Miért szoktak a szélesvásznú filmek tetejére és aljára üres fekete területeket tenni?
Gyakran találkozom olyan film változatokkal nCore-on, amik szélesvásznúak, de mégis 16:9-es a képarányuk az üres fekete területek miatt.
Így például az 1920x816 felbontású filmekből 1920x1080 lesz.
A BluRay és BluRay REMUX torrenteknél is gyakran ott van az a nagy fekete terület, úgyhogy biztos vagyok benne, hogy nem a torrent-feltöltők tették oda azt a felesleges területet, hanem a BluRay lemezeken is így van rajta a film.
Tudom, hogy a VLC-vel könnyen le lehet vágni a felesleges pixeleket, hogy szélesvásznú monitorokon is lehessen élvezni a filmet, de akkor sem értem, hogy a forgalmazók miért teszik rá azt a sok haszontalan területet a fájlokra.
A fekete területet nem ráteszik, hanem a képarány különbségek miatt keletkezik minden olyan képernyőn, ahol a film és kijelző aránya nem azonos. Az 1920x816-os filmekből nem lesz 1080p, csak a 1080p kijelződ a hiányzó 264 pixelt alul-felül 132px fekete sávval fogja megjeleníteni.
A feketeség nem a filmen van, hanem a kijelzőn. Ha létezne 1920x816 px-es kijelző, nem lenne fekete sáv. Levágni pedig azért nem szokás, mert azzal a film bal és jobb szélét csonkolod, és elveszel a tartalomból.
Hát ja, felsejlik előttem a 16:9-es tévék felfutása, amikor elkezdtek egy csomó filmet 16:9-es képarányban kiadni dvd-n és blu-rayen, csonkolva a 2.35:1-ben és 2.40:1-ben készült filmek képét, mondván, ne kelljen már a népnek még fekete csíkot is látnia (mert nyilván kifolyik a szeme tőle).
Nem is beszélve a régi klasszikusok 4:3-as képének csonkolásáról 16:9-re (Körhinta és társaik).
#1, szerintem te tejesen félreértetted a kérdésemet.
Nem arról van szó, hogy a lejátszó csak úgy tudja normálisan lejátszani a szélesvásznú filmet egy 16:9-es monitoron, hogy üres területeket hagy a képernyőn. Ez természetes, így működnek a videolejátszó programok.
Én arról beszélek, hogy a BluRay lemezeken lévő szélesvásznú videófájlok tényleg úgy vannak megalkotva, hogy rajtuk van az a két felesleges terület alul és felül, hogy 16:9-es legyen belőle (ezt olvashatod a kérdésem harmadik válaszában is).
Hidd el nem tévedek, könnyű észrevenni, ha ott van a filmen az a két fekete terület. Elég átméretezni az ablakot és egyből látod, hogy ott van az a felesleges terület.
#3, köszönöm a választ. Érthető és logikus magyarázatot adtál.
(Nem vitatkozni akarok, csak elmondom a véleményem)
Szerintem nyugodtan leszokhatnának a gyártók erről a bolondbiztos 16:9-es képarányról, mert a BluRay lemezeket már nem csak TV-ken vagy 16:9-es számítógépeken szokták lejátszani. Például mi van akkor, ha valaki egy szélesvásznú monitort csatlakoztat a BluRay lejátszójához, de a 16:9-es fekete területek miatt nem a teljes képernyőn jelenik meg a film, hanem csak a monitor közepén egy csomó üres helyet hagyva. Szélesvásznú monitoros PC-knél ez könnyen kijavítható, elég megnyomni a 'C' billentyűt a VLC-ben, de a BluRay lejátszó eszközök közül nem hiszem, hogy mindegyikben van beépített levágás funkció.
Halii!
A pl ha egy wed-Dl nél látsz olyat hogy H.264 az azt jelenti hogy lossless rip tehát nincs áttkódolva semmilyen formában. egyből az oldalról húzzák le 1:1 ben. Ezeknél szokott ott lenni az a fekete csík mert ugye az embereknek egyszerűbb felrakni a nem kódolt szart, minthogy szépen igényesen debandingolják és kicropolják a fekete csíkot. A fekete csikugyebár a mai technikát figyelembe véve 16:9< jelenik meg. Ha olyat látsz hogy x264 az nagy valószínűseggel már egy cropolt(kivágták a fekete csikokat) verzió. De vannak trehány releaserek akik még azt sem képesek normálisan megcsinálni. Ezért érdemes az nfoban utánanézni a dolgoknak. Jobb releaseknél csatolnak mintaképeket is habár ez ugye nem kötelező de ajánlott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!