Mi ez a férfiközpontúság?
Elsősorban a rajzfilmeket szeretném megemlíteni, az évtízed sikerei Parkműsor, Gumball csodálatos világa, Nyomi szerencsétlen utazásai és még Schauder is tagadhatatlanul férfiköpontú, a női karakterek csak a szerelmi kapcsolat miatt jönnek szóba (komolyan, a parkban egy női kolléga sincs, 1x volt úgyan egy Benson helyettes, de az is démonizálva), Gumballról szólván bár összetetebb a kapcsolat közöttük de a dialógusok tárgyát szintén a férfiak képezik...
Kivételt képez a Kalandra fel! Marceline és Buborék hercegnő sokrétű kapcsolata miatt (+ az a rész ahol Bubi a birodalmát teremti épp meg, és kapcsolatba kerül egy női szabotőrrel)
A filmek esetében sem kell szerénykedni, elég régebbi műveket megnéznem Gagyimami(1- 2), Jöttünk, láttunk, visszamennénk- ezzel kivesézve a komédiát, az akciófilmeknél nincs apelláta, fantasty terén peddig ott van Harry Potter, bár a modern világgal párhuzamos világban játszódik, még sincs említésre méltó dialógusa, jelenete. (szegényes példa, nem vagyok oda filmekért, ritkán nézek)
Bechdel tesztet használva számos modern rajzfilmen, filmen és könyvön végigmentem feltéve a kérdéseket:
1.Hány nevén nevezett nő szerepel?
2. Beszélgetnek- e egymással?
3. ha igen, miről beszélgetnek?
Meglepetten tapasztaltam hogy 2. ponton sok alkotás megbukott.
Mi okozza ezt a jelenséget? Az alkotók mért nem visznek több női szereplőt a vászonra? Mért nem foglalkoznak a női problémákkal is?
Nem tapasztalok férfi központúságot.
Rengeteg női szereplőt látok filmekben/sorozatokban, akár mesékben is.
Te most komolyan feltetted ezt a kérdést?
Vannak olyan rajzfilmek is amibe lányok a főszereplők.
Amiket felsoroltál rajzfilmek azok gyerekeknek készülnek, és a fiúkat a fiús mese, lányokat a lányos mese érdekli.
Ennyi, ha meg téged ilyen boszorkányos lányoknak készült rajzfilm érdekel akkor nézd azt... vannak abban is fiúk de nagy részt a szerelemhez kapcsolódnak. (nem tudom mi ennek a címe de régen én is néztem és 3 boszi csaj volt a főszereplő).
Jézus, annyira feltűnési viszketegségetek van hogy hihetetlen.
Szerencsére több ép elméjű nő van mint ti , feministák akik már túlzásba viszik ezt a dolgot.
A nők joga mellett ki kell állni ez természetes, és egyenlők vagyunk a világban, de az hogy valaki nem képes tovább keresni ahhoz hogy egy halom mesét megtaláljon ami lányoknak szól és ezért itt feltesz egy ilyen kérdést azért mert a fiús mesék népszerűbbek... pff
szánalmas.
#3 elfogadom ha konkrétumokkal szolgálsz. Mondj olyan "lányos" meséket amikor az általam említettekhez hasonló népszerűséggel és korszerűséggel rendelkeznek :D és ne 4- et mondj, legyen inkább 5.
Sok sikert!
Ezek közül a Parkműsorról tudok nyilatkozni. Nos, annak a tinikor második felében járó fiúk és a fiatalabb férfiak a célközönségei. (Nem pedig kisfiúk!)
Ilyenkor természetes, hogy nagyrészt férfiak szerepelnek benne, az ő problémáikat ismerhetjük meg.
Én a magical girl sorozatokat tudom felhozni arra, amiben leginkább nők szerepelnek. Ilyen például a Witch, a Sailor Moon, a Mew Mew Power például. Ott sem fontosak a fiúk, esetleg szerelmi kapcsolat szempontjából, vagy gonoszként jelennek meg.
Régebben volt egy nindzsás mese a Jetixen, aminek a címe nem ugrik be, de ilyen szereplők voltak pl: Eizan, Okkuni. Ott is erősként volt ábrázolva az egyik főszereplő leányzó, Okkuni személye.
Ha egy férfi/fiú a főszereplő, akkor az a történet univerzális, mindenkihez szól, viszont ha egy nő/lány a főszereplő (ne adj' isten a legtöbb szereplő nő.. plöehhh) akkor az onnantól egy "csajos történet", és kizárólag női közönségnek készítik.
Ez nem annak a függvénye, hogy a fiúknak jobban áll ez vagy az; életünk nagy részében csak olyan történetekkel találkoztunk, ahol a férfi az alap, szóval sokkal természetesebb különböző pozíciókban látnunk őket, míg a nőknek "nem áll jól" semmi mellékszereplésen vagy románcon kívül semmi. Ez lett belevésve az agyunkba, szóval mi is ezt véssük bele a gyerekeink agyába. Ördögi kör...
#9
Ez szerintem egyáltalán nem igaz. Van film női főszereplővel bőven, nagyon jó filmek, amiket férfiak és nők egyaránt szeretnek. Sokkal inkább, ha feministák gyártanak egy filmet, azt kizárólag önmaguknak gyártják. Ezek szarul is szoktak elsülni, férfiak és nők egyaránt utálják, mert erőltetett propagandafilmek. Ráadásul szívesebben feminizálnak ismert és szeretett filmeket, amiket megnéznek majd a neve miatt. A Bechdel teszt is orbitális baromság amúgy.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!