Szerintetek melyik az a három könyv, ami legjobban meghatározza (vagy meg kéne határoznia) a fantasy és scifi műfajt ma és amit "mindenkinek" el kéne olvasnia?
Azt szeretném, ha legalább hármat írnátok (de ha akarjátok, akkor lehet többet is), DE három különböző kategóriában (tehát minimum egy könyv kategóriánként). A fantasy (és scifi) minden változata szóba jöhet, akár a mágikus realizmus is, de egy horror is, amiben fantasy lények szerepelnek (pl. démonok, kísértetek, stb.).
A kategóriák a következők:
1. Modern fantasy/scifi: Egy olyan könyv, ami felrúgja a hagyományos elemeket és szabályokat és/vagy ami újít a történetvezetésben. Természetesen szubjektív megítélésben.
(Pl. ez lehet az Alkonyat is, ami teljesen átalakítja a klasszikus vámpír képet vagy a Ködszerzet, a szokatlan, nem ember nézőpont karakterek választása miatt.) A lényeg, hogy szerinted valami olyat ad hozzá, ami jobbá teszi a műfajt.
2. Klasszikus fantasy/scifi: Egy olyan könyv, ami ma már szerinted igazi klasszikus, kötelezően a kezébe nyomnád a műfaj minden kedvelőének, hogy azt forgassa. Illetve ami lefektette az alapokat a modern írásoknak, ami nélkül nem is létezhetnének.
(Pl. ilyen lehet a Gyűrűk ura vagy a Dracula, stb.)
3. A nagy előd: Na jó, ez nem feltétlenül könyv és valójában nem is számít fantasynak. Olyan történet, mese, költemény, legenda stb., ami az őse a fantasy irodalomnak. Valamiért személyes kedvenced vagy a legnagyobb hatással volt valamelyik kedvenc könyved írójára.
(Pl. ez lehet a Beowulf vagy egy ókori görög dráma, amiben mitológiai alakok szerepelnek, egy népmese, bármi, ami a középkorban, ókorban született és valamiért köze van a fantasy irodalomhoz)
A sci fi és a fantasy nagyon más mûfaj. A fantasy az gyakorlatilag tolkien fanfic, nyugat európa a középkorban, nyakon öntve egy kis népmesével meg misztikummal.
A sci fi ettõl nyitottabb, utópia, disztópia minden ide tartozik. Teljesség igénye nélkül:
Modern: Fehõatlasz. Ez mondjuk egyszerre fikciós történelmi és sci fi, de a történet vezetése sztem egyedi.
Klasszikus: Dûne. Hatalmas ûr eposz, olyan lore van hogy csak na.
Elõd: Frankeinstein. Habár nem mondanám tipikus sci finek, de van benne tudomány és fantasztikum.
Na ezzel viszont nagyon nem értek egyet.
A fantasy sem csak középkori settinget kaphat. Ugyanúgy lehet disztópia, utópia és minden más, ami egy scifi is.
A Dűne pl. nálam inkább fantasy, mint kizárólag scifi. De a példák jók.
Akkor hogy definiálod a fantasy-t? És mitõl fantasy a Dûne? Mindenki tudományos alapon csinál mindent, vallási zsolozmázás van, de attól még az egész kémia, genetika, robotika és magas szintû harcmûvészet.
Szerintem a sci fi lényege, hogy a tudományra épülõ fantasztikus világa van, míg a fantásy világában ezt a helyet a mágia tölti ki.
Természetesen a világ más és más hozzáállással fordul a mágia/tudomány ágaihoz, van ahol tiltva van (pl gondolkozó gépek a Dûnében) vagy csak nagy áldozat árán használható (pl mágia a Witcher világában, ahol a mágusok saját magukat sorvasztják el, vagy pl cybertech a Cyberpunk2020 világában ahol ha telenyomod magad robot végtagokkal, akkor az emberségességed látja kárát)
Mondjuk akkor úgy, hogy mindkettőnek tartom, a kettő fúziója. Mivel nem feltétlenül kell elválniuk.
Az Idő Kerekében meg tudományos alapja van a mágiának és az egész csak részecskefizika, mégsem lesz tőle scifi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!