Hogy ajánlhatám forgatókönyvem egy rendezőnek? Mert 16 éves létemre jó fantáziával rendelkezem.
A forgatókönyv írás legalább annyi tehetséget, felkészültséget, tapasztalatot kíván mint maga az írói alkotás.
Tiszteletreméltó a törekvésed, de én még életembe nem hallottam, hogy egy 16 éves fiatalember betört volna a forgatókönyvírók zárt világába.
Nos, ha ennyire érdekel a téma, felkészültebb is lehetnél.
Nem a rendező választja, hogy melyik forgatókönyvet filmesítik meg - a producerek, stúdiók megvesznek egy-egy forgatókönyvet, és ahhoz választják a rendezőt. Nem ő adja a pénzt, így nyilván nem ő fogja eldönteni, mire szórja a stúdió pénzét. :)
És nekik hogyan küldhetnéd el? Szinte sehogy. És ha el is küldenéd... Valószínűleg csak a szemetesük tartalmát növesztenéd, és lehet, hogy anélkül kerül oda, hogy elolvassák.
Nem feltétlenül a korod miatt, hanem azért, mert ezerszámra küldik a kéretlen forgatókönyveket, és szimplán annyira kevés köztük az értékes, hogy nincs idejük mindet elolvasni, vagy akár csak belenézni.
Kérdezhetnéd, hogy akkor esetleg más országban, más nyelvterületen tudnál-e kezdeni valamit... Mert nyilván azt gondoltad, hogy amit leírtam, az Magyarország. Bár úgy lenne. Az bizony az Egyesült Államok volt. Magyarországon csak nézz utána mennyi film készül egy évben (már amelyikben tényleg készül) mostanában, és rájössz arra, hogy itt lehetetlen érvényesülni. Ez a kevés film is főleg állami támogatottságból megy, mert a magánstúdiók szegények. Majd miután elkészül egy magyar film, az amerikai filmköltségvetések töredékéből, eléggé meglátszik az alacsony költségvetés a minőségen. Ne érts félre, százmilliókról van itt szó, de egy Hollywoodi látványhoz milliárdok kellenének.
Nem a kedvedet akartam elvenni, de sajnos ez az igazság. A valódi lehetőséget egy-egy pályázat nyújthatja, nagyon színházak, nagy ritkán filmstúdiók szoktak ilyet kiírni, egye-egy darabért, vagy forgatókönyvért. (Utóbbit tényleg nagyon riktán látni!) Erre is mindig túljelentkezés van sajnos. És ha nyersz is, ritka, hogy akár csak félmillió forintot kapsz, ami tekintve, mennyit dolgozol a művön, édeskevés.
A másik lehetőséged, hogy angolul írsz, befejezel egy forgatókönyvet (szabályosan szerkesztve, amit muszáj megtanulnod, ha ezt szeretnéd!) és beküldöd egy ügynöknek. (Irodalmi ügynök kell azt hiszem, de lehet, hogy van külön forgatókönyvírói.) Pár hónapon belül válaszol (más ügyfelei is vannak), és ha tényleg jó amit csinálsz, akkor elfogad. Ha elutasít, ne keseredj el, küldd a következőnek, sok híres szerzővel történt ugyanez. Rengeteg ügynök van, így sok a lehetőséged. Egyszerre érdemes 3-4-nek elküldeni, mert tényleg hónapokig húzódik.
Egyébként az ügynök azért jó, mert vannak kapcsolatai, és könnyebben bejuttattat egy forgatókönyvet a stúdióhoz, mint te tudnád. Amerikában már milliós összegeket kaphatsz egy forgatókönyvért, amiből azért el lehet éldegélni jó pár évig.
Tehát, sajnos ez az útja. Magyarországon nincs elég potenciális néző, és nincs elég pénz a filmezésre, így az ipar áll. Amerikában pedig túl sok a jelentkező ilyesmire, de még mindig több az esélyed.
A korod miatt meg ne félj. Az Eragon írója 15 éves volt, mikor kiadták a könyvét úgy 10 éve, annyi hogy a szüleinek kellett aláírnia dolgokat.
Bocs, hogy ilyen hosszú lett, remélem segített.
Szia!
Ha szeretnéd megfilmesíteni, írj privát üzenetet. Nem vagyunk amerikai filmesek, sem profik, de szeretünk filmezni, s lévén a jó fantáziád, társulhatnánk. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!