Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Hol tudom megtalálni a helyet...

Hol tudom megtalálni a helyet a hol a Szomorú vasárnap c film játszódik?

Figyelt kérdés
Esetleg ahol írták, vagy a zenéjét komponálták? Igazából mindegy, csak pontos adatok kellenének! Köszönöm!
2014. jan. 22. 15:52
 1/2 anonim ***** válasza:
Jaj, ugye nem azért, amire gondolok? :(
2014. jan. 24. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%

A valós életben, tulajdonképpen két étteremről van szó. A filmben, valahol az első vagy a második kerületben találhattak hozzá egy előkelő helyszínt, ugyanis a két kis belvárosi étterem nagyon „lepukkant” állapotban van.


Az egyik kis belvárosi vendéglő, (a Kulacs Étterem - ahol a dal született) a Blaha Lujza tér közvetlen közelében, a valaha volt New York kávéház mögötti Osvát utca és Dob utca sarkán található. Jelenleg „felújítás címén” szét van bombázva, mondhatni meglátod és sírni támad kedved.


Még voltam benne a párommal megismerkedésünk idején 2006-ban, de a Kulacs étterem hangulata teljesen más, mint ami valaha lehetett, és ami a filmben volt. Amikor kedvesemmel bementünk, egy pár tagú cigányzenekar játszott benne zongorista helyett...

Nem azt kaptam látványban, amire vártam, amikor betértem. Feltettem magamban a kérdést: Nahát! Vajon hová tűnt a hely s a dal szelleme? :)


Ellenben a Kulacs hangulata némi történeti háttérrel átitatva valóban szívbe markoló volt. A bejárattal szemben kint a tábla. Itt született valaha a Szomorú vasárnap című dal. Meg egy hozzá való kotta is kibiggyesztve. A kedvesem (mivel hozzáértő :D ) közelebbről megnézve a kottát, egyből elkezdte halkan hozzá dúdolni a sorokból kiolvasott dallamot. Úgy, hogy nem is igazán ismerte a dalt. Nagyon kis helyes volt. De olyan rossz érzésem lett hirtelen, hogy asztalhoz is ültünk... A vacsora nem volt kiemelkedő, de rossz sem.


A másik, tulajdonképpen ismertebb vendéglő a Kispipa vendéglő, ahová Seress-t idővel átszerződtették és a dalnak köszönhetően tulajdonképpen híres hely lett. Ide járt az akkori művészvilág kréme-java.

Ez az Akácfa utcában található, valahol középen. Az étlapja nagyon jó, (az árai viszont elég borsosak), de a konyhája állítólag kevésbé. Ezt nem tudom, sem cáfolni, sem megerősíteni. A sok negatív kritikát olvasva még nem mertem bemenni. De akár hányszor járok arra, mindig kong az ürességtől. Talán meg van átkozva ez is. Ki tudja.

Az étterem azt hiszem még mindig (vagy 25 éve) Auber Ervin vendéglátós tulajdonában van.


Viszont egy jó hírrel is szolgálhatok talán. Úgy tudom, hogy a Kispipa vendéglőt üzemeltető két zsidó vendéglős: Auber Ervin és Rosenstein Tibor, annak idején (a 80-as évek végén) vitába keveredett az étterem ügyeivel kapcsolatban. A két vendéglős külön vált, és ezután Rosenstein Úr saját vendéglőt nyitott a Keleti-pályaudvar környékén, a Mosonyi utca 3.-ban. A jó hír nem a vita (az inkább sajnálatos), inkább az, hogy ennek ellenére sem szűnt meg létezni a kiváló konyha, a híres magyar dal és annak „varázsa”.

Ha az ember ide a Mosoni utcába betér, találkozhat a konyhájára igényes, vendégei körében élő és érző vérbeli zsidó vendéglőssel. Mintha csak a filmből kilépő „Szabó Úr” állna az ember előtt. Ez a vendéglő nem kong az ürességtől. Itt a vendégkör annyira aktív, hogy volt amikor az asztalfoglalással is problémáim voltak. :)


Tavaly 2013-ban voltam nála többször is itt vendég. Szakácsként és visszatérő vendégként, nyugodtan mondhatom: Zseniális Magyar Zsidó konyha, sajnos nem alacsony árakkal. Jelenleg a kedvenc vendéglőm, az étterem előtt parkoló nem kevés osztrák és német Audi-ból gondolva, nem csak nekem, és minimum azok is alátámasztják választásom igazát.


Külön öröm, hogy néha vacsora közben, kérés nélkül felcsendül a harmonikából szóló Szomorú Vasárnap dallama.


Rosenstein Úr éttermét még mindig a művészvilág krémje látogatja. Ezt tanúsíthatom, hiszen volt szerencsém a körükben ülni. Itt a Kulacs és a Kispipa hangulata és Seress szelleme egyaránt jelen van. Sajnálom, hogy a két étterem ebből a világból már kilóg.


De titkon remélem, a két vendéglős közötti ellentétek sem tartanak örökké. :)

2014. ápr. 16. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!