Ismeritek a rablóröminek az alább leírt változatát?
Emelés: az egymás utáni dzsolikat mind el lehet vinni.
Osztás: 13=1×3+5×2 a kezdőnek, 12=6×2 a többieknek.
Dobás: csak részlegesen lefedve, hogy minden dobott lap felismerhető legyen.
Értékek: 2,3,...10-esek 5 pont, B, D, K 10 pont, Á tercben 25 pont, Á sorozatban 2-es és 3-as előtt 5 pont, Á sorozatban D, K után 10 pont. Dzsoli lerakva, amennyit helyettesít; kézben maradt dzsoli -50 pont.
Indulni legalább 30-cal kell szigorúan kézből. Felvenni csak az indulás utáni körben szabad. Akárhány dobott lapot fel szabad venni, de a legutolsó felvettet fel kell használni. Ha pl. a felvevő kezében pikk 2, pikk 3 van, és a dobott lapok kőr 2, kőr 3, pikk 4, káró Á, treff Á, pikk 3 - amit legrégebben dobtak, akkor csak kőr a 2-t, kőr 3-t, pikk 4-t veheti fel, és a pikk 2-3-4 sorozatot rakhatja le.
Saját dzsolit, és más dzsolijait a helyettesített lappal ki szabad váltani. A kiváltott dzsolit azonnal le kell tenni. A tercben, kvartban nem lehet több dzsoli mint lap.
pikk B, *, * szabálytalan, pikk B, *, kőr B szabályos.
A sorozatban lehet akárhány: a pikk 2, hat dzsoli, pikk 9 is érvényes sorozat.
Ha négy különböző színű azonos figurából összegyűlik, a négy lapot be kell csukni.
Egymás lapjaihoz csak hozzátenni szabad, elvenni belőlük, átrendezni azokat nem szabad.
Pl. az ellenfél pikk 2, 3, 4 sorozatához hozzátehető a pikk Á vagy a pikk 5. Ha az ellenfélnél van egy B-terc pikkből, kőrből, káróból, akkor a treff B-t hozzá lehet tenni. Ilyenkor akinek a lapjához hozzátettek, becsukja a négy bubit lefelé fordítva, és közülük egyet a lapot adó játékosnak átad, aki ellenőrzi a kapott lap értékét, és lefelé fordítva félreteszi.
A pikk 2, 3, 4 sorozathoz hozzátett pikk 5 esetén az ötöst a kiegészített sorozat vagy akármelyik sorozat közepéből kivett lappal kell kifizetni, de úgy, hogy látsszon mi a sorozat eleje és vége. Dzsoli mellől sem szabad lapot kivenni, mert akkor nem világos, hogy mivel lehet kiváltani. Ha nem tud valaki fizetni, a hozzátett lapot keresztben kell hagyni |||-, amíg ki nem fizethető.
A dzsoli a tercből nem váltható ki, csak amikor már megjön a negyedik lap is hozzá:
1. pikk D, *, kőr D;
2. pikk D, *, kőr D, hozzáadott káró D keresztben |||-;
3. Bejön a treff D. Aki odatette, megkapja a *-t (dzsolit). Aki a káró D-t tette korábban, megkapja lecsukni valamelyik D-t. Akinél az 1. eredeti terc volt, lefordíthat 3 D-t.
Egy játékos a húzástól a dobásig, vagy a felvételtől a dobásig van játékban. Miután az eldobott lapja asztalt ért, már semmit sem rakhat le.
Az nyer, aki legelőször kimegy.
Kimenés 30 pont, összeszámolandók a saját letett alakzatai, a becsukott lapjai, és a máshoz keresztbe tett, ki nem fizetett lapjai. A kézben maradt lapok mínuszba mennek, az Á -25 ponttal, a dzsoli -50 ponttal.
Hand: valaki egyszerre teszi le 12 lapját, és eldob egy lapot olyankor, amikor még senki más sem indult el, minden duplán számít: kimenés, gyűjtés, kézben maradt mínuszok.
Ketten, hárman, négyen játszhatják, 500 vagy 1000 pontig írva a bulikat.
Azért szeretem ezt a játékot, mert az összes eldobott lap játékba kerülhet, ha valaki kockáztat. A sima römiben - amit "vénasszony-röminek" szoktam nevezni, a dobott lapok egymás tetejére kerülnek, és legfeljebb az legfelsőt szabad felhasználni.
Kár, hogy csak anyám családi öröksége, máshol nem láttam még így játszani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!