Miért nem érdeklik, a mai fiatalok többséget, a 2000 előtt keszült filmek?
Na ez azért nem szubjektív vélemény, az elmúlt napokban sajnos én is belefutottam itt néhány ilyen megjegyzésbe! Többször olvastam már itt olyan kérdést filmajánlatról, ahol a kérdező hozzátette, hogy "ne legyen 2000 előtti". Egyik ilyenre egyszer azért vissza is kérdeztünk, mire kommentben közölte, hogy "mert azok a filmek rossz minőségűek". Egy másik ilyen kérdező pedig képes volt egyetlen 1 éven is problémázni kommentben: "De a Mátrix 1999-es film!" Pár napja meg olyan kérdés is volt, hogy milyen filmeket nem néznénk meg soha, a kérdező a saját szempontjait is felsorolta, amik között szimplán ott volt ez is: "2000 előtti filmeket" !
Sajnos a mai fiatalok, akik tipikusan 2000 után születtek és/vagy nőttek fel, annyira ebben a korszakban élnek, tudják hogy a technológia az idő múlásával egyre jobban fejlődik, és így meghúzták magukban ezt a határvonalat. Évről évre azért nem fejlődik minden egycsapásra, főleg nem észrevehetően jelentős mértékben, Ők mégis azt hiszik, hogy "a 2000 előtt készült filmek csakis rossz minőségűek lehetnek", pedig ez nem teljesen igaz, régen is voltak jó és rossz minőségű filmek egyaránt, de valamiért ezt a többségük nem akarja tudomásul venni, és ezt a megrögzöttséget szinte teljesen alaptalanul állítják, mert talán életükben sem láttak még egyetlen ilyen régi filmet sem - lehet hogy tévedek, de bármiben lefogadnám! Sőt, nem is hajlandóak megnézni egyet sem, csak a saját igazukat hajtogatják tovább, tisztelet a kivételnek!
Pedig személyes véleményem az, hogy 1970-2010 között ez a 4 évtized volt a filmipar aranykora, ekkor készültek a legjobb filmek, az utóbbi 10 évben viszont sajnos már csak hébe-hóba jönnek ki olyan filmek, amik tényleg nagyon jók, közel sem olyan mennyiségben, mint előtte!
33/F
Utolsó! Teljesen egyetértek veled :)
Hol kapsz ma már olyan zsigeri akció filmeket, mint a Die Hard trilógia, a Féktelenül, Kommandó, Terminátor, Ragadozó, A pusztító, Halálos fegyver filmek, és sorolhatom a végtelenségig. Ma meg mit kapsz? John Wick, Parker, Feláldozhatók, Joker, Hobbs és Shaw, Halálos Iramban XV meg ilyesmi vackokat. És persze igen, jó a John Wick, és igen jó a Feláldozhatók is (1-2), de nem említeném azért messze egylapon őket egy régmúlt klasszikusaival. Talán a Red filmek voltak jók, legalábbis nekem azok biztosan tetszettek az elmúlt 10 évből. Horrorból volt talán 3-5 az elmúlt 10 évből, drámák egyébként meglepően születnek egész jók is, na meg persze volt pár jobb képregény mozi is. Az agyatlan gigászi blocbustereket azóta is szarja magából hollywood, lásd Power Rangers, Godzilla 2, Transformers 5, Tűzgyűrű lázadás, Fantasztikus négyes, ilyesmik. Emellett mindent rebootolnak, remakelnek, ezzel szégyent hozva az adott szériára. Lásd akár az 5. Die Hard film, vagy ottvan az Alien, Halloween, Rambo 5, Rocky (Creed), Gyerekjáték, Terminátor 5-6, Ragadozó.
A mai fiatalok többsége egyszerűen dühítő, éppen minap kérdeztem meg az egyik barátom, hogy mi a kiváltó oka, hogy ő nem néz régebbi filmeket. A válasz: képminőség, hang. Khm oké..
Mondom ezt úgy, hogy egészen mai gyerek vagyok, a 19 életévemmel, de én legalább nem húzok ostoba határokat, és nem évszamban mérem a minőséget. Az a baj, hogy mondhatod nekik, mert ahogy a régi zenék cinkek nekik, úgy a régi filmek pedig teljesen közömbösek a számukra. És a régi alatt nem 1940-1960-at értek, mert akkor még esetleg elfogadom a dolgot, bár annak a kornak is baromi nagy varázsa van szerintem. Ma már egyre kevesebb, az igazán férfias színész, igen mint például Bruce Willis, és nem egy The Rock-rá gondolok, aki persze jó színész, csípem is nagyon a fószert, de nah..
Azok az igazi jó rendezők is lassan kihalnak, akár azok is akik műfajteremtők voltak, a régi magyar szinkron hangok, és sorolhatom. Arról nem is beszélve, hogy milyen pénzeket költenek el egy agyatlan látványfilmre, legyen az egy akció, és 50 elő példa van rá, hogy olcsó költségvetésből is milyen gyönyszemek születnek. A film zenék azok, amik akor, is a mai napig is nagyon pöpecek.
Pont ugyanezt gondolom én is. A '90-es években nőttem fel, de szívesen megnéztem már anno is régebbi filmeket. A Bud Spencer-Terence Hill filmeket pl. kiskorom óta imádom, holott a nagy részük még akkor készült, amikor én kósza gondolat sem voltam. Oké, kisgyerekként a fekete-fehér filmeket nem szerettem, de később megbarátkoztam velük. Köszönhető ez az Óz a csodák csodája c. filmnek, aminek az eleje és a vége ugye fekete-fehér.
Egyébként régen és ma is vannak jó és nézhetetlen filmek. Régen sem volt minden szuper, ahogy ma is van a sok gagyi között nézhető, sőt, igazán különleges alkotás. Csak nem az ilyen Marveles, egy kaptafára készült csilivili szuperhősfilmekre kell gondolni. Nekem legalábbis azok nem jönnek be. Az X-ment kivéve.
Amúgy, a világ folyamatosan változik. Ami most csúcsszuper, az a következő generációnak már talán ódivatú és nézhetetlen lesz. Mellesleg, vannak fiatalok, akik nem utálják a 2000 előtti filmeket, hiszen aki pl. Star Wars fan, és mai fiatal, annak meg kellett néznie a régi verziót is.
A fiatalok alatt gondolom azokra gondolsz, akik 2000 után születtek, bár a kérdés így is általánosító, de az tény, hogy létezik a jelenség. Szerintem több oka is van, egyrészt nem is ismerik a régi filmeket néhány klasszikust leszámítva (pl. Star Wars, Indiana Jones vagy Jurassic Park filmek), másrészt az utóbbi két évtizedben a mainstream filmek tempója is egyre gyorsabb, sokkal több a vágást használnak, mint korábban, így egy-egy lassan építkező műhöz nincs is türelmük és egyből unalmasnak könyvelik el.
Az olyan megállapítások, hogy gyenge a kép és hangminőség egyáltalán nem állják meg a helyüket, puszta tévhitek. Sőt, a celluloid magasabb minőséget garantál, mint a mára dominánssá vált digitális kamerák, előbbieket folyamatosan lehet javítani, így akár egy a 20-as években készült film is kaphat 8K-s felújítást. Ráadásul számos régi film van, aminek a monumentalitását, látványosságát a mai napig nem tudják felülmúlni ilyenek pl. a Metropolis (1927), a Lawrence of Arabia (1962), a 2001: A Space Odyssey, az Apocalypse Now, persze még hosszan lehetne sorolni a legkülönfélébb alkotásokat.
Persze, hogyan is ismernék a fiatalok, ha az iskolában sem kapnak komolyabb ismertetőt a filmekről, és sokan otthon sem, pedig a 20. század filmművészete rendkívül izgalmas, és szerteágazó. Olyan filmesek alkottak, mint D. W. Griffith, Eisenstein, Fritz Lang, Buñuel, Welles, Hitchcock, Bresson, Fellini, Kurosawa, Satyajit Ray, Kubrick, Bergman vagy Tarkovsky...
A filmeket és más műalkotásokat nem a koruk alapján kéne megítélni, az igazi mesterművek kortalanok, és 100 év múlva is relevánsak maradnak.
Sajnos a filmes szokások is átalakulnak, ma már sokan mobilról filmeznek, azt is több részletre bontva, képtelenek koncentrálni, ha valami nem próbálja folyamatos történésekkel lekötni a figyelmüket.
Annyit lehet tenni, hogy megpróbálod népszerűsíteni a saját kedvenceidet, bemutatni, hogy mennyire szerteágazó terület a filmek világa és némi nyitottsággal milyen remekművekre lehet rábukkanni.
Én például odáig vagyok a 20-as, 50-es és 80-as, na meg a 90-es évek filmjeiért.
Minden korszakban vannak zseniális alkotások és alkotók, nem kell az egyiket elhúzni ahhoz, hogy a másikat értékelni és szeretni tudd. Nálam például a kedvenc filmjeim között ott van a Metropolis (1927) és a The VVitch (2015).
A választ egyébként ott érdemes keresni, hogy a régebbi filmeket, amik mondjuk nem voltak olyan nagy hatásúak és népszerűek, mint mondjuk Spielberg korai munkássága és folytatásai se készültek (Star Wars, Jurassic Park), az nem kerül túlzottan szem elé. Azt nem adják a mozik, azt nem reklámozzák, nem arról szólnak interjúk, stb. A 2000 utáni filmek egyszerűen jobban szem előtt vannak, egyértelműen több figyelem jut rájuk. Egyébként minden ember a saját jelenében megjelenő filmeket ismeri elsősorban.
A nagy reboot és remake mentalitást elítélem, az egyetlen, ahol jött ki és hozzáadott az eredeti alapanyaghoz, az a Star Trek.
Ugyanakkora felszínesség elítélni a régi és jelenkori filmeket és rendezőket, ugyanis minden korszaknak vannak fantasztikus alkotásai és hatalmas bukásai.
19/L
Itt egy igazán korrekt megfogalmazás a 90-es évek kánaánjáról, amivel abszolút egyetértek és sajnálom, hogy a 2000 utáni filmeken felnövők jó része ezt már nem látja át. :
" 88. Ak76 (2017-02-12 22:10.30) aaaaa
Ez egy 22 éves film.
22 éve volt 1995,amikor tucatnyi, tripla "A" kategóriás csemegét tettek elénk,öntöttek elénk,mint disznók elé a gyöngyöt,mintha nem lenne holnap,mintha egyszerre kéne elégetni az összes gyertyát,nem is sejtve,hogy pillanatok múlva eljön 2017,amikor már egy vacak remake-nek is örülünk a sok ostoba lélekölő,agypusztító CGI szuperhíró' f.stengerben, nem tudva hogy kvázi ÜNNEPNAP lesz egy Heat,egy Casino,egy Rettenthetetlen újranézése,mert ami 22 éve 10 pontos remekmű volt,ma 100 pontos elérhetetlen,felülmúlhatatlan utópia,olyan actori munkával,forgatókönyvvel,akciójelenetekkel,zenékkel,fényképezé ssel,hangulattal,amiket manapság már nem divat elkövetni....
A két legenda is megöregedett közben,ki több,ki kevesebb tartással,de ezt a 22 évvel ezelőtti csúcspontot ők hozták össze nekünk,ők adták nekünk,és ami azt illeti csak ezért az egy filmjükért is azonnal megbocsájtok nekik mindenféle bénáskodásokat,ez a film a miénk marad,és ha holnap kijönnek egy fosós,okádós a kor igényeire épített gyökérséggel,majd elmorzsolok egy vacak könnycseppet a szemem sarkában,és a 22 évvel ezelőtti időkre gondolok,a Szemtől szemben-re,a Hetedikre,a Casinóra,a Las Vegas végállomásra,vagy a többi k.rva jó filmre,mert végérvényesen vége van,mert elmúlt,és b.ssza meg hogy ez lett belőle...
Johnny Deppnek van egy monológja a Félelem,és reszketésben,ami arról szól hogyha kinéz az ablakon,és jó szemmel néz ki,szinte láthatja hol van az a vonal,ahol a hatvanas,hetvenes évek lázadása megtört,és lehanyatlott...
így vagyok ezzel én is,kinézek,visszanézek a kilencvenes évekre,és látom hol volt a csúcspont,a megismételhetetlen maximum,a kilencvenes évek egy rohadt nagy hullámvasút volt végig csak felfelé,kitermelte nekünk ezeket a remekműveket,aztán összeomlott,saját súlya alatt maga alá zuhant,de a színvonal,az etalon ottmaradt,és csak nyúlnom kell érte,mint tegnap este is,és újra az enyém lehet..."
Forrás:
Még hozzátenném, hogy nekem az is öröm, ha néha adnak 60-70-80-as években készült filmeket is, hisz azok közt is bőven vannak gyöngyszemek. A minőségre meg annyit tudok mondani, hogy ezek sokszor nézhetőbbek, mint az utóbbi idők agyon szűrőzött, zöldben úszó, kamerarángatásos "élményei"..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!