Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » A Metropolis közkincsnek számít?

A Metropolis közkincsnek számít?

Figyelt kérdés
Elég régi film, ezért gondoltam, hogy valószínűleg nincs jogutódja. Az angol tudásom nem valami perfekt, ezért ha valaki kicsit jobban beleásná magát azt nagyon megköszönném.

2013. dec. 27. 18:21
 1/5 anonim ***** válasza:
Jelenleg 2023-ig US copyright alatt áll. Még az ötvenes években lejárt, de később visszaállították.
2013. dec. 27. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

A Szerzői jogi törvényből (1999. évi. 76. törvény) vannak ezek a szakaszok, meg a végén próbáltam okoskodni:

Védelmi idő: 31. § (1) A szerzői jogok a szerző életében és halálától számított hetven éven át részesülnek védelemben.

(6) A filmalkotás védelmi idejét a következő személyek közül utoljára elhunyt személy halálát követő év első napjától kell számítani, függetlenül attól, hogy azok szerzőtársként fel vannak-e tüntetve: a film rendezője, a forgatókönyvíró, a dialógus szerzője és a kifejezetten a filmalkotás céljára készült zene szerzője.

Ezek főként Fritz Lang, Thea von Harbou meg Gottfried von Huppertz lehetnek, akik közül Lang halt meg legkésőbb, 1976-ban, tehát ha mást nem kell számításba venni, akkor a szerzői jog 2047-ben fog lejárni. De ha van itt tapasztalt jogász, kérem szóljon hozzá!

Egyébként felhasználnád valamire a filmet? Mert az ingyenes felhasználás a szerzői jogi oltalom fennállása alatt is lehetséges bizonyos esetekben(pl. szabad felhasználás esetei)

2014. jan. 2. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, de úgy gondolom, hogy mivel egy külföldi filmről van szó nem a magyar törvények számítanak etalonnak :) Ha igen, annak még nagy nehezen én is utána jártam volna, de ezért kértem az angolosokat, akik a yes-nél meg a no-nál többet tudnak mondani, mint én, azok nézzenek utána :)
2014. jan. 2. 17:55
 4/5 anonim válasza:

Azon ország törvénye fontos, amely országban a szerzői jogot érvényesíteni szeretnék. Mire megy a filmhez tartozó jogok gyakorlója, ha egy adott országban nem ismerik el az igényét, mert az ottani jog nem ad neki védelmet? Ha te Magyarországon csinálsz valamit az ő filmjével, pl bemutatod nyilvánosan, akkor ő nem sokra megy azzal hogy mit mond ki pl az amerikai vagy a német törvény.

A szerzői jogról épp azért van annyi nemzetközi egyezmény, mert az államoknak kell valamit csinálniuk azzal a problémával, hogy a szerzőik műveit idegen országokban csak úgy másolgatták.

(Van egy érdekes sztori ezzel kapcsolatban: amikor Walt Disney a Fantasia című filméhez fel kívánta használni Stravinszkij egy darabját, felkereste azzal hogy 5000 dollárt fizetne a felhasználásáért. Stravinszkij ezt elutasította, mondván hogy felháborítóan alacsony az összeg. Erre Disney finoman emlékeztette, hogy az USA törvényei szerint a más országok szerzői alkotásait az USAban nem illeti semmilyen védelem, szóval akár ingyen is felhasználhatná az orosz zeneszerző műveit. Erre Stravinszkij már elfogadta az ajánlatot.)

2014. jan. 2. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Meg gondolom akkoriban jól mérték a rubel dollár árfolyamot. 5000 dollár már nem lehetett kevés :)
2014. jan. 2. 20:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!