Melyik a legpontosabb időjárás előrejelzés?
Nézegettem, hogy érdemes-e pünkösdkor elutazni valamelyik tó partjára, az egyik előrejelzés 30 fokot ír, a másik meg 25 fok és esőt.
köönyeg.hu meg hasonló oldalakon néztem.
Van egy ősi indián időjárásjelző kő.
Egyszerű, bárki megépítheti otthon.
Helyezze ki a szabadba és figyelje folyamatosan.
A kő sohasem téved!
Nincs abszolút "legpontosabb időjárás-előrejelzés", ahogy nincs legfinomabb csoki vagy legjobb autó sem. Sok szolgáltató közötti piaci verseny van, és neked kell kitapasztalnod, számodra melyik felel meg a legjobban.
Azért hogy támpont is legyen, az időjárás-előrejelzés sikere alapvetően három dolgon múlik:
- meteorológusok létszáma, tapasztalata, felkészültsége
- rendelkezésre álló adatforrások, infrastruktúra
- információátadás, egyértelmű kommunikáció
1.
A meteorológusok létszámát tekintve a magyarországi szolgáltatók közül magasan az OMSZ vezet (100 körül), a többi cég 2-10 főt foglalkoztat.
2.
Tapasztalat terén az OMSZ-nál nyilván vannak sokat próbált, remek előrejelzők és kezdők is, kérdés, ki van éppen szolgálatban. A magáncégeknél vannak nagy szakmai tekintélynek örvendő volt OMSZ-os előrejelzők (Aigner Szilárd, Németh Lajos), illetve jórészt pályakezdőket és fiatalokat alkalmazó oldalak (Metnet, Időkép).
3.
Adatforrások és infrastruktúra terén a mérési adatokhoz és a számítógépes modellekhez való hozzáférés fontos. A magyar szolgáltatók közül tudomásom szerint az OMSZ egy ingyenes, egy fizetős és két saját, a Metnet és az Időkép egy ingyenes és egy saját modellel dolgozik, a többiek csak ingyenes adatokat használnak (bár lehet, hogy valamiről lemaradtam, mindenki folyamatosan fejleszt és változtat). Mérési adatok terén az OMSZ mellett szól a pontos, hitelesített mérőhálózat, a high-tech radarok és az Eumetsat műholdképekhez való hozzáférés. Az Időkép és a Metnet erőssége a nagy felbontású társadalmi észlelő- és mérőhálózat, emellett az Időképnek is vannak saját kisradarjai. Tudomásom szerint a többiek nem tartanak fent mérőhálózatot, csak a publikusan közzétett adatokat használják fel.
4.
A kommunikáció fontosabb, mint azt sok ember elsőre gondolná! Egy esőfelhős piktogram jelenthet nyári kánikulát délutáni záporokkal vagy egész napos csendes esőt is. A legtökéletesebb előrejelzés sem ér semmit, ha az olvasó rosszul értelmezi, és az információ átadásához általában csak néhány piktogram és 1-2 mondatnyi szöveg áll rendelkezésre. Ez aztán végképp kinek-kinek egyéni ízlésétől függ, hogy melyik megjelenítési mód, kommunikációs stílus számára a leginformatívabb és a legkönnyebben értelmezhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!