Író szeretnék lenni. Hogyan tovább?
Már gyerek korom óta foglalkoztatnak a könyvek és azoknak a megírása, sokszor én is belefogtam a folyamatba, viszont észrevettem pár dolgot, amikben nagyon elakadtam.
A szokásos írói problémákat. Mivel kezdjem el a történetet ? Ha nem kezdem valami érdekfeszítővel lehet nem fog jól kijönni, nem fog tetszeni. Mivel zárjam le a történetet ? Honnan szerezzek annyi motivációt, hogy tovább tudjam folytatni az írást és ne álljak már meg az elejénél vagy a közepénél ?
Szívesen elfogadnák tanácsokat olyanoktól akik már jártak ebben a helyzetben. Mi a megoldás ezekre a kérdésekre?
Huh, amikor elolvastam a kérdést(a főkérdést) azt hittem, arról lesz szó, hogy valaki most kezdi el az írást. de nem.
Nálam az van, hogy eszembe jutnak ötletek. Rendszerint leírom őket.Igaz, ilyenkor van, hogy egy történetváz jut eszembe, mondjuk: xy megy valahova(egy konkrét hely), meg a befejezés. Ilyesmi jut eszembe.
Motivációval mondjuk nekem is bajom van. Megvan a fejemben a történet váza (ami mondjuk eszembejutott), elkezdem, de ha nem aznap fejezem be, akkor gáz van...Nagy eséllyel ott fog állni jó ideig, befejezetlenül.
Hogyan lehet ez ellen tenni?
Talán ilyenkor jobb, ha az ember rövid terjedelmmel próbálkozik, mert minél rövidebb, annál biztosabb, hogy kész lesz.
Honnan szerezz motivációt? Nézz filmeket, sorozatokat, olvass könyveket olyan műfajban, amiben szoktál írni. Nekem van, hogy ilyenkor jön meg az ihlet.
Először gondolkodj el azon, hogy íróként milyen üzenetet szeretnél átadni az olvasóknak a történeted által.
Az, hogy mivel kezded és mivel zárod te döntöd el. A lényeg, hogy legyen logikusan felépítve a dolgok. Tehát tervezd el, írj vázlatot arról, hogy a történetedet, a szereplőidet milyen végkifejletbe szeretnéd eljuttatni. Ez szorosan kapcsolódik ahhoz is, hogy mi a történet üzenete, a lényege, amiért megírod.
Nem kell mindig ugyanazt a részt írnod, írhatod a második fejezet után a iksz fejezetet is, amiről majd tudod, hogy valahol hátrébb lesz, de most éppen ahhoz van kedved.
Ha bénának érzed, akkor még sokszor át tudod írni mindegyiket egyébként is.
A legjobb olyanról írni, ami érdekel. Nézz műsorokat a témában, olvass könyveket. Biztos vannak kedvenc regényeid, meríts abból. Már egy egyszerű kép is motiválhat, egy kreatív képeslap, stb. Járj nyitott szemmel.
Én is író szeretnék lenni, annyira, hogy még az egyetemi tanulmányaim is ehhez kapcsolódnak :) így, ha elfogadsz tőlem pár tanácsot, az eddigi, nagyrészt ottani tapasztalataimból merítenék.
1. Kezdés: a felütésed, azaz az első mondatod legyen olyan, amire nem lehet nem odafigyelni. Szabály az írásnál is, a forgatókönyvírásnál is, hogy ha az első pár oldal (Könyvmolyképzőnél pl. első 10 oldal) nem ragadja meg a figyelmét a szerkesztőnek, akkor félreteszi.
2. Zárás: az üzeneted, egyértelműen - ez mégsem ennyire egyszerű. Ne legyen szájbarágós, a közhelyeket is érdemes kerülni. Itt is célszerű némi vàratlanság, de mindenképp legyen logikus, és a hollywoodi "happy end"-et kerüld, ha eredeti akarsz maradni. Jó, végződhet a történeted megnyugtatóan is, ez zsánerfüggő, de ne annyira, mint a romkomokban, mert azt pl. a hozzám hasonló, örök szarkasztikusok gyomra nem nagyon veszi be :D (A szerkesztőknek egy elég nagy része is ilyen, legalábbis, akikkel eddig nekem dolgom volt.)
3. Motivàció: ha tudod, hogy neked ez az életcélod, és keresed a lehetőségeket folyamatosan, az épp elég, hidd el. :)
Úgy merem ezt mondani, hogy ha minden jól megy, hamarosan ki lesz adva a krimim, és engem is csak az akaraterőm vitt el idàig. Páran persze felajánlották az egyszerűbb utat, de ahhoz túl büszke szerzet vagyok és maradok, hála legyen :D
Remélem, tudtam valamennyit segíteni :) Privátban írj még nyugodtan, ha valahol még elakadnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!