A Death Note-ban milyen betegsége van a karaktereknek?
Szerintem:
L: Asperger-szindróma
Light: Antiszociális személyiségzavar és/vagy Nárcisztikus személyiségzavar
Misa: Dependens személyiségzavar és Figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar
Mello: Borderline személyiségzavar és Hisztrionikus személyiségzavar
Near: Szkizotip személyiségzavar
Matsuda: Figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar
Mikami: Rögeszmés-kényszeres személyiségzavar
Takada: ugyanaz mint Light-nál
Persze ezek csak találgatások, de szerintem ezek illenek a legjobban rájuk.
Szerintem is inkább nárcisztikus, viszont több helyen is olvastam, hogy szociopatának sorolják be, mert tárgyként tekint az emberekre, és bármeddig képes elmenni a célja elérésében, szóval gondoltam, hogy ennek a diagnózisnak is van valóságalapja.
A többivel egyetértesz?
#3: Esetleg Matsuda, Takada és talán még Near esetében megkérdőjelezhető, viszont a többieknek egész biztosan van valami rendellenessége:
- Light-nak istenkomplexusa van és rengeteg embert megölt az önbíráskodó természete miatt, a körülötte lévő személyeket pedig kénye-kedve szerint manipulálja és kihasználja a saját céljai elérésének érdekében. Szerintem nem is kell tovább magyaráznom, hogy ez miért nem normális.
- L-ről száz méterről virít, hogy extrém különc és nem olyan mint egy "normális" ember, de itt nem mentális betegségről, hanem az autisztikus tüneteiről van szó. Kiemelkedően magas az IQ-ja, az EQ-ja viszont már annál kevesebb. A legnehezebb ügyeket is képes megoldani, viszont a szociális képességei egyenlők a nullával. Igazából felesleges tovább ragozni, mert minden egyes tulajdonságáról ordít az autizmus spektrumzavar.
- Misa új szintre emeli az "őrülten szerelmes" kifejezést. Light igazságot szolgáltatott, amikor megölte a lány szüleinek a gyilkosát, és gyakorlatilag a családja elvesztésének traumája után a fiú az egyetlen ember akire támaszkodhat, ezért Light megszállottja lett, bármit megtenne érte, gondolkodás nélkül öl, amikor arra kéri a fiú, és ő maga mondta, hogy ha meglátja Light-ot egy másik lánnyal randizni, akkor megöli a lányt. Azt is maga mondta, hogy nem tudja elképzelni a világot Light nélkül, és a sorozat végén be is igazolódik, hogy ezt teljesen komolyan gondolta (SPOILER: megöli magát, amikor elveszíti Light-ot).
- Mikami túlzott hangsúlyt fektet a tökéletességre, abszolút szigorú időrend szerint éli az életét, mindent pontosan és szabályszerűen akar csinálni, belefeledkezik a részletekbe, rugalmatlan az érdékrendszere, a hite megváltoztathatatlan és merev. Szerintem egyértelműen OCPD-je van, és végül a Kira-ügyet is emiatt sikerült megoldani.
- Mello-nak gyerekkorától kezdve alsóbbrendűségi komplexusa van, mert minden igyekezete ellenére mindig csak második volt, és a megszállottja lett annak, hogy le akarja győzni Near-t. Folyton ő akar lenni a figyelem középpontjában, túldramatizálja a dolgokat, a versengésről szól az élete, és mindenáron felül akarja múlni Near-t, persze sikertelenül. Extrém impulzív, egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozik a hangulata, gyakran vannak dühkitörései. Az agresszív magatartásával próbálja leplezni, hogy valójában milyen alacsony az önbecsülése. Ez alapján én Hisztrionikus-nak vagy Borderline-nak látom.
Csak azért írtam le mindezt, mert szerintem a Death Note karakterei mind alulértékeltek (L kivételével, mert ő szerencsére nagyon kedvelt), és a legtöbb ember nem veszi észre az összetettségüket. Nem egyszerűen csak "furák" vagy "őrültek": valójában mindegyiküknek megvan az oka, hogy miért lett olyan, amilyen, és az indítéka, hogy miért teszi azt, amit.
Nem tudom, hogy ezt hova sorolják, de szerintem Light-tal a következő a szitu: Ő egy kiemelkedően intelligens személy, aki eredetileg kívülállónak érezte magát és unatkozott. (Ez gyakori, az intelligens embereknél) De, eredetileg teljesen normális volt. Ekkor jött a Halál lista, amit először nem vett komolyan, de végül a kíváncsisága arra sarkalta, hogy kipróbálja. Mikor rájött, hogy igazi, addigra már megölt 2 embert. Ezt természetesen nem tudta feldolgozni és a bűn-bűnhődés elve alapján arra a következtetésre jutott, hogy neki már úgy is mindegy, hiszen már gyilkolt. Tehát a maradék idejét, arra használja, hogy legalább valami jót tegyen a hatalmával. (Itt kezdődik, el az önbíráskodása, de ekkor még az a gondolat, hajtja, hogy neki már úgyis mindegy.) Amikor végképp összeroppan a pszichéje és megörül, az az a pont, amikor megjelenik Ryuk és elmondja neki, hogy a számtalan névért, amit addigra beírt a füzetbe, ő nem fogja most rögtön megbüntetni. "Nincs büntetés!" Mivel a bűntudata megvan, de a büntetés hiányzik, hogy ezt a feszültséget feloldja és önigazolja a tetteit, kikiáltja magát istennek. Ezen a ponton teljesen megbomlik az elméje, felborul az igazság érzete. Innentől kezdve, a halálfélelem és ez az önigazolás uralja a tetteit és szépen lassan az emberségének a legkisebb morzsáit is elveszíti.
Light egy tragikus hős, mert ha nem jön a halál lista az életébe, nem keletkezett volna törés a lelkében és teljesen normális életet élhetett volna. Light egyértelműen pszichológia eset. Egy isten-komplexusos, tömeggyilkos, aki egy kifordult világnézetű, szélsőséges ideológiával akarja igazolni a tetteit.
"Csak azért írtam le mindezt, mert szerintem a Death Note karakterei mind alulértékeltek (L kivételével, mert ő szerencsére nagyon kedvelt), és a legtöbb ember nem veszi észre az összetettségüket. Nem egyszerűen csak "furák" vagy "őrültek": valójában mindegyiküknek megvan az oka, hogy miért lett olyan, amilyen, és az indítéka, hogy miért teszi azt, amit."
Ebben igazad van, de ahhoz, hogy egy karakter összetett és érdekes legyen pont hogy nincs szükség egy olyan betegségre ami minden tulajdonságára magyarázatot ad. Lehet neki, de az nem fedi le a teljes személyiséget. Na meg hol maradna akkor a jellemfejlődés?
L autista. Aspergeres személyeknek jellegzetes kényszermozgásai vannak, ez elég erősen elkülöníti. Enyhe autista, de az.
Light nárcisztikusnak nárcisztikus, de ha megfigyeled, disszociatív személyiségzavar is valószínű, a történet bizonyos pontjain olyan, mintha az egyik személyisége nem tudná, mit csinál a másik.
Near szintén enyhe autista, illetve mellette albínó.
A hiperaktivitás és hasonlók lehetnek, de én ebben a háromban vagyok határozottan biztos némi keményebb kutatómunka után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!