Csak szerintem nem feltétlenül gond, ha egy film adaptáció nem ragaszkodik az alapműhöz?
Gondolva itt elsősorban az irodalmi műveken alapuló alkotásokra.
Erre szerintem remek példa a Ragyogás, amelynek sokkal jobb a Kubrick féle adaptációja, mint a 97-es, ami közelebb áll az eredeti műhöz.
Szerintem elég, ha a lényegét megragadja az alapműnek, de azon sem zavar, ha ez nem sikerül, mert a maga módján még lehet remek alkotás, bár utóbbi esetben már előjöhet a kérdés, hogy akkor miért is nem egy "eredeti" műként látott napvilágot...
Ha az eredeti címet meri használni, akkor legyen 1:1 a mű!
Pl.: Resident Evil. Minden játékot letoltam, és mind a 3 magyar nyelvű, hivatalos könyvet olvastam. Ami a filmet illeti...hagyjuk! Ég és föld.
Nekem az összes film csalódás volt...
Szerelmünk lapjai: a nő hatalmas dilemmáját "egyszerűsíti le" a film, meg egyébként is... csalódás.
Golding: A legyek ura: hatalmas csalódás és nemcsak azért, mert a mű arról szól, hogy egyetlen felnőtt sincs a szigeten, e köré épül, a filmben meg mégis ott van valami felnőtt, akiről nem lehet tudni hogy került oda meg egyáltalán ki a fene ő a történetben (a film által átfaragott történetben), stb...
Szerintem gond, mert nem a saját ötletüket használják, hanem másét, amivel más dolgozott. Ha már ebből akarják megszedni magukat, akkor korrektül adaptálhatnák. De ha nem, akkor legalább fektethetnének bele legalább annyi energiát, mint az író.
A legtöbb adaptációval az a baj, hogy mindent egyszerűsít és lebutít.
Szerintem akkor nem probléma, ha törődve változtatnak a művön, azaz csakis jobbá teszik a változtatások által.
A mostanában olvasott könyveim közül pl. a Forrest Gumpnak határozottan jót tettek Robert Zemeckis kiváló forgatókönyvi változtatásai. Pl. ki akarta volna azt egy óráig nézni a vásznon, amint Gumpot kilövik a világűrbe egy nővel meg egy hímgorillával, aztán visszatérve a Földre kannibálokkal töltenek éveket, akiknek a főnökével Gump napestig sakkozik. Mert én nem. De a könyv egy igen jelentős része erről szól. Jó könyv, de a film klasszisokkal jobb.
"ADAPTÁCIÓ:
1. Tudományos: Jellegében megváltoztatás, kisebb módosítás; egy korábban létező dolog más célra való alkalmassá tétele; átdolgozás, átalakítás.
2. Művészet: Egy mű átdolgozása egy másik hasonló alkotássá, általában egy másik műfaj szabályai szerint."
Az én olvasatomban az adaptáció azt jelenti, kisebb változtatásokkal (amit a filmkészítés megkövetel) megjelenítjük az eredeti műben leírtakat. Ehhez nagyon jó példát tudok hozni:
Alapmű: Eduardo Sacheri: La pregunta de sus ojos (Magyar fordításban: Szemekbe zárt titkok könyv)
Ebből készült 2009-ben egy argentin-spanyol film, ugyanezzel a címmel (Oscar díj)
Majd 2015-ben ismét készítettek egy filmet az amerikaiak, ugyanezzel a címmel.
Olvastam a könyvet, megnéztem mind a kettő filmet. Nos, az amerikai változat olyan messze van az adaptációtól, hogy a különbséget zongorázni lehetne.
Nézd meg mindkettőt! Majd magyarázatot kapsz arra, hogy miért is illene ragaszkodni az alapműhöz.
Én azt mondom próbáljunk meg ragaszkodni az eredetihez. Okkal választottuk azt a művet adaptálásra, akkor meg minek szabdalnánk szét addig, amíg már csak a lényege van meg? Ja persze, a rendező saját filmet akart, csak már egy létező franchise nevével könnyebb eladni.
Vannak adaptációk amik tényleg szívvel készültek és a változtatások csak a film javát szolgálják. De ez ritka.
Én úgy vagyok vele, hogy kisebb dolgokban el lehet térni, az nem érdekel, ésszerűségből el lehet térni, az érthető, de ha már valami totálisan mást hoz ki a sztoriból, akkor legyen szíves nem nevezni adaptációnak, akkor legyen külön mű.
Példák jelentéktelen változtatásra: valamelyik Dűne-filmnél kifogásolták, hogy a Lady Jessicát játszó színésznőnek nem vörös a haja, erre azt mondom, szőrözés, kit érdekel a hajszíne.
Példák érthető változtatásra: az Elfújta a szél filmváltozatából kihagyták, hogy Scarlettnek volt két gyereke Bonnie előtt, erre azt mondom, normális, nem lehet egy 1200 oldalas regényt egyetlen filmbe belesűríteni úgy, hogy minden kis huszadrangú mellékszereplő benne legyen, a regényben is annyi a funkciójuk, hogy a velük való bánásmódból látszik, hogy Scarlett nem egy melegszívű teremtés, de ez a filmből kiderül egyébként is.
Példák teljesen érthetetlen változásokra: a World without End (Katedrális folytatása, sose jut eszembe a magyar címe), a vele megegyező című minisorozatban még a szereplők neve is azonos, ami fura egy tök más történetnél; amúgy érdekes lenne, és ha adtak volna neki más címet, más szereplőneveket, meg is nézném, de így nem megy, folyton rácsodálkozom, hogy "jé, a WWE-ben is volt ilyen nevű szereplő".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!