Tudnátok véleményt mondani a videómról?
Első videóm a világ érdekességeinek témájában. Heti egy videót tervezek, de nem szeretnék belemélyedni, ha nincs értelme. Vélemémyre lemne szükségem. [link]
Ez itt a videóm, kérlek segítsetek
Beszéd: Ha eltekintünk olyan szubjektív dolgoktól, ami csak azt zavarja aki fogékony erre*, akkor ami kép-hang szinten zavaró az a villódzó és pörgős (túl rövid animációs idő, túl gyorsan váltakozó illusztrációk) kép-szövegeffekthez képest túl vontatott és lassú beszéd. Próbáld ki 1.25-ös gyorsításon, majdnem ilyen a normál beszédtempó. Jó, hogy nem a hadarós stílusban van előadva, de akinek már kisült az agya a sok impulzív tiktok videótól, ezen bealszik. Kimért, monoton, majdnem szavanként formált a beszéd, a 3:30-nál egymás után következő kijelentő-felkiáltó-kérdőmondat közel egyformán hangsúlyozott, papírba mélyedve felolvasós jellegű, ami nem ad át semmilyen hangulatot. De ez lehet csak a rutin hiánya. A beszédhibába is bele lehetne kötni, de ez a típusú pöszeség mintha ma már 'normális' lenne (lehet hülyeség, az én teóriám az, hogy gyerekkorban megtanul valaki beszélni, majd fogszabályozás után máshogy kezdi képezni a hangokat, és ezt nem korrigálják).
Kép-szöveg: egy-két illusztráció kilóg az összképből, leginkább 1:45-nél: zászlók pörögnek miközben a súlyról van szó. Abban van egy kis következetlenség, hogy hol stock videók, hol stock képek, hol fényképek, hol rajzok váltakoznak véletlenszerűen. Kicsit olyan érzést kelt, mintha "na most ezt találtam a neten, akkor berakom, jó lesz ide ez is" jellegű lenne. A szövegek betűtípusa nem egységes, legalább kétféle.
A legnehezebb része, amikor a forrásképed túl kicsi, de központi illusztrációja a témának, és teljes képernyőre húzva már nagyon zajos és pixeles. Itt most vagy addig kellene kutatni míg nincs nagyobb, vagy valami kompromisszumos megoldással körberakni szöveggel, és akkor nem tölti ki a teljes képernyőt, de csúnya sem lesz.
Vágás: Ez inkább egy rossz koncepció, hogy még az előző ember képe van kint, de a semmiből hirtelen bemondod a következő nevét és utána jelenik meg a videórészeket elválasztó név-sorszám-súly borítókép. Ezek simán lehetnének egyszerre időzítve, hogy azt hallom amit épp olvasok.
"vérfertőzés miatt kórházba került" - ez biztos? A vérmérgezés (orvosi kif.) egy súlyos fertőzéses állapot ami életveszélyes és halálos is lehet. De a vérfertőzés (jogi kif.) az, amikor közeli rokonok egymással szexelnek. Technikailag a vérmérgezés is a vér "megfertőződése", de ez itt inkább baki (vagy félrefordítás).
(* Pl.elvből nem nézek olyan videót, aminek clickbait borítója van (nyitott szájú, túljátszott csodálkozó tekintetű, arcát/homlokát fogó karakterekkel), és végigtekerve az idősávot még négy ilyen illusztráció is volt benne. Rögtön belövi a célközönség értelmi szintjét a 8 évesekére, akiknek 3 másodpercenként vágás, új impulzus kell. Ugyanilyen a "wow" szövegezés.)
A videó ettől függetlenül rendben van, és nem rossz.
Sokan mondják, hogy az első 10-20-50-100 videód biztosan nem lesz az igazi, mert még nincs benne rutinod. Ezeket tesztnek kell tekinteni és nélkülözhetetlen ahhoz, hogy rájöjj, hogy mi működik neked, mit hogyan tudsz és érdemes csinálnod.
Sok mindent meg lehet másoktól is tanulni, aki nálad többet tud az sok trükköt, fogást el tud mondani, de akkor is ki kell dolgoznod, hogy te ezeket hogyan tudod megcsinálni.
Jobb esetben miközben csinálod magad is rájössz egy csomó mindenre, mert szárazon eltervezve egészen máshogy néz ki az úszás is, mint a medencében.
Főleg eleinte, de még jóval később is érdemes a videókat akár többször is megcsinálni, mert ha már a készítés, szerkesztés, újrapróbálás alatt is találsz benne hibát, akkor nem érdemes hibásan kitenni, inkább csináld meg újra. Persze nem jó az sem, ha egész életedben az első videódból csinálsz jobb és jobb változatokat, de eleinte mindenképp és még jóval később is érdemes először kikapcsolt kamerával elpróbálni, aztán mindjárt többször felvenni, visszahallgatni, megszerkeszteni, ha újabb hibákra bukkansz, akkor újra felvenni. Ha már az egész videó kész van és még mindig találsz benne hibát, akkor is jobb inkább újravenni, minthogy az elérhető legjobb minőségnél rosszabb menjen ki.
Ha nézel tévés munkáról, filmforgatásokról szóló anyagokat, hamar észreveheted, hogy még a legjobb, képzett és jól fizetett igazán profi színészek sem elsőre veszik fel a filmeket. Eleve sokat készülnek, próbálnak és a legtöbb esetben a forgatáson is újra és újra felveszik a jeleneteket, miközben a rendező utasításokkal látja el őket, hogy ne így, hanem úgy, ezt most kicsit amúgy, stb. Aztán végül majd a vágásnál döntik el, hogy melyik változat kerüljön be a filmbe és még így is előfordul, hogy néha utólag beiktatnak egy újabb forgatási napot, hogy mégegyszer felvegyék, mert mégse lett jó. Persze a komoly költségek miatt az ilyen pótforgatásokat igyekeznek elkerülni, meg amit lehet inkább elsőre szeretik felvenni, de ha még nekik sem megy elsőre, akkor ne hidd, hogy neked képzettség, tapasztalat és profi stáb visszajelzései nélkül könnyebben és jobban fog menni. Nem fog.
Gyakorolj sokat és fejleszd magad. A nézői visszajelzések is nagyon fontosak, de abba a hibába se ess bele, hogy túl sokat foglalkozol a visszajelzésekkel. Hajlamosak lehetnek akár nagyon félrevinni a dolgokat. Ha egyes hibákra túlságosan figyelsz, mert azokat mondták, az akár nagyon zavaró is lehet, ha túl sok mindent próbálsz egyszerre javítani, az meg akár lehetetlen is lehet. Nem tudsz elsőre tökéleteset csinálni. Amit lehet, tegyél meg, hogy minél jobb legyen, egy-egy hibával foglalkozz, hogy minél inkább ki tudd küszöbölni, próbáld minél jobbá tenni a végeredményt, de ne hagyd, hogy a hibák és a visszajelzések elvegyék a kedvedet. Csináld minél többet és egyre jobban fog menni. Ne akard azonnal tökéletesre csinálni. Ha kellő kitartással sokat csinálod, mindig egyre jobb lesz!
Sok sikert és kitartást!
A videóddal kapcsolatos konkrét észrevételek:
A beszéd tempód tényleg lassú egy kicsit. Hadarni és nagyon pörögni sem feltétlenül kell, de egy kicsit dinamikusabban lehetne olvasni a szöveget és a hangsúlyozás is sokat segítene rajta, hogy ne tűnjön olyan monotonnak.
Érdemes az elején még a bemutatkozásod előtt azzal kezdeni, hogy miről szól a videó. Sokan csak az első pár másodpercet nézik meg a videóból. Ha ez csak a bemutatkozásod, akkor lehet, hogy el se jutnak addig, hogy megtudják, miről szól. Ha már addigra elveszíted őket, akkor ez egy hiba. Érdemesebb már az első mondatban azzal indítani, hogy mi a témád, bemutatkozni ráérsz utána is, ha még ott lesznek - ha nem, akkor meg már úgyis mindegy, hogy ki voltál.
Azt is érdemes lehet átgondolni, hogy a témádat hogyan rendszerezed. Pl. ha a top 5 legkövérebb ember a videó témája, akkor nem biztos, hogy célszerű statisztikákkal felvezetni, mert közben elveszítheted a nézőket. Lehet, hogy a statisztikai adatokat jobb elszórni az egyes lista elemek között.
Érdemes megnézni, hogy mások hogyan csinálnak ilyen lista videókat és trükköket, fogásokat ellesni tőlük - még inkább megpróbálni visszafejteni, hogy vajon ők mit miért csinálnak, mi lehet a stratégia és a szándék mögötte, illetve hogy vajon nekik mi mennyire működik ezekből. Na meg figyelni, hogy amiket te átveszel, az nálad mennyire működik.
Persze a statisztikák és a közönség visszajelzéseivel itt is óvatosan kell bánni. Egy kisebb, párszáz fős közönség visszajelzése, működése nagyon más lehet, mint egy jóval nagyobb több ezres, tíz-százezres közönségé. Ugyanez igaz az ismerősök véleményeire is. Lehet, hogy jót akarnak, még igazuk is lehet, de egyáltalán nem biztos, hogy a nagy tömeg tényleg arra reagál jól, amit néhány ember jónak tart.
Pl. Rengeteg videós különösen amikor műfajt, témát váltottak elmondta már, hogy egy csomóan leiratkozással fenyegetőztek, mert őket az új téma nem érdekli. Talán le is iratkoztak. Viszont aztán sokkal többen jöttek a másik téma miatt, mert őket meg az érdekelte jobban.
Ugyanez igaz a stillisztikai és egyéb változtatásokra is. Lehet, hogy valaki pont azért nem fogja nézni a videóidat, mert gyorsabban beszélsz, de ha közben nagyságrendekkel többen nézik meg emiatt, akik meg eddig azért nem nézték, mert monotonnak és lassúnak tartották, akkor azzal megint csak nyersz. A mérlegelés persze fontos. Meg a kísérletezés is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!