Írástechnikai példa. De hogy is szól pontosan?
Arról szól, hogy képzelt világokban nem szükséges a legalapvetőbb dolgokat is vadonatúj szavakkal leírni...
kb. hogy ha van egy négylábú, növényevő, utazásra használható jószágod, ami tehát mindenben megegyezik a "ló" fogalmával, akkor ne nevezd ....-nek!
De MI-nek? Erre a példára próbálok két hete visszaemlékezni, sikertelenül...
Kezdő (fantasztikus) írók típushibája kapcsán szokott szóba kerülni, de nem emlékszem sajnos, milyen konkrét példát hoznak, pedig többször is olvastam... (lehet, hogy nem csak egy alakban terjed a neten, de hátha valaki tud segíteni :)
Ez akkor egy elég rossz írástechnikai tipp vagy rosszul emlékszel rá.
A ló az ló. A tevét sem nevezzük lónak, csak azért, mert négy lába van, növényevő és utazásra használják.
A ló egy faj neve. Ha egy író új fajt talál ki, akkor annak adjon új nevet. A tündéket is feleslegesen nevezik tündének, lehetnének emberek is ennyi erővel.
Szerintem a példa úgy volt, ha a kitalált világodban élnek lovak, akkor azt ne nevezd máshogy. Nem pedig úgy, ha van valami, ami hasonló szerepet tölt be, azt nevezd lónak.
A falra tudok mászni olyan scifi könyvektől is, amikben idegen bolygókon az égen madarak repülnek és fák nőnek a földből vagy halak úsznak a vízben. Nálam azonnal kinyírja a hangulatot és nem is olvasom tovább.
Nem kötelező egyetérteni vele -- én meg nem írok, szóval nincs is kialakult véleményem a dologról, de szeretnék a példának utánanézni :)
Amúgy annyi érv azért legalább működhet a dologban, hogy ha ez a négylábú-növényevő-hátasjószág SEMMI érdemi plusz tulajdonsággal nem rendelkezik egy lóhoz képest (pl. púpja lenne... ugye, teve), akkor felmerülhet, hogy ne nevezzük másképpen...
már csak azért is, mert a példádat folytatva, akkor egy scifiben mindennek új neveket kellene kitalálni, a szöveg meg rel. nehézkesen olvashatóvá válna. Ráadásul az emberi intuíció nem feltétlenül így működik: felületes szemlélő a banánra is azt mondja, fán terem, pedig ezt megfelelő biológiai tájékozottsággal egyértelműen téves állításnak kell neveznünk.
A múltkorában olvastam egy okfejtést a témában, az úgy érvelt: minél idegenebb valami(lyen tárgy, jelenség etc.) annál erősebb pszichológiai késztetés ébred az emberben, hogy ismert fogalmakkal tegye (súlyától függően) ismerőssé vagy épp minél nevetségesebbé, távolibbá.
És köszi mindenképp a választ, sőt, szívesen hallanám részletesebben is az álláspontod,
DE itt vissza a témához:
ezt a lovas dolgot nem tudja esetleg mégis valaki? :)
"ha van egy négylábú, növényevő, utazásra használható jószágod, ami tehát mindenben megegyezik a "ló" fogalmával, akkor ne nevezd ....-nek!"
Szmírp. Erre gondolsz? Nyúllal is szokták emlegetni, de a lényeg ugyanaz.
Ha semmi érdemi plusz tulajdonsággal nem rendelkezik a hátas, akkor egyáltalán miért fárad valaki azzal, hogy valami újat találjon ki? Lehet akkor már ló is.
Az ember/olvasó azt hinné, hogy az író azért talál ki valami újat, mert meg akarja mutatni az olvasónak, hogy milyen gazdag az ő fantáziája. Aztán a végén odacsapja, hogy ló a neve. Ez nem teljesen kiábrándító?
A másik pedig az, hogy nem mindenki felületes szemlélő. A scifikben sem, főleg ha valamilyen tudós a nézőpont karakter. Na már ha az olvasó kicsit járatos a biológiában, az evolúcióban és tisztában van azzal, honnan származnak a madarak vagy akár a lovak és milyen evolúciós háttér van mögöttük, annak pont olyan lesz ez, mintha azt mondanád, hogy a banánt leszedtük a fáról, pedig az olvasó tudja, hogy a banán nem fán terem.
Egy új "állat" (mert ugye állatnak sem nagyon lehetne hívni, hiszen az állatok a Földön fejlődtek ki) elnevezésének még nem kell nehezebb olvasmánnyá tennie az adott regényt, csak jó nevet kell választani. Vagy akkor válassza a könnyebb utat és az emberek terraformáltak mindent és ők telepítették be.
Ha megy az oldalakon keresztüli rizsa valami non-sense kvantumfizikai agymenésről vagy fantáziált technológiáról, akkor ne legyen lusta az élővilágot sem kidolgozni, ha olyan a sztori. De sajnos a scifi kb. megszűnik a fizika határain túl és a biológiát már csak úgy melléokádják, rosszabb esetben előrángatnak valami antropomorf lényt a Doctor who-ból vagy a Star trekből.
Amúgy szerencsére vannak olyanok, akik foglalkoznak spekulatív evolúcióval és találnak ki jó lényeket is.
Szerintem ha nem is írsz még, érdemes tanulmányozni a másik oldalt is. Azt, hogy milyen szabályok szerint találják ki őket vagy milyen nevet adnak nekik.
Pl. Vad jövő megvan? A madarak kihalnak, a helyüket repülő halak veszik át és a hal+madár nevek összevonásából hadaraknak nevezik el őket. Van könyvben is:
De Dougal Dixon könyveit amúgy is érdemes lapozgatni, mert biológus, tehát nem csak halandzsákat gyárt, hanem tudományos alapja van annak, amit alkot.
(Plusz amik magyarul nem jelentek meg.)
#4-es, köszi!
ez lesz az, nem tudom, miért a ló rémlett...
amúgy, gyorsan rákerestem, és meglepődve láttam, alig jön rá találat, szóval, hátha te tudod:
miért éppen szmírp? :D
Nem tudom, miért szmírp. Rémlik, mintha valahol írták volna, hogy konkrét esetről van szó - valaki írásban vagy szerepjátékban találta ki a szót, miközben csak egyszerű, mezei nyúlra használta. De az is csak homályos utalás volt, akárcsak az emlékezetem. :)
Amúgy ez a példa inkább a fantasy-ra vonatkozik, ahol nincs jelen a tudományos igény, az ember éppen úgy kifejlődhetett a Földön, mint a Coruscant-bolygón vagy a valamiféle őrült istenség keltetőjében. Pont az a lényeg, hogy az írónak semmi komoly indoka nincs rá, hogy egyedi nevet találjon ki a jószágának, amikor az minden tulajdonságában megfelel egy lónak vagy nyúlnak vagy akármilyen létező dolognak. Ez így csupán ál-egzotikum. Ennyi erővel az embernek is lehetne más megnevezése, és akkor az olvasó végleg elveszítené a fonalat; hiába más a kitalált ember-lény, csak mert mondjuk tud varázsolni.
Ellenben egy tudományos igényű sci-fiben pont, hogy erős indok, ha azért néz ki úgy egy földönkívüli élőlény, mint egy ló, mert akkor felmerül a kérdés, hogy vajon egy rendkívüli konvergens evolúció eredményének vagyunk-e tanúi, vagy valami múltbeli esemény folytán valódi lovak/emberek kerültek ide a Földről (netán a Földre innen). Ez esetben már a névadás sem egyértelmű, a bolygót kutató szereplők is valószínűleg eltöprengnek rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!