Kezdőoldal » Szórakozás » Egyéb kérdések » Aki ért a fotózáshoz, segítene?

Aki ért a fotózáshoz, segítene?

Figyelt kérdés
Érdekelne hogy mi az a záridő,retesz,ISO érzékenység, és mit hogyan adok meg, állítok be, milyen fényviszonykor milyen értékekkel dolgozzak?
2012. febr. 25. 16:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha ezeket nem tudod, akkor érdemes ilyen témájú könyveket vagy oldalakat olvasni, mert ezen alapszik az egész fényképezés. Mivel az alapokat rengeteg oldal taglalja, ne haragudj ha én nem fogok részletekbe menően taglalni mindent:


A lényeg: a kész képet 4 dolog befolyásolja: rekesz, záridő, érzékenység, színhőmérséklet. Ebből is az első három a lényeges. Ezeknek vannak szabványosított értékei, minden 2 érték között 1 fényérték (FÉ) eltérés található. A három beállítás egymásra hatással van, egymással kombinálhatóak, és együttesen alakítják az expozíciót. Ha csak egyet változtatsz, az is hatással van a képre, ha kettőt vagy hármat az is. Fényértékre (FÉ)-re vetítve a beállítások ki is olthatják egymást. Például ha 1 rekeszt növelsz, 1 záridőt csökkentesz, és 2 érzékenységet növelsz, a háromféle beállítást eredményez, mégsem változik az expozíciókompenzációban semmit (+1+1-2=0), de a képre gyakorolt hatásuk szélsőséges esetben meglátszik. Ezek a beállítások pedig sokféleképpen kombinálhatóak, függően attól hogy milyen körülmények vannak. Például ha kevés a fény, záridőhöz nem nyúlhatsz, így a rekesz és érzékenység beállítása jöhet szóba.


És hogy mi mit takar:

érzékenység (iso): a filmes időkből megmaradt lehetőség, ahol az érzékenyebb filmre több fény juthatott. Digitális értelemben két módosítás létezik:

növeled az iso-t (nagyobb szám) - nő az érzékenység - több fény jut az érzékelőre - világosodik a kép

csökkented az isot (kisebb szám) - csökken az érzékenység - kevesebb fény jut - sötétedik


rekesz: az objektívben található lamellákból áll, mely szintén a bejutó fényt módosítja. Hatással van a mélységélességre (DOF) is, és szintén két irányban módosítható:

növeled a rekeszt (kisebb szám) - nyílik a rekesz - több fény - kisebb mélységélesség - világosodik a kép

csökkented a rekeszt (nagyobb szám) - záródik/szűkül a rekesz - kevesebb fény - nagyobb mélységélesség - sötétedik a kép


záridő: a vázban található zár idejét módosítja. A zár 2 lamellából áll. Amikor lenyomod az expógombot, akkor felfut az első redőny, amikor letelik a záridő, felfut a második és ennyi ideig kap fényt az érzékelő. A záridő is két irányba módosítható:

növeled a záridőt - több ideig tart nyitva a zár (1/60 másodperc fölött már kézben nem lehet kitartani, bemozdul) - nő a bejutó fénymennyiség - világosodik a kép

csökkented a záridőt - rövidebb ideig van nyitva - csökken a fény - sötétedik a kép.


És ezt a három dolgot lehet kombinálni, hogy mikor melyik és mennyi fényt engedjen az érzékelőre. Ebből pedig rengeteg beállítást lehet kihozni, hiszen ha a hátteret homályosítani akarod akkor kicsi DOF kell, ahhoz nyitott rekesz - ettől sok fény kerül az érzékelőre, és csökkented a záridőt hogy ne égjen ki a kép, vagy az érzékenységet veszed lejjebb, stb....


színhőmérséklet - minden színnek van egy Kelvinben (K) mért hőmérséklete. Ez ahhoz kell, hogy színhő legyen a fénykép. Például egy gyertya lángja 1800K, a napfényben ~5600K beállítással, míg borult időben 8000K-ban fotózol. Ha nem, akkor pedig a kép színei elmennek a vörös vagy kék tartományba.


Ez nagyjából az alap, de ezt nem csak érteni, ha fejből beállítani és tudni is kell. Az, hogy mikor milyen beállítást használsz, nem lehet egységesen megszabni. Megvan az a körülmény ahol az adott pillanatban vagy, és a fő beállításokat ehhez hangolod.

Ezt amúgy könnyebb megérteni ha minden beállítást végigpróbálsz a gépen, mert akkor látod hogy mi mit befolyásol, mihez mit kell beállítani.

Ha esetleg te voltál a tükrös gépet kérdező személy, akkor neked elmondom hogy itt jön a képbe a pénz. Egy olcsó gép például nem tud nagy érzékenységtartományt kezelni, egy olcsó objektív nem fényerős, azaz nincs elég nagy nyitott rekesze, vagy egy olcsó gépben nincs elég rövid záridőbeállításra lehetőség, így egyes helyzeteket nem tudsz megcsinálni a gép "butasága" miatt.

2012. febr. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!