Leírná. D nekem a dúr hangsorokat, és azoknak a párhuzamos molljait?
gesz-dúr - esz-moll
desz-dúr - b-moll
asz-dúr - f-moll
esz-dúr - c-moll
b-dúr - g-moll
f-dúr - d-moll
c-dúr - a-moll
g-dúr - e-moll
d-dúr - h-moll
a-dúr - fisz-moll
e-dúr - cisz-moll
h-dúr - gisz-moll
valamit találtam le is írtam de csak 6-6 dúr-moll
c-dúr a-moll
d-dúr h-moll
e-dúr cisz-moll
g-dúr e-moll
a-dúr fisz-moll
h-dúr gisz-moll
Ez elég nem?
1. a hangok C-dúrban C-D-E-F-G-A-H-c. minden más hangnemben az alaphang a kezdőhang(mm A-dúrban A, D-dúrban D, stb.). minden hangsorban a hangok között ugyanaz a távolság(tehát független attól, h milyen dúrban vagy). a hangközök mindig 2 félhang, kivéve E-F és H-c nél, akkor csak egy. pl.: G-dúr=G-A-H-C-D-E-Fisz-G. onnan is tudhatod, hogy a zongorán az alaphangtól számított 3-4 és 7-8 között egymás mellett van a két billentyű, mindenhol máshol pedig 1 billentyű van közte.
mollnál más a hangok sorrendje, ott az alaphangtól számított 2-3 és 5-6-nál nincs közte billentyű, többinél van. az alaphang itt is ugyanúgy a skála kezdőhangja(esz-mollban esz, fisz-mollban fisz stb.).
2. elméletileg végtelen számú hangsor van. gyakorlatban azonban csak azokat hasznájuk, amit az előző kommentben írtam, mert a zongorán Fisz=Gesz(ugyanaz a billentyű, csak zeneelméletileg más, mert a fiszt alulról, a geszt felülről módosítod). egyébként ha még nem jársz nagyon profi zongorára/szolfézsra(márpedig nekem úgy tűnik, h nem:P), elég szokott lenni kb. Esz-dúrtól A-dúrig, de ezt jó volna megkérdezni(én 8-os zeneirodalomra járok, és még mindig bőven elég.
ha bármi kérdésed van még, írj:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!