonlóan magas, sudár testalkatú teremtmények. Bár a szakáll az megmaradt :D

Szóval nincs rá szabály hogy egy kitalált lénynek milyennek kell lennie. A legtöbbről ugyan van egy elterjedt kép, de ettől még más fantáziavilágokban ugyanaz a név illethet teljesen más lényeket is.

2020. márc. 30. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Az ogre általaban olyan mint egy 3 méteres vaskos ember, aki az átlagnal nagyobbra nőtt.

Az emberevő óriás más, mert az a lényege hogy egészben bekap egy embert és lenyeli. Eleve az óriás a görög mitológiából származik.

Az ork meg emberméretű de sokszor ronda, csapzott és hódit, fosztogat, szórakozik az emberekkel. De a római mitológiában csak egy alvilági isten, sok köze nincs a fantasy lényhez.

2021. máj. 23. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!