A Star Wars (Csillagok háborúja) vagy a Star Trek ("Űrszekerek") volt/van nagyobb hatással a modern popkultúrára (mint a két legismertebb és legnépszerűbb amerikai sci-fi franchise)?
@1: Akkor ritka különlegességnek számítasz.
Szerintem még olyan embert is nehéz találni, aki a Star Wars franchise-ből ne látott volna legalább egy-két filmet, de olyat, aki még nem is hallott róla... hát ahhoz fel kell kötni a gatyát, hogy olyat találjon valaki :)
Star wars-szal gyakrabban poénkodnak, példálódznak, többször van megemlítve, többet idéznek belőle, akárhogy is nézzük. Az is ismeri, aki közelébe se néz a scifi és fantasy műfajoknak, nem csak hallomásból, hanem nagyon nagyvonalakban a történetet is
A Star trekre az jellemző, hogy az átlag, fantasy es scifi-mentes életet élő ember hallotta a címét, esetleg tudja, hogy abban van "az a kopasz a mémből" illetve "az a hegyesfülű"
Tudom, hogy nem egészen ez volt a kérdés, de mivel a Star wars az átlagemberek körében is jobban elterjedt, mindenféle műfajban inkább ahhoz nyúlnak, mint a Star trekhez, mert többen fogják érteni a hozott példát/poént/idézet helytállóságát
Amit #3 ír, az Magyarországon helytálló, ahova a Star Wars 3 filmje nem annyira sok késéssel átjutott a 70-80-as években a vasfüggönyön, míg a Star Trek tévé sorozat kb. 80 epizódját, meg a későbbi sorozatok több száz epizódját csak évtizedekkel később, a 90-es évek közepétől kezdték vetíteni a magyar tévék és még akkor sem a legnézettebb országos csatornák.
Talán pár Star Trek mozifilm hamarabb eljutott Magyarországra, de azok eleve nem igazán jó megtestesítői a sorozat történetének, szemléletnek és nem is annyira alkalmasak megkedvelni azt - főleg mivel a ST mozifilmek pont a SW ihletésére próbálták a sorozat főbb jellemzőit háttérbe szorítani és inkább közönség filmként próbáltak versenyezni és így nem is voltak annyira sikeresek. (Egy részük még rajongók szerint is szinte nézhetetlen.)
Amerikában viszont 1966-tól szerves része a Star Trek a popkultúrának. Szemben a Star Warssal, ami csak 10 évvel később 1977-ben jelent meg. Bár a SW kétség kívül hatalmas siker volt Amerikában is, azért nagyon hosszú ideig csak 3 mozifilm volt (meg azok időnként felújított változatai), amiket aligha ismételtek folyamatosan a tévék, miközben a ST hétről-hétre szinte folyamatosan jelen volt a tévéképernyőn és regények, modellek és játékok tömkelege ugyanúgy megjelent mindkét szériához kapcsolódva. Miután leállították az első ST sorozatot, utána is rengeteget ismételték még a különböző tévék és a rajongók tábora folyamatosan nőtt, egyre népszerűbb lett.
Állítólag Lucas nyilatkozott is róla, hogy ő maga is ST rajongó volt és sok más írott sci-fi mellett a ST is inspirálta benne minimum valamennyire, hogy a SW-t megalkossa.
(Ahogy valószínűleg a régi Lost in Space sorozat is, ami már 1960-ban elindult és 3 évig futott, míg a régi Battlestar Galactica csak 1978-ban indult el.
A brit BBC 1963 óta futó régi Dr Who sorozata szintén ment 1972-től Amerikában, de messze nem volt annyira sikeres, mint Angliában, így az is bizonytalan, hogy mennyire ismerték és mekkora hatása lehetett másokra.)
A Star Treknek nagyon komoly társadalmi hatása volt Amerikában már az első sorozattól kezdve. Többek közt tömegek írtak levelet a NASA-nak, hogy a Star Trek sorozat miatt Enterprise-ra kereszteljék az első űrrepülőgép prototípust, ahova meg is hívták a sorozat szereplőit, készítőit.
Sőt a NASA oldalán elég gyakran foglalkoznak különféle ST témákkal:
Többek közt a tudományos hátterével is:
Űrhajósok és tudósok több generációja nőtt fel úgy, hogy sorra vallották azt, hogy a ST sorozatok inspirálták őket, hogy a tudományos pályát válasszák. Amikor a ST színész Leonard Nimoy meghalt egy olasz űrhajós csak úgy felkapott a nemzetközi űrállomáson egy pont nála levő ST kitűzőt és megemlékezett róla, hogy meghalt a kedvence.
Mellesleg a Blue Origin se SW színészt vitt fel az űrbe, hanem az első ST sorozat Kirk kapitányát alakító 90 éves William Shatnert - pedig Harison Ford is majdnem 80.
Persze azért a NASA-nál is szoktak SW-al is poénkodni (többek közt ugyanaz az olasz űrhajós is):
Az Oscar-díjas Whoopy Goldberg azért kérte, hogy szerepelhessen a második ST sorozatban, mert kislányként az első ST sorozaton nőtt fel és egyáltalán azért fordult meg a fejében, hogy esélye lehet feketeként a színészi pályán, mert az első sorozatban volt egy fekete mellékszereplő. Ezt a színészt, Nichelle Nicholst pedig személyesen Martin Luther King beszélte le róla, hogy kiszálljon a sorozatból, mert ő is felismerte, hogy mennyire fontos társadalmi hatása van annak, hogy egy fekete nőt hétről-hétre látnak az emberek képernyőn egy jövőben játszódó sorozatban. Miközben a feketéknek reményt adott, hogy változhat a világ, a fehérek fejében elkezdte megváltoztatni a világot, mert a sorozatban azt látták, hogy fehérek, feketék, sárgák, oroszok egyenrangúként szerepelnek. Ez ma Magyarországon értelmezhetetlen dolog, de Amerikában 1951-ben még botrány volt belőle, hogy egy fekete nem hajlandó hátra menni a buszon a feketéknek fenntartott helyre és csak 1964-ben kaptak választójogot a feketeék.
Dr. Mae Jameson miután a NASA első fekete nő űrhajósaként visszatért az űrből saját maga kérte, hogy szerepelhessen a ST sorozatban egy névtelen mellékszerepben, mert őt is a ST indította el az űrkutatás felé.
Stephen Hawking saját magát játszotta el egy ST epizódban, miután egy stúdió látogatáson azzal viccelődött, amikor a díszleteket megmutatták neki, hogy annak az elméletén dolgozik, amivel a sorozatban az űrhajót hajtják.
A Motorola sem véletlenül nevezte StarTac-nek azt az összehajtható telefonját, ami hasonlóan nézett ki, mint az első ST sorozatokban használt kommunikátor - és valószínűleg nem csak üres utalásnak szánták, hanem pontosan arra építettek vele, hogy Amerikában sokan ismerik a sorozatot.
Persze lehetnek hasonló történeteik embereknek akár SW-al is, csak olyanokról kevésbé tudok. Meg SW esetében inkább vadászpilótákat tudnék elképzelni - ők viszont általában inkább a Top Gunt szokták mondani, nem a Star Warst.
Ha csak a médiában megjelenő utalásokra, poénokra vonatkozik a kérdés és nem a társadalmi hatásra, akkor elég egyértelmű, hogy a SW szinte biztosan többször kerül elő, tényleg közismertebb. Szerencsére vannak mindkét tábornak kellően elvakult fanatikusai, akik gyűjtik is ezeket, már csak megszámolni kell őket...
Amiben az űrhajósok és más tudósok különböznek a fanatikus rajongóktól, hogy ők valószínűleg egyformán élvezik mindkét sorozatot, mindkettőből képesek erőt, inspirációt meríteni ahhoz, amit csinálnak és mindkettőt képesek kizárni az életükből, amikor a valós tudománnyal foglalkoznak, nem a kitalációval.
A rajongók meg közben egymás vérét szívják és törzsi háborút folytatnak, hogy kinek van jobban igaza a kitalált világok szubjektív szempontok szerinti egymáshoz méricskélésében...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!