Miért olyan híres a Legends of Zelda Breath of the Wild cimű játék? Még a 2017-es Game of the Year Awards-ot is megnyerte.
Eddig mindannyian csak a grafikáról beszéltetek. A Nintendo épp azért olyan népszerű, mert általában a realisztikus grafika helyett a játékmenetre, és az élményekre helyezi a hangsúlyt.
A Zelda játékok általában mind nagy világú, rengeteg kreativitást és lelket tartalmazó játékok emlékezetes helyszínekkel, szituációkkal, karakterekkel, stb.
Konkrétan ebben a részben fő szerepet kapott a felfedezés, a fantasztikusan implementált és alkalmazott fizika, és az, hogy tényleg bármit bejárhatsz, bárhova felmászhatsz, és mindent rengeteg féle módon oldhatsz meg. Pl. hideg van, fázik a karaktered, és folyamatosan csökken az élete. Ehetsz folyamatosan alap kajákat, hogy visszatöltsd a HP-d, és életben maradj. Készíthetsz olyan bájitalt a különböző talált dolgokból, amitől kibírod a hideget, és nem sérülsz. Próbálhatsz valahonnan meleg ruhát szerezni. Esetleg lehetsz elég bátor, és egyszerűen eljuthatsz elég gyorsan oda, ahova szeretnél a hideg részen belül, mielőtt meghalnál. Esetleg egy másik helyről megpróbálhatsz belebegni a glidereddel, hogy ne akadályozzanak a tereptárgyak. És ez csak a lehető legegyszerűbb példa, ami eszembe jutott.
Mint a legtöbb Zeldában, ebben is nagyon jól vannak kiegyenlítve az akciójelenetek, a puzzle-megoldó részek, a történetvezetés, és a felfedezés is. Mindig van valami, ami miatt tovább akarsz menni, és még többet felfedezni a világból, és meglátni a történet végét.
Valami persze abban is van, amit az egyik válaszoló mondott, a Zelda játékok sok része akkora mérföldkő volt a videojáték-történelemben (főleg a Zelda 1, a Link to the Past, és az Ocarina of Time), hogy annyira felemelte a sorozatot, hogy sokan nem mernek róla rosszat mondani, persze. Viszont nem véletlenül van ennyi rajongója, egy tényleg különleges dologról van szó.
Azon kívül szerintem érdemes a grafikán túltekinteni. Attól még, hogy egy játéknak nincs fotorealisztikus grafikája, még nem feltétlenül csak gyerekeknek való, és nem feltétlenül szakítja meg az immerziót. Egy könyvnek sincs semmi grafikája, még ha van is illusztáció, az sem fotorealisztikus, mégis teljesen bele tudja magát élni az olvasó. Sosem értettem azt, aki a grafika miatt játszik: nézzen filmet, vagy egyszerűen menjen ki az utcára, annál realisztikusabban úgy sem fog egy játék kinézni. Szerintem sokkal fontosabb a művészi önkifejezés, és az, hogy túl tudjunk mutatni az elképzelt határokon, mint hogy éppen mennyire tudjuk ugyanazt lemásolni, ami a valóságban is van. A játékélményt nem feltétlenül az adja, hogy mennyire néznek ki igazi embereknek a karakterek, sokkal jobban be tud szippantani szinte akárkit egy nem realisztikus, de mégis izgalmasan, érdekesen összerakott játék, mint egy olyan, ami teljesen valósághű, de mondjuk dög unalmas. Éppen ezért olyan népszerű a Switch nem csak Japánban, hanem pl. Amerikában is, mert amellett, hogy otthoni és hordozható konzolként is működik, rengeteg fantasztikus játék van rá. Olyanok, amik nem azért fantasztikusak, mert leesik az állad, hogy hogy oldották meg, hogy így nézzen ki egy játék, hanem azért, mert egyre többet akarsz velük játszani, mert kreatívak, jó a hangulatuk, vagy mondjuk elég kihívást jelentenek.
A kérdező mondta, hogy régen nem játszott játékokkal, de akkor kérdezem a többieket: a régi játékok közel sem néztek ki annyira realisztikusan, mint sok mai. Azért most is simán meg lehet mondani, hogy valami igazi footage, vagy egy játék, de régen bárki azonnal rávágta volna. Akkor egyáltalán semmilyen játékba nem tudtatok belemerülni?
Egyébként persze, a Switch nem bír el olyan combos játékokat, mint mondjuk egy PS4 vagy egy XBox One (mivel eleve egy kisebb gépről van szó, gyakorlatilag egy hordozható tabletről), de igen is ki lehet rá hozni olyan játékokat, amik valósághűnek hatnak, vagy éppen az átlagos bro gamer szerint is jónak. Például elérhető rá az általad is említett Hellblade, vagy mondjuk ott van a Bayonetta 2.
Mindenesetre érdemes kipróbálni ezeket a játékokat, és utána eldönteni, hogy neked valók-e, vagy sem. Mondtad, hogy próbáltad régen a Mario-t és nem tetszett, azt esetleg megkérdezhetem, hogy melyik rész volt? Nyilván nem tetszhet mindenkinek minden, és nem is akarlak semmire rábeszélni, csak kíváncsi vagyok.
Mindenesetre összefoglalva a nem realisztikus grafika ellenére nem véletlenül van ezeknek a játékoknak egyre több rajongója, és bár persze, a játéktörténelmi fontosságuk miatt nagyon sokan nem is mernek rá rosszat mondani, ez bőven nem elég ahhoz, hogy népszerű maradjon valami. Nagyon sok jó, szinte legendás sorozat egy-egy rosszabb részét rengetegen leszólták már, vagy egyáltalán a közelfogadásban rosszak, attól függetlenül, hogy hány és mennyire jó rész volt előtte. Játékoknál és filmeknél egyaránt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!