Szerintetek sikerül a két rádiónak fenn maradni? Megnyerhetik a pert az ORTT ellen?
Sem az FM1 konzorcium, sem az Advenio nem adja vissza egyelõre a korábbi frekvenciáit - a Danubius és a Sláger perel
Kedvezményt adott keddi ülésén az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) annak a két cégnek, amelyek múlt héten megnyerték a Danubius valamint a Sláger Rádió frekvenciáit - értesült az origo.hu hírportál.
Sem az FM1 konzorcium, sem az Advenio nem adja vissza egyelõre a korábbi frekvenciáit - a Danubius és a Sláger perel
A Sláger frekvenciáját elnyerõ FM1-nek megengedték, hogy még fél évig megtartsák másik rádiójukat, pedig a pályázat során az origo információi szerint vállalták, hogy errõl lemondanak. A másik nyertes cégnek, az Adveniónak sem kell visszaadnia az érdekeltségébe tartozó Lánchíd Rádió frekvenciáját, igaz, õk ezt nem is vállalták a pályázat során. Közben a Fõvárosi Bírósághoz megérkezett a Danubius és a Sláger Rádió keresete is az ORTT ellen.A cégcsoportoknak az összeférhetetlenség miatt kellett volna visszaadni a két kisebb frekvenciát, most mégis nyertesként azt kérelmezték, hogy a tovább üzemeltethessék azokat. Az FM1 konzorcium 180 napos haladékot kapott a Radiocafé további mûködtetésére, míg az Advenio sem adja fel a Lánchíd Rádióban lévõ részesedését, csak olyan mértékre csökkenti, hogy azt az ORTT már ne kifogásolja - olvasható az origo.hu-n.
Korábban, a pályázatok elbírálásakor az ORTT elnöke és az SZDSZ-es delegált is azt kifogásolták, hogy az Advenio nem nyilatkozott pályázatában arról, miként rendelkezik a Lánchíd Rádióban lévõ részesedésérõl illetve annak felszámolásáról, pedig kellett volna a kiírás szerint. Miután ez nem történt meg, érvénytelennek kellett volna minõsíteni a pályázatot. Ezzel szemben mégsem zárták ki az Advenio-t a pályázók körébõl, sõt el is nyerte a Danubius frekvenciáját.
Közben a Sláger Rádió és a Danubius Rádió is keresetet nyújtott be a Fõvárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumához az Országos Rádió és Televízió Testület ellen. A két rádió kereseti kérelmében soronkívüliséget kért a bíróságtól - a Fõvárosi Bíróság keddi közleménye szerint ehhez megtették szükséges intézkedéseket.
A Fidesz szerint "demokráciához nehezen illő" Kóka János azon javaslata, hogy a parlament vizsgálódjon a rádiófrekvencia-pályázatok odaítéléséről, az MSZP pedig közölte: az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) döntései szuverének, tevékenységébe nincs lehetősége és joga senkinek sem beleszólni.
Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője nyílt levélben fordult Mesterházy Attila MSZP-s és Navracsics Tibor fideszes frakcióvezetőkhöz, akiktől azt kérte: a hétfői rendkívüli házbizottsági ülésen pártjuk támogassa, hogy soron kívüli döntéshozatallal állhasson fel az országos rádiófrekvenciák elosztása körül kirobbant vitát tisztázó bizottság.
Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője "demokráciához nehezen illőnek" nevezte Kóka János vizsgálóbizottság-javaslatát. A politikus az országos kereskedelmi rádiófrekvenciák odaítélése körüli polémiát "az újkori magyar médiatörténet egyik legnagyobb csinált balhéjának" nevezte.
Mi lesz majd az új rádiók neve?
Mesterházy Attila, az MSZP-frakcióvezetője az MTI-vel közölte: nehezen értelmezhető Kóka János javaslata. Mint mondta, az ORTT független médiahatóság, döntései szuverének; tevékenységébe nincs lehetősége és joga senkinek sem beleszólni.
A szocialista politikus szerint az SZDSZ-frakcióvezetőjének javaslata olyan, mintha egy bírósági döntés megvitatására hoznának létre parlamenti vizsgálóbizottságot.
Majtényi László, az ORTT elnöke a Magyar Rádió 180 perc című reggeli műsorában arról beszélt, hogy nem írja alá a két országos kereskedelmi rádiós frekvencia pályázatának győzteseivel kötendő műsorszolgáltatási szerződést.
Azt mondta, a szerződéskötést éppúgy nem obstruálja, mint a döntéshozatalt, mert azt gondolja, "mindenki egye meg, amit főzött"; "más kérdés, hogy én nem fogom azt a szerződést aláírni, de a testület bármelyik tagja aláírhatja" az ORTT nevében, a megállapodás érvényességéhez egy szignó elegendő.
Az ORTT szerdán a Fidesz, a KDNP és az MSZP által delegált tagok voksával határozott a két országos kereskedelmi rádió műsorszolgáltatási jogosultságának odaítéléséről; a döntést egyhangúlag hozták meg. A kisebbik vételkörzetű, a lakosság 67 százalékát elérő - november 18-áig a Danubius Rádió által használt - jogosultságot az Advenio Zrt., a nagyobbik, 81 százalékos lefedettséget biztosító, most a Sláger Rádió adását továbbító hullámsávot pedig az FM1 konzorcium nyerte el hét évre.
Csütörtökön lemondott elnöki tisztségéről az Országos Rádió és Televízió Testületet (ORTT) másfél éve vezető Majtényi László. Közlése szerint a két országos kereskedelmi rádiófrekvencia pályázata körül történtek voltak döntése kiváltó okai.
Majtényi november 30-ával köszön le, mert időt akar biztosítani az utódját jelölő két közjogi méltóságnak, "hogy keressen egy áldozatot erre a munkára", és le kívánja zárni a folyamatban lévő ügyeket - nyilatkozta az MTI-nek. "Van egy csomó kész programom, ami az elnökséghez kötődik, meg kell írnom a különvéleményeimet az ORTT rossz döntéseihez", valamint folyik a parlamentben a médiahatóság jövő évi költségvetésének vitája - sorolta.
Majtényi László döntéséről a nap folyamán tájékoztatta az őt posztra jelölő köztársasági elnököt és a kormányfőt. Közlése szerint a levélben az olvasható: "Azon a napon, amikor az Ön jelölését követően az Országgyűlés megválasztott az ORTT elnökének, úgy foglaltam össze elnöki programomat, hogy legjobb tudásom szerint azon fogok munkálkodni, hogy minél közelebb vigyem a médiahatóság működését a közpolitikához, miközben távol tartom a pártpolitikától. Tekintettel arra, hogy ennek a programnak a végrehajtása - függetlenül az intézmény munkájában elért egyéb sikerekről - teljes mértékben lehetetlenné vált, 2009. november 30-i határnappal lemondok elnöki megbízatásomról és testületi tagságomról."
A Köztársasági Elnöki Hivatal esti közleménye szerint Sólyom László államfő sajnálattal, a lemondás indokait megértve, tudomásul vette Majtényi László döntését.
A nap folyamán az ORTT nyilvánosságra hozta a frekvenciapályázat végeredményét megalapozó ponttáblázatot, amelyből kiderül: az FM1 konzorcium a megszerezhető százból 94 ponttal nyerte el a nagyobbik, az Advenio Zrt. 98-cal a kisebbik vételkörzetű országos kereskedelmi rádiós frekvenciát.
A kisebbik vételkörzetű, a lakosság 67 százalékát elérő - november 18-áig a Danubius Rádió által használt - jogosultságot az Advenio Zrt., a nagyobbik, 81 százalékos lefedettséget biztosító, most a Sláger Rádió adását továbbító hullámsávot pedig az FM1 konzorcium nyerte el hét évre.
A november közepéig általa használt frekvenciára pályázó Sláger Rádió 69, ugyanezért a jogosultságért indulva a Danubius Rádió 75 pontot kapott. A kisebbik vételkörzetű, most a Danubius Rádió műsorát sugárzó hullámsávért folyó versenyben a frekvencia jelenlegi birtokosa 74 pontot, a Rádió Juventus Zrt. 71 pontot szerzett. A mezőnyt leginkább a 2011-től kezdődő időszakra megajánlható díj húzta szét.
A nap folyamán Dávid Ibolya pártelnök bejelentette: az MDF tiltakozik a Fidesz és az MSZP "nagykoalíciós osztozkodása" ellen, és elfogadhatatlannak tartja "pártrádiók" alakulását. Mint mondta, a két nagypárt a színfalak előtt "szétszakítja az országot", míg a színfalak mögött, amikor önérdekeikről van szó, egyetértenek, még akkor is, ha az országot teszik ezzel tönkre.
Kóka János nyílt levélben fordult pénteken Mesterházy Attila MSZP-s és Navracsics Tibor fideszes frakcióvezetőkhöz, akiktől azt kérte: a hétfői rendkívüli házbizottsági ülésen pártjuk támogassa, hogy soron kívüli döntéshozatallal állhasson fel az országos rádiófrekvenciák elosztása körül kirobbant vitát tisztázó bizottság. A kérésnek az az előzménye, hogy a szerdai házbizottsági ülésen az SZDSZ már kérte: a házszabálytól való eltéréssel döntsenek hétfőn a bizottság létrehozásáról a rádiós frekvenciapályázatok ügyében. Akkor ezt az indítványt az MSZP elutasította, a Fidesz pedig nem nyilatkozott a szándékairól.
Sérti az új frekvenciakiosztás a demokratikus közélet normáit, valamint a médiafogyasztó közönség érdekeit - áll a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) csütörtöki közleményében. A döntés ellen tiltakozva hangsúlyozták: a testület megdöbbenéssel értesült arról, hogy "két, széles körben kedvelt, politikamentes szórakoztató csatorna helyett két, feltehetően pártkötődésű rádiónak ad teret" az ORTT, ami "a demokratikus közélet normáit, valamint a médiafogyasztó közönség érdekeit sértő" eljárás. Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) szerdán a Fidesz, a KDNP és az MSZP által delegált tagok voksával határozott a két országos kereskedelmi rádió műsorszolgáltatási jogosultságának odaítéléséről; a döntést egyhangúlag hozták meg.
Bajnai és Orbán véleménye
Egy kereskedelmi rádiós frekvenciapályázat kapcsán "érdemes definiálni, hogy mi a közérdek", és "az ORTT tagjainak abban van felelősségük, hogy ezt az érdeket érvényre juttassák" - jelentette ki csütörtökön Bajnai Gordon. A miniszterelnök az ORTT előző napi döntésével kapcsolatos magyar újságírói kérdésre válaszolt az EU-csúcs brüsszeli színhelyén, még a magyar médiatestület elnökének lemondása előtt.
"A közérdek egyik része, hogy a kereskedelmi csatornák értékesítéséből a lehető legnagyobb bevétel folyjék be" - szögezte le a miniszterelnök. Hozzátette: ez akkor ér valamit, ha a bevételt, a licencdíjat be is fizetik. Erre az ORTT-nek megfelelő garanciákat kell érvényesíteni, olyanokat, amelyek a következő hét évben nem változtathatók meg.
Azt is biztosítani kell, hogy aki független kereskedelmi rádiót hallgat, biztos lehessen abban, hogy független híreket, információkat kap, nem politikai elfogultság szerint szerkesztett médiát - hangoztatta Bajnai. Hozzáfűzte: hamarosan kiderül, hogy az ORTT döntése érvényesítette-e egyszerre ezeket a szempontokat.
Az ugyancsak Brüsszelben tartózkodó Orbán Viktor Fidesz-elnök gazdasági ügynek minősítette a frekvenciapályázattal kapcsolatban történteket - szintén még az ORTT-elnök lemondása előtt. "Sohasem kedveltem azokat az üzletembereket, akik a gazdasági verseny helyett a politikai kapcsolatokat próbálták használni. A gazdasági verseny arra van, hogy az ember ott helytálljon, és ne politikai pártfogás, pártfogók után futkározzon. Itt most volt egy verseny, a versenyben eredményt hirdettek. Ha ez megfelelt a jogi előírásoknak, akkor nekem, mint politikusnak nincs dolgom ezzel a döntéssel" - mondta Orbán.
"Ez volt az ORTT utolsó dobása..."
Időszerű volt, hogy lemondjon Majtényi László - reagált az ORTT-elnök lemondásának hírére Szalai Annamária, a testület Fidesz által delegált tagja a Magyar Nemzetnek és a Magyar Hírlapnak. Vásárhelyi Mária szociológus a Népszabadságnak azt mondta a lemondás alapját képező ORTT-döntésről, hogy ezzel a testületnek vége.
A Magyar Nemzet pénteki számában megjelent cikk szerint Szalai Annamária azt mondta: Majtényi gyakran kívülálló értelmiségiként viselkedett, ahelyett, hogy valóban elnökként irányította volna a testületet. A Fidesz delegáltja a Magyar Hírlapnak mindemellett még azt is hozzátette: Majtényi "olykor még a saját döntésétől is elhatárolódott".
Vásárhelyi Mária szociológus a Népszabadság pénteki számában megjelent interjújában úgy fogalmazott: ezzel a döntéssel az ORTT-nek vége, "ez volt az utolsó dobásuk". A szociológus biztosra veszi, hogy az új kormány megszünteti a testületet.
Úgy vélte: az MSZP újra belement egy alkuba, amelyből vesztesként kerül majd ki. Szólt arról is, hogy ami történt, nemcsak az MSZP, hanem a demokrácia szempontjából is káros. Úgy fogalmazott: a két nagy párt tudatosan, együtt bomlasztja a jogállamot ezekkel az alkukkal, és mindezzel a Jobbik malmára hajtják a vizet.
Sláger: minden törvényes eszközt bevetünk, politikai döntés született
A Sláger Rádió honlapján az alant látható, egész oldalas "gyászjelentést" helyezték el, az üzenet aláírója Heal Edina, a rádió vezérigazgatója.
Bíróságon támadja meg az általa használt országos kereskedelmi rádiós frekvencia sorsáról hozott szerdai médiahatósági döntést a Sláger Rádiót működtető társaság, a Danubius Rádió egyelőre nem nyilatkozott az ügyben.
Arra szólította az Európai Bizottság az európai uniós tagállamokat, hogy gyorsítsák meg, és 2012. január 1-jéig fejezzék be az analóg televíziós műsorszórás leállításának folyamatát.
Ha az újonnan felszabaduló frekvenciasávok – az úgynevezett digitális hozadék – új szolgáltatások közötti felosztása Európa-szerte összehangoltan történik, az 20–50 milliárd eurós ösztönzést jelent a gazdaság számára - szögezte le a közlemény.
"A digitális hozadék egyedi alkalom arra, hogy a szélessávú internet Európa-szerte mindenki számára elérhetővé váljon, és ezáltal fellendítse gazdaságunk leginnovatívabb ágazatait" - hangoztatta Viviane Reding távközlési biztos a javaslatokat ismertetve.
Juventus: ez szánalmas!
"Szánalmasnak" nevezte a Juventus Rádió vezérigazgatója az MTI-nek nyilatkozva a médiahatóság szerdai döntését. Laczkó Endre szerint mindenfajta szakmai alapot nélkülöz a két országos kereskedelmi rádiós koncesszió odaítéléséről szóló határozat; ők már másfél hónapja azzal számolnak, hogy nem nyerik el a megpályázott - kisebbik vételkörzetű - frekvenciát. A vezérigazgató azt mondta: a két nagy, 12 év alatt alaposan felépített márka távozásával "lesz egy kis űr", amit be tudnak tölteni.
Magyar Rádió: a frekvenciacserét!
"A döntés ismeretében is nyilvánvaló, hogy az lett volna a legracionálisabb döntés, amit az MR eredetileg kért: nevezetesen, hogyha a Sláger Rádió által használt frekvenciát az MR1-Kossuth Rádió kapta volna meg, és az MR1-Kossuth Rádió ennél kisebb lefedettségű frekvenciáját hirdették volna meg a pályázaton" - fogalmazott. Such György a közmédium elnöke.
Bajnai: aggasztó, ami a frekvenciák körül történt
Budai Bernadett elmondta: csak a miniszterelnök korábbi nyilatkozatát tudja megismételni az ügyben, mely szerint a kormánynak nincs hatásköre, jogi lehetősége arra, hogy beleszóljon az ORTT döntéseibe, amely gazdálkodásában, döntéseiben önálló szervezet.
Hozzátette: a kormányfő aggasztónak nevezte azt, ami a frekvenciapályázatok körül történt; fontos lenne, ha az ORTT tagjai egyenként és testületként is felelősségük teljes tudatában hoznák meg a döntést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!