Dungeons & Dragons-re épülő tartalmak? Könyvek, sorozatok?
Szeretnék DnD tartalmat fogyasztani. Regények, sorozatok, akár novellák.
FIlmből ugye van a Betyárbecsület és kb ennyi amit érdemes megnézni.
SOrozatból a Vox Machina meg most találtam egy olyat, hogy Kazamata zamata. Beteg állatság:D
De valójában szeretném a DnD lore-t jobban megismerni amire tlaán a regények a legalkalmasabbak. Ebből viszont egyet sem ismerek. Tudnátok ajánlani?
Szia,
D&D-ből a Frogotten Realms regények a legjellemzőbbek:
(A Silverland zseniális, hogy még a 20-on éves könyveket is képes raktárról, újként árulni, nekik tényleg minden megvan 😁)
A legismertebb közülük talán a pap-ciklus, és és természetesen a Drizzt-re épülő sötételf sorozat (csak ez utóbbi kicsit ilyesztő lehet a 30 feletti kötetszámával)
Bár nem írtad, hogy maga a játék és a szabályrendszer érdekel, de ha a lore-t szeretnéd ismerni, akkor főnyeremény lehet a 3-ik kiadáshoz tartozó Forgotten Realms világleírás:
Ami konkrétan színtisztán a lore-al foglalkozik, (Faerun-i élet, a mágia működése, Földrajz, városok - kb. mint egy földrajzkönyvben--> etnikai összetétel, import/export politikai helyzet stb. hitvilág, történelem, szervezetek)
Szóval ezzel sem tudsz mellélőni 🙂
Hah, adtál házit bőven, köszönöm:)
A szabályok megvannak, évek óta játszuk már, csak még anno MÁGUSban kiégtem és nem tudom rávenni magam a mesélésre újra. Azóta meg bejött egyfajta Mercer-szindróma, hogy ha már mesélek, akkor az legyen igényes, tartalmas, legyen egy lore mögötte, ne csak névtelen faluk egykaptafás NPC-i, stb... De lore tudásom DnDben meg kb nullllaaaaa
Anno MÁGUSban regényekből, novellákból tudtam merteni a világ feelingjét, de DnD-nél még címeket se tudtam, szóval ezért kérdeztem.
Köszi, ez alapján asszem van hova elindulnom. De h van még valamid, szólj:) Eberron is érdekelne:D
Háát Mercerhez azért nem szabad nagyon hasonlítani akarni, mert ott nagyon nagy meló és tudás/rákészülés van 🙂
Én inkább az improvizálós vonalat képviselem, olyanoktól tanultam, akik inkább ezt csinálják huszonsokév együtt játszás óta (egy barátomat leszámítva, aki nagyon sok adattal és háttérrel mesélt mindig, csak most család miatt kicsit el van tűnve)
A mágushoz képest én két nagy különbséget tudnék mondani, az egyik az, hogy abban ugye elvagy magyarul, D&D-ben, ha nem a 3 kiadással dolgoznál, akkor nem tudod kikerülni az angolt.
A másik nagy különbség, hogy a mágusban van az adott történelem és idővonal és kész.
D&D-ben pedig ha csak az elmúlt 25 évből van 3 kiadás, ami a szabályrendszeren túl egymást követő idővonalat jelent, változó viszonyokkal a világban (simán vannak olyan helyek/városok, amik annó 3-ik kiadásban léteztek, a jelenlegi 5-ik kiadásban meg, cirka 120 évvel később Toril ideje szerint már sehol nincsenek, vagy fordítva)
A 3-ik kiadás megjelent magyarul többé-kevésbé, a 4-ik nem (de arról senki nem is beszél, kb nem létezik 😅, az 5-ik kiadás pedig, amivel az emberek nagy része játszik, szintén csak angol.
És itt visszakanyarodunk oda, ha 5e-ben mesélnél, akkor bizony angolul fogsz találni anyagot, ráadásul az 5-ik kiadás deklaráltan abba az irányba ment el, hogy a könyvek adnak egy keretet, de nem olyan részletesek, mint a korábbi kiadások, szóval a mesélőre van bízva, hogy feltöltse tartalommal a világot.
Eberron pl. így néz ki:
Biztos, hogy ebből semmi nem jelent meg magyarul, 5-ik kiadásban pedig egyetlen egy kampány könyv van, ami mindent tartalmaz, de közel sem olyan részletes, hogy a legutolsó kis porfészekre is táblázatokat adjon, hogy melyik faj hány százalékban van jelen a népességben, mint a 3-ik kiadásban dívott még.
És persze, ha könyveken kívül kell infó bármiről, akkor a jó öreg Forgoten Realms wiki:
Ennél többet nem nagyon fogsz találni a témában
Köszi:)
Az angol rendszerszinten nem gond, 5e-t játszunk, de mondjuk láttató leírásokat meg történeteket már szívesebben olvasok magyarul.
Mercert amúgy nem követtem soha, de Tavernát meg most Egyletet igen. Meeeg nálunk is elkezdett mesélni egy srác, full kezdő, játszott velünk 3 modulkalandot meg egy vérpistis harc-orientált semmiséget, most ő mesél... s na, olyan jó hallgatni, hogy van háttere a dolognak, vannak a háttérben történések, történelmi összefüggések, népi viszonyulások. És hát annyi történt, hogy olvasgatta a lore-t és belehelyezkedett egy földrajzi-politikai helyzetbe.
És anno a MÁGUSnál én meséltem sokat és akkor kezdett el élettel meg tartalommal megtelni a világ amikor elkezdtem regényeket olvasni és nem csak az volt, hogy "itt a város, így van felépítve" hanem volt olyan élményem, hogy adott karakter bemegy, ezt látja, ezt szagolja stb...
Egyszerű példa: Értem, hogy Ynev sivatagos részén manifesztációs háború van, értem, hogy Új-Pyarron még részben épülőben van.... de ez a kettő az tjelenti, hogy Pyarronba, mint a régió fejlett államába özönlenek a sivatagi menekültek akik a háborúk elől menekülnek és emiatt fullon vannak a szállók, a város mellett sátortábor van, kultúrális feszültségek vannak, stb... Ez a jelenség tök logikus, de abból, hogy le van írva egyik táj is meg másik táj is a külső hatásokat nem figyelembe véve, nekem nem állt össze a dolog. Nyilván az én hibám is, de na, a kreativitás öbbek között olvasással fejleszthető.
Improvizációs vonalra amúgy tudsz valami praktikát vagy esetleg forrást ahol lehet ilyesmit ellesni, vagy legalább alaposan kivesézik a témát?
Mert végső soron ha van egy nagy halom input, utána impró az, ami jól helyzetbe tudja ültetni.
Hát improvizációra nehèz bármit mondani, szerintem ami mindenkèppen segìt, az a rengeteg olvasás, ami a szókincset ès a kèpzelőerőt növeli, a másik meg, nos az, hogy ne kèszlj fel túlzottan 😀
Ha többoldalas monológ van mindenről, akkor nem lesz mit improvizálni. Pár mondatban felvázolod, hogy mit látnak maguk előtt, aztán úgy is ők adják az inputot, hogy mit-merre mivel szeretnènek.
Persze ehhez kell egy aktìv parti, aki lehetőleg nem csak várja a csodát, hanem megy a saját feje után.
Mert ott már tènyleg kell rögtönözni, hiszen hiába talál ki a mesèlő mindent előre, ha a parti meg lemegy a települès szèlèn álló viskó pincèjèbe ès ott basztatják a falat 😀
Mert ott
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!