Melyik az a 10 film, amely a legnagyobb hatással volt rád életed során?
Alien filmek
Predator filmek
Star wars filmek
Terminator filmek
Bud Spencer & Terence Hill filmek
Superman filmek (Christopher Reeve féle)
A remény rabjai
Csillagkapu
Lost in Space
Ötödik elem
Országúton
(La Strada, 1954)
Szerelem
(1970)
Az utolsó tangó Párizsban
(Ultimo tango a Parigi, 1972)
Ötödik pecsét
(1976)
Megáll az idő
(1981)
Magyarok
(1978)
(1981)
Jöjj és lásd!
(Igyi i szmotri!, 1985)
Eldorádó
(1988)
Ponyvaregény
(Pulp Fiction, 1994)
Született gyilkosok
(Natural Born Killers, 1994)
21 gramm
(21 grams, 2003)
Csalhatok? El kezdtem írni a listát, de rájöttem, hogy 10 kevés lesz, így dupláztam, ha nem baj.
1. Szelíd motorosok - Másnak talán nem lenne fontos film, de nekem az. Nem rég, egy magát motoros szaklapnak valló magazin munkatársa kikelt magából, hogy miért nyomatják mindenhol a Born to be Wildot, meg hogy az egész film egy túlértékelt hippi agymenés. Nos, szerintem nem az, ez az egész sztori a szabadságról szól.
2. Madarak és ragadozó madarak - Pasolininek sok pocsék filmje volt, de ez nem azok közül való. Nem tudnám eleget dícsérni - pont úgy nyúlt hozzá a témához, hogy a saját ideológiáját még ne vigye bele dologba.
3. A vonat - Első blikkre egy átlagos világháborús akciófilmnek tűnne, amiben a francia ellenállást fényezik, de az a pár perc amit a művészetnek szentelt a rendező azóta is felülmúlhatatlan.
4. A dicsőség ösvényei - Kirk Douglas legjobbja, az "ultimate" háborús film. Nem ragozom.
5. A gyűlölet - Oly sok jó vígjátékkal, akció- és történelmi filmmel ajándokozott meg minket a francia filmgyártás, de mikor először leültem megnézni, nem gondoltam, hogy drámából is ilyen jót tudnak alkotni. Biztos, hogy van, aki végig sem bírná nézni a téma miatt (talán önmagával találná magát szembe?), de szerintem érdemes.
6. Dr. Strangelove - Ez is csak egy Kubrick-féle akciófilm amiről azt gondolnánk, hogy hogy kerülhet fel ez egy ilyen listára, pedig nem nehéz megélni a film mögöttes tartalmát.
7. A nagy ábránd - Jean Renoir nem hiába származott művész-családból, a tény, hogy a film 1937-ből származik, óriásit dob a megítélésén: valahogy pont elkapta a háborús filmek lényegi fonalát. Nem is feltétlen a két főszereplő cselekményfonala adja meg a pluszt a filmnek, hanem a mellékszálak.
8. A lator - A régi olasz filmek valahogy mindig színt vittek a világba, Jézus életét meg amúgy is minden korban divat volt feldolgozni akármilyen formában, nekem ez a legemlékezetesebb.
9. Ne bántsátok a feketerigót - Nem igazán csípem Gregory Peckest, de ez egy szépen megkonstruált könyvfeldolgozás. Kicsit a gyerekes részek félre viszik a történetet, de ez kell bele, máskülönben nagyon emészhetetlen és tömény lenne a film.
10. Az örökség, avagy Guten Tag faszikáim - Nem értem, hogyha Csehországban olyan filmzsenik alkothattak a rendzerváltás előtt/után, mint Chytilová, akkor nálunk miért nem? Oké, volt pár jó magyar film is akkortájt, de azért a csehek nagyon komolyakat alkottak, ez a film meg nálam mindent visz, ha K-Európára gondolok.
11. 12 dühös ember - Tökéletes példája annak, hogy egy jó filmhez nem kell belvárosi forgatási helyszíneke bérelni milliókért vagy a legprofibb CGI-s csapatot felbérelni. Akkor még a forgatókönyv sokat nyomott a latba.
12. Pink Floyd - The Wall - A film ugyanúgy rendben van, ahogy az album is. Persze a zene nyelvén könnyű ilyen mély témákat feldolgozni, de rendezőileg is klappol a dolog.
13. Intim részek - Akinek név alapján nem ugrana be, ez a Howard Stern film. Igen, vígjátékok is lazán felkerülhetnek egy ilyen listára, pláne ha ilyen nem hétköznapi figuráról szól a remekül összerakott film.
14. Monty Python - Gyalog Galopp - Kultuszfilm, oké, de ez tulajdonképp egy adózás a Monty Python csoport előtt is, mert az ő humoruk sokkal több mögöttes tartalmat rejt magában, mint ami elsőre az embernek leesik, sok minőségi humort "gyártottak", tükröt állítva a XX. századnak.
15. BB King / Joan Baez Live at Sing Sing - Hát igen, ezt gondolom nem sokan ismerik, egy koncert-dokumentumfilm, amiben BB King, a blues-legenda a New York-i büntetőintézetbe látogat hálaadási koncertet adni. A király a börtönben is király, nincs mit tenni, a blues több mint zenei műfaj.
16. Száll a kakukk fészkére - Jack Nicholson félisten lett számomra ezzel a filmmel, annyira jól megfogja a figuráját, erre nem sok színész képes. Persze nem csak miatta lett marandó a film, mert a keserédes befejezés mélylélektana is elég erős nyomokat hagy az emberben.
17. Az én kis falum - '85, emlékezzünk ez még jóval bármiféle rendszerváltás előtt volt, de a másik nagy cseh meszer, Jirí Menzel szerintem legjobb filmje, de Bán János alakítása is külön könyvet érdemelne, oktathatnák a színművészetin.
18. Holtak hajnala - Hogy miért kerül ide egy horror? Mert Romero baromi jól elrejtette az emberi gyarlóságot a plázában, az ottani idillt bemutató képsorok fantasztikusak és szerencsére sikerült a film jórészét e helyzín köré építeni. Ekkor a zombis filmek még nem arról szóltak, hogy hogy fröcsög a vér meg mennyi élőhalottat mészárolnak le...
19. Le Mans - Steve McQueent nem akartam lehagyni, de kérdéses volt számomra, melyik filmjét írjam ide. Másoknak biztos a Pillangó, A homokkavicsok, netán A Nagy Szökés ugrana be, de egy szűk rétegnek biztos, hogy a Le Mans - talán a színész maga is ezt mondaná.
20. A tanú - Bacsó Péter legendás magyar filmje, félek, sokáig nem jut el oda a magyar filmgyártás, mint akkor volt - pedig lenne miről forgatni manapság is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!