Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Sakk nyitásban hányat lehet...

Sakk nyitásban hányat lehet lépni?

Figyelt kérdés
100%-ig biztos vagyok abban, hogy csak egyet, de a szüleim meg az ő barátaik szerint 2-t lehet lépni először (pl. király előtti paraszt utána meg a király melletti futó, aztán akár a sötét is ugyanígy). Ez valami régi szabály, vagy valami Mandela effektus esetleg?

2021. jan. 28. 00:24
 1/5 anonim ***** válasza:
35%
Én úgy tudom, hogy opcionálisan lehet két gyaloggal lépni, melyek egymás mellett vannak és egyikükkel kettőt, másikukkal viszont csak egyet lehet lépni előre. Szerintem a futóval, a királlyal, a vezérrel, vagy a bástyával nem lehet a kezdésnél lépni.
2021. jan. 28. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
51%

Én úgy tudom hogy kezdeti 2(mező) lépés van. Azaz 1 paraszttal lépsz 2 előre vagy 2 paraszttal 1-1 előre. Vagy a huszárral kilépsz paraszt helyett. De többi bábunak átugrás nincs elején, ergo királynő,futó,bástya nem tud kezdésnél semmiképpen lépni.


Legalábbis én így tanultam meg a szüleimtől. De van olyan ismerősöm aki szerint csak a paraszt léphet kettőt nyitáskor és semmi más opció nincs ott. Szóval több variánsa is van a szabálynak. DE hivatalos meccseken úgy tudom az 1 paraszt léphet kettőt az elfogadott. Javítsatok kérlek ha tévedek.

2021. jan. 28. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Ketteshez annyit fűznék hozzá, hogy amelyik gyalog nem lépett még a játék során, az léphet kettőt is, meg egyet is előre.
2021. jan. 28. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
78%

A hivatalos szabály szerint minden körben - beleértve a legelsőt is - egy bábuval lehet lépni. (Kivétel ez alól a sáncolás/"rosálás", amikor a a király és a bástya helyet cserél.)

A kiindulási mezőn tartózkodó paraszt - a játékos döntése alapján - választhat, hogy egyet, vagy kettőt lép előre. Ezzel kapcsolatban szokott lenni két tévedés. Az egyik, hogy ez csak a játszma legelején valósítható meg. Nos, ez nincs így, a játszma bármely pontján érvényes, a feltétel annyi, hogy az adott paraszt az eredeti mezőn áll, onnan még nem mozdult el. A másik tévedés, hogy a két mező "beváltható" kétszer egy mezőnyi lépésre. Nos, ez sincs így. Ha te úgy döntesz, hogy egyet lépsz a paraszttal, akkor ezzel lemondtál arról, hogy lét mezőt haladj előre, és ezért semmiféle kompenzáció nem jár.

De ezek a hivatalos szabályok. Mint a legtöbb játéknál, itt is igaz, hogy ha nem hivatalos keretek között játszunk, akkor a szabályok nincsenek kőbe vésve. (Csak azért illik tisztázni egymással, hogy mi szerint játszunk, mert az úgy konfliktusra adhat okot, ha a két játékos más-más szabályokat alkalmaz.) A fentebb említett "egyedi" szabályok mellett a leggyakoribb egyedi szabályok, hogy az "ent passant" ütéstípust a játékosok nem ismerik el, illetve az, hogy a paraszttal az ellenfél alapvonalát elérve csak királynőt szabad felvenni. (Sőt, ezt olyan változatban is láttam már, hogy csak a már leütött királynőt lehet felvenni.) Ezek mind egyedi szabályok, hivatalos rendezvényeken ilyenek nincsenek. Ott mindig a hivatalosan elismert szabályrendszert kell alkalmazni.

Ezt egyébként érdemes elolvasni: [link]

2021. jan. 28. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
52%
A dupla kezdés egy régről itt ragadt maradvány, de szabálytalan. Csak egy bábúval lehet lépni kezdéskor. Persze a család úgy játszik, ahogy akar, de egy komoly mérkőzésben a világos óriási előnyt szerezne rögtön ha kettővel léphetne kezdéskor: d2-d4 és e2-e4, máris övé az egész center.
2021. jan. 28. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!