A star wars 3-ban hogy fér R2D2 a Jedy Vadászba a film elején?
Gondolj arra, hogy ezek a hajók nagyon erős igénybevételnek vannak kitéve pl. a nagysebességű csillagközi manőverek során, ráadásul még hiperűrugrásra is képesek, ahol aztán olyan fizikai erőknek vannak kitéve, hogy csak na.
Azokhoz képest egy aprócska robot súlyát elbírni semmiség.
Sejtettem, hogy ezt a kifogást fel fogja hozni valaki :)
Ezért tessék egy kis gyorstalpaló asztrofizika, próbálok kíméletes lenni :):):):)
Igaz, az űrben valóban nem hatnak olyan "klasszikus" erők, mint egy bolygó esetében, mert nincs pl. légköri súrlódás, stb, de attól még a fizika az űrben is működik, megvannak a sajátságok törvények és erők, pl. van gravitáció, van tömeg, ráadásul a légüres tér közel sem jelent tökéletesen üres teret. Pl. vannak egy űrcsatában leszakadó és sodródó törmelékek, kisebb-nagyobb anyagdarabok, gázfelhők, különböző méretű (akár mikroszkopikus) aszteroidák, stb, amik bőven elég kárt tehetnek egy nem megfelelő szerkezetű és burkolatú járműben.
Hiperűrugráskor meg aztán pláne szükséges az strapabíró felépítés, hiszen csak a hiperűrbe való belépéshez is rendkívüli sebességre kell gyorsulni, továbbá a hiperűrben eltöltött idő alatt is rendkívüli erők hatnak az abban haladó tárgyakra, hajókra.
Eisntein óta tudjuk, hogy minél nagyobb egy tárgy sebessége, annál nagyobb lesz a tömege is, így fénysebesség esetén a tömeg hihetetlen nagyságúvá válik, ráadásul a fénysebesség eléréséhez elképzelhetetlenül nagy energia is szükséges, mindezt pedig ellensúlyozni kell valahogy az űrhajókon. Esetünkben nem számít, hogy a hajó saját erőből (hiperhajtóművel), vagy külső segédeszközzel (hipergyűrűvel) éri-e el a hiperűrsebességet, a lényeg a hajótest ellenállásában van. Na meg ha mondjuk hipergyűrűről van szó, az plusz megmozgatandó tömeg, ami növeli a hajó össztömegét, és ugyanolyan ellenállónak kell lennie szerkezetileg, mint magának a hajónak, mert nem kéne, hogy pl. leszakadjon, vagy megsérüljön.
A hipertér, vagy hiperűr a valós térrel párhuzamosan létező dimenzió, melyben az elérhető legkisebb sebesség a fénysebesség. Ha még nem is lépi át egy hajó a fénysebességet, csak annak 99,99%-ával halad, már ott is olyan roppant erők munkálkodnak, amikkel számolni kell (megnövekedett energiaigény, tömeg, stb), és ilyenkor nem számít légüres tér, a súlytalanság.
Ez van addig, amíg egy hajó át nem lépi a küszöböt, mert azon túl már másfajta fizikai törvények hatnak rá, aztán amikor visszatér a hiperűrből, ismét a mi univerzumunk törvényei lépnek életbe, és úgymond le kell fékeződni fénysebességről "normál" tempóra, amihez megint csak rettentő energia kell, ill. annak a szabályozása.
Egy R2-es droid magassága 0,96 m, a foglalatból "kilóg" mintegy 30 cm, így bőven akad még hely a hajótestben a megfelelő és biztonságos rögzítéshez.
Elégedj meg ezzel :) Így van megépítve a hajó, így van kitalálva a Star Wars, fogadd el :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!