Miért lett ennyivel népszerűbb a Star Wars, mint a 70-es évek többi sci-fi/fantasy filmje?
Nemrég olvastam egy kommentet, ami azt taglalta, hogy maga a Star Wars sem kevésbé bizarr, mint sok egyéb hasonló stílusú/műfajú film, ami abban az időszakban jelent meg.
Úgy gondolom, hogy van benne igazság.
Talán a speciális effektek minősége, amely tekintetében kiemelkedik, illetve családbarátabb, de ez elegendő is lenne ahhoz, hogy ilyen mértékű sikert arasson?
Az akkori filmek látványvilágához képest tudott pluszt adni. George Lucas elmondta, hogy a 1966-ban indult Star Trek is ihlette a Star Wars sagát (de persze, ahogy Gene Roddenberry-nek, úgy Lucas-nak is meg volt a fejében egy saját univerzum, ami kidolgozásra várt, és alakult). Mégis a Star Wars abban emelkedik ki, hogy a látványvilága nem steril úgy mond.
((Mondom ezt úgy, hogy mindkét szériát - az SW-t, és az ST-t is szeretem, sőt, a Star Trek hosszabb időre fogott meg, mint rajongót))
Az eszközök, a hajók, a ruhák úgy néznek ki, mint a napi használatban lévők. Nem tiszták, hanem néha horpadtak, vagy ütött-kopottak. Ez mind erősíti a valóságérzetet, amit sugall az egész film, hogy ez mind megtörtént, réges régen, egy messzi-messzi galaxisban.
Maga a készítés módja, az effektek is bizonyára hozzájárultak a sikerhez, de azt hiszem a realisztikus mód az, ami a sikert okozta.
Sok későbbi filmnek is adott ihletet. Úgy értem, hogy pl. Ridley Scott nyilatkozta az SW-ről, hogy amikor látta, hasonlót szeretett volna létrehozni, és később így született meg az 1979-es - mára szintén kult film - Alien, avagy ahogy nálunk nevezik: Nyolcadik utas a halál. Ott is ugyanez figyelhető meg, hogy az eszközök, a ruhák, az űrhajó mintha napi használatban lennének.
Hihetőbbé, valóságosabbá teszik a történetet.
Rengeteg dologban szakított az akkori sci-fi filmes szokásokkal. A csupa csilivili új hardver helyett a használtság képe csak egy ebből.
Fontos érzelmi aláfestést adott a filmnek az akkor divatos szintetizátoros pop-futurisztikus (zeneileg és általában értéktelen) zeneanyag helyett a klasszikus, történelmi filmes, nagyon jól kidolgozott nagyzenekari aláfestés, a karakterek kissé sematikus, de mégis érzelmes felépítése, a történethez képest a technika háttérbe helyezése, az akkor általános, szinte forgatókönyv-felolvasós sci-fi sztorimondás helyett a legendárium-építős hangvétele.
Ez egy éppen hogy csak sci-fi köntösbe bújtatott (a sci-fi tartalom kimerül a látványban és a messzi-messzi galaxisba helyezésben) szerethető hőstörténet a jó és rossz harcáról.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!