A Trónok Harcában az a világ (vagy Föld - nem tudom hogy nevezzem) milyen alakú? Gömb vagy lapos?
Muszáj helyreigazítást írnom, ugyanis mindegyik térképen van Jáde-tenger, csak nem ott, hanem lejjebb, mint ahol a #9 válaszoló írta.
Beismerem, előbb rosszul fogalmaztam! De kijavítottam a hibámat!
Igaz, Uram?
Hát kíváncsi leszek a könyv végéig meddig jutnak ezeken a helyeken :)
Az már tuti, hogy nekem kell ez a térkép csomag :D
Nem tudom, hogy Martin hogyan képzeli el pontosan a világot, de ezen az openingen http://www.youtube.com/watch?v=U4v3AaP4TbE (főleg amikor a keleten lévő tájakat mutogatják) Eléggé olyan mintha a horizont fölfelé görbülne.
Ez engem a "Belső nap" elméletre emlékeztet, ami egy elég megborult elmélet. Lényegében arról szól, hogy lehet a mi bolygónk, vagy akár másik bolygó is, ami üreges és a belső felületén élnek emberek, vagy más lények. Az elmélet része, hogy egy ilyen égitest közepén egy életet és fényt adó nap lebegne.
wáó, érdekesebbnél érdekesebb válaszokat kapok :D ezek után már nem érzem magam olyan butának hogy feltettem egy ilyen kérdést.
Erre a legutolsóra én még nem figyeltem fel, és soha nem is hallottam még ilyenről, de nagyon érdekesen hangzik. Viszont az is kérdés, hogy ezt csak véletlenül csinálták ilyenre az introban? Mármint nem tudatosan ezt akarták vele sugallni. Ha meg tényleg így van, akkor meg Martin beavatta volna ebbe a rendezőket, vagy ők önkényesen döntöttek úgy, hogy a sorozatban így lesz (akárhogy legyen is a könyvben)?
#4. vagyok:
A nyár és tél "egymáshoz viszonyított időtartalmai" valóban nem arányosak, ugyanis az a nyár, ami a történet idején játszódik már majdnem 10 éve tart, míg máskor volt, hogy 2 évig tartott, a telek pedig; amikor a Mások először megjelentek, még a Fal megépítése előtt, (úgy emlékszem, az van a könyvben, hogy) "éveken keresztül tartó hideg, és sötétség köszöntött a Földre". Amikor pedig Tyrion a falon járt Lord Mormont megkérdezte, hogy "Hány telet láttál?", mire ő azt felelte: "Nyolcat, kilencet. Nem emlékszem."; de Tyrion nem lehet több 30, max. 35 évesnél, így az évszakok változásai teljesen kaotikusak, szürreálisak.
A holdas elméletemhez csak annyit, hogy, ha az égitest, amin élnek, valóban egy óriásbolygó körül kering (ergo, egy hold), akkor az az óriásbolygó is kering a saját csillaga (Napja) körül. Így a telek-nyarak időtartalma teljesen kiszámíthatatlan, mivel az óriásbolygó is folyamatos mozgásban van, így nem elképzelhetetlen, hogy a két pálya miatt, bizonyos időközönként hosszabb ideig tarthatja az óriásb. árnyékában a holdját (hosszú, és sötét tél), míg máskor pedig hosszabb ideig "tarja" a gigabolygó és a Napja közt (vagyis, hosszú nyár). Én csak ezzel a magyarázattal tudok érvelni. :)
Hogy 1 év időtartalmát hogy számították ki, na az az igazi rejtély. :) Itt, a Földön, anno a csillagok állása szerint végezték a számításokat, de ha az "óriásb. holdja-elméletet" vesszük, a ”hold”, amin élnek nem a Nap körül kering, hanem a bolygója körül, és az óriásb. kering a Nap körül, tehát a csillagok "mozgása az égen" teljesen követhetetlen - egy bizonyos naphoz mérten (Földi évhez viszonyítva) egy év múlva nem ugyanaz a csillagos égbolt fog kirajzolódni az égre pillantva, mint egy évvel korábban.
De ezt talán már elnézhetjük az írónak. Mindenre még, maga GRRM sem gondolhat. :)
…Ám, ha mindenféleképp el kéne kezdenem felépíteni, hogy 1 Westerosi évet miként határoztak meg az ottani tudósok, valahogy így kezdeném:
Odaát, nyári időszakban nem nehéz a nappalok és éjszakák váltakozását időrendbe sorolni - pl. ha a Nap kb. 10 órát tartózkodik az égen, majd újabb 14 órát kell várni, hogy újra felbukkanjon. Az órákat, pedig mérhették/kiszámíthatták homokórával, vagy a lecseppenő vízcseppek számával…
... :) nos, innentől kezdve bárhogyan számolhattak a tudósok: bizonyos állatfajok vonulásához/ életciklusához; gyakorta, és rendszeres időközönként ismétlődő természeti jelenségekhez, időjáráshoz; szinte bármilyen, rendszeresen előforduló jelenséghez viszonyítva meghatározhatták a hónapokat, vagyis, hogy hány napból álljon egy hónap, ill. hány hónapból egy év… De ami viszont biztos, hogy az első regényben, pl. Jon 14 éves, és még serdülő fiúnak számít; Sansa 13-14 éves korában virágzott ki; szóval oda akarok kilyukadni, hogy ha az ottani emberek életkorait vesszük figyelembe, ugyanannyi időnek számít egy ottani év, mint egy itteni, akárhány napból, vagy hónapból is álljon. :D
Ha abszolút teljes sötétségről van szó, akkor önmagában a "holdas-elméletem" tényleg nem állja meg a helyét, mivel a csillagok fénye még mindig ott lenne, hogy bevilágítsák az éjszakákat. Ha viszont a (hold, az ó.bolygó árnyékában) jelenség mellé teszünk valamilyen egyéb jelenséget, nos, akkor talán tovább fűzhető a dolog... :D
Például, itt, a Földön volt a Krakatau vulkán kitörés (1883), aminél a vulkán által kilövellt hamu és por olyan nagy mennyiségben jutott a légkörbe, hogy három éven keresztül a világ minden tájáról vöröses színűnek látták a Napot, ill. csak a legfényesebb csillagok fényei voltak képesek elérni a talajszintet.
"A kitörést követő évben a globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal esett. Az időjárás évekig a megszokottól eltérő mintákat mutatott és a hőmérséklet csak 1888-ra tért vissza a korábbi szintekre. "
"A kitörés után évekig világszerte sötétebb volt az ég és hónapokig a korábbinál látványosabbak voltak a napnyugták."
:D Tegyük fel, hogy amikor a hold a bolygója árnyékában, huzamosabb ideig tartózkodott (a Mások megjelenése idején), egy, a Krakatau-nál nagyobb; a vulkán 1883-as kitöréséhez hasonló (vagy nagyobb) kitörést produkáló Westeros-i vulkán, ugyanilyen hatást "ért el", akkor esetleg a légkörben elterülő hamumennyiség, akár lehetett olyan sűrű is, hogy a csillagok fénye egyáltalán nem jutott el a földig - a Napot eltakarta a bolygó árnyéka, míg a csillagok fényét, pedig a hamuréteg a légkörben. (Persze hatalmas hangrobbanásról nincsenek feljegyzések, szóval ez is csak egy fél-elmélet). :)
…Vagy valamilyen varázslat is elhozhatta a teljes sötétséget - a "varázslatok-világában" ez nem lenne olyan meglepő. Talán, a Mások istene, vagy annak követői végeztek valami szertartást...
"ott 15 éves kortól számítanak felnőttnek az emberek"
Itt a Földön is, voltak olyan korok, ill. civilizációk, ahol azt tartották, hogy a fiú akkor válik férfivá, amikor már képes jól megfogni/ forgatni a fegyvert; tehát harcedzett. Jont tanították kardot forgatni, tehát érthette ezt úgy is, hogy "1 év múlva már igazi férfiként fogok tudni harcolni!"; Cersei pedig, azért mondhatta Sansának, hogy "már nő", mert ő maga már elég korán elkezdett papás-mamást játszani a testvérével. Egyébként, szintén csak voltak itt, a mi Földünkön olyan korok/civilizációk, ahol a lányok 13-14 éves koruktól már "férjhez adhatók voltak", tehát ott már nőnek/asszonynak számítottak - de ettől még azok a szerencsétlen lányok, ugyanúgy csak 13, 14 éves kislányok voltak.
És ott van még a történetben Lord Walder Frey, aki ”a kilencvenedik évét tapossa”, tehát a Westerosi évek, nem lehetnek hosszabbak a Földi éveknél, mert, ha minden egyes Földi évhez hozzáadsz csupán néhány Földi hónapot, és úgy kapod meg 1 Westeros-i év időtartalmát, akkor a Frey-ek fejének, a mi éveinkben számolva már több mint 110, 120, vagy mi több, 130 évesnek kellene lennie! Ezért gondolom, hogy a két világban ugyanannyi idő egy év. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!