Miért Velociraptornak nevezték a Jurassic park-ban szereplő dinoszauruszt, mikor nem az volt?
A filmekben szereplő állat szerintem inkább a Deinonychushoz hasonlított, méretre meg egy kicsit annál is nagyobb volt (Velociraptor: 2 m hosszú, 1 m magas; Deinonychus: 3,1 m hosszú, 1,5 m magas; szerintem kinézetre abban különböznek, hogy a Velociraptornak inkább olyan formájú a feje, mint a csukának, a Deinonychusnak meg lekerekített a feje elöl, az orra mögött meg fokozatosan, és csak kismértékben magasodik, és robusztusabb a feje)
És a filmben Amerikában ástak ki Velociraptort, mikor az Ázsiában élt.
A filmben szereplő állat valószínűleg egy Dakotaraptor.
A mérete is stimmel: [link] #/media/File:Dakota_raptor_scale_mmartyniuk.png
Egyébként a könyv miatt, mivel ott úgy hívják. Crichton bakizott + a velociraptor valamilyen szinten híres volt az egyik lelete miatt, az emberek jobban kapcsoltak így hozzá. Szóval nem feltétlenül hiba.
Főleg, hogy az ingen tudósai nem igazi dinoszauruszokat hoztak létre, hiszen folyamatosan kavartak a génekkel. Akár ki is találhattak volna nekik valami új nevet.
"Mert a D betűs állatot senki setudta volna kimondani"
Miért ne lehetne kimondani, hogy dájnonikösz (angolul így ejtik)?
Chrichton a Predatory Dinosaurs of the World című könyvet használta fel forrásként, amikor megírta a Jurassic Park-ot, és abban a Velociraptort és a Deinonychust a szerző, Greg Paul egybevette. Paul manapság is híres arról, hogy sajátos módon átírogatja a dinoszauruszok családfáját, és különböző állatokat egy nemzetségbe sorol, másokat meg szétválaszt.
A JP könyvben is utalnak erre, amikor az egyik szereplő a raptorokat Deinonychusnak nevezi, egy másik pedig visszaszól, hogy a Deinonychust már a Velociraptor egyik fajának tartják.
Ez már nem volt elfogadott nézet a film készítésekor, de mégsem nevezték át a dinókat. Gondolom, hogy a Deinonychusra nehéz lett volna frappáns rövidítést találni, de a Velociraptorra mondhatják azt, hogy raptor.
Egyébként a filmben szereplő állat semmilyen valódi raptorra nem hasonlít igazán, ami alatt nem csak a tollak hiánya értendő, hanem egyéb anatómiai vonásaik is. Az igaz, hogy eredetileg a Deinonychusra alapozták, de annyit változtattak rajta, hogy egy raptorra sem hasonlítanak tökéletesen. Még a 90-es évek elején sem számítottak tudományosan pontosnak, voltaképp csak filmszörnyek, semmint élethű dinók.
1. A tudomány folyamatosan fejlődik. Pl.: Anno azért nevezték el Rex-nek a Tyrannosaurust, mert úgy vélték, hogy csúcsragadozó volt, az ősgyíkok "királya", manapság meg azon vitáznak, hogy egyáltalán vadászott-e vagy csak dögevő volt.
2. A könyvekben tudtommal jobban kifejtik, de a Jurassic World-ben is van róla szó, hogy a parkban tulajdonképpen semmi sem természetes, hiszen már a kezdetekben is béka dns-sel pótolták ki a hézagokat, szóval ilyesformán nem is nézhetnek ki úgy 100 %-osan a park állatai, mint az egykori dínók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!