Milyenek az anime mesék?
Sok szempont szerint is nagyon változatosak.
A megcélzott korcsoport szerint is van sokféle, ezeknek saját elnevezése is van.
Pl: Shoujo - fiatal lányoknak, Josei - felnőtt nőknek, Shounen - fiatal fiúknak, Seinen - felnőtt férfiaknak szóló művek.
Persze ettől még bejöhet másoknak is, ez csak egy ajánlás ami segítségül szolgál a kiválasztásban.
Műfaj szerint is sok van. Nagyon komoly drámák, szerelmes sztorik, horror, akció orientált dolgok, könnyezve röhögős vígjáték - nincs amit ne találnál meg, csakúgy mint az európai kultúra filmjeiben. De van sok más jellegzetes anime téma is, pl a Slice of Life ami a főszereplők hétköznapjain át mutat be valamit, vagy Isekai ami egy másik világban reinkarnálódós sztori szokott lenni. Végtelen a felsorolás, és sok esetben több címke is ráhúzható egy alkotásra.
Vagy lehet bontani eredet szerint is. Van eleve animének tervezett is, de nagyon sok mangából (japán képregény) lesz mozgóképpé adoptálva, de van amit játékokból, vagy visual novellből csinálnak.
Japánban az anime évad évszakhoz van kötve (tél/tavasz/nyár/ősz). Ez egy sorozat esetében az első epizód megjelenésének időpontja. Sorozatoknál jellemzően 12 vagy 24 folytatólagos epizód alkot egy évadot. Nem törvényszerű, hogy egy új évad azonnal követi ez előzőt, van, hogy akár több évet is kell várni egy folytatásra. Egy epizód a legtöbb esetben 25 perces.
Mivel a kiadó stúdiók fő bevételi forrása a manga, ezért sok anime csak kedvcsináló reklámként szolgál ezekhez. Így sajnos sokszor előfordul, hogy egy évadot nem is folytatnak többet, hiába van még az alapjául szolgáló mangából sok fejezet hátra.
De nem csak sorozatok vannak, hanem egyedi filmek is. Ezekre éppúgy vonatkozik a változatosság.
Ha bele akarsz vágni az animék világába, akkor érdemes elgondolkoznod, hogy mozifilmekből vagy sorozatokból mi volt idáig ami tetszett, és hasonlót választani. Szerintem ha itt kiírod akkor fogsz ajánlásokat kapni.
Én a helyedben nem sorozattal, hanem valami olyan filmmel kezdeném amit korcsoporttól függetlenül nagyon sokan kedveltek, és a könnyen fogyasztható kategória. Pl a Kimi no Na wa (A neved).
(A MAL egy jól használható anime adatbázis, vagy ha magyarul szeretnél ismertetőket és véleményeket olvasni akkor az animeaddicts.hu is nagyon használható.)
Ha nézni kezded, javaslom az eredeti japán nyelven, felirattal tedd. Még ha egy kukkot se beszélsz japánul, a nyelv jellegzetessége, dallama miatt sokkal jobban jön át a hangulat. Magyar szinkron alig van, az angol szinkron pedig a legtöbb esetben jóval kevésbé igényes mint az eredeti japán - és ez elég hangulatromboló tud lenni.
Angol feliratot szinte mindenhez találsz, de magyar feliratot is nagyon sokat készítenek lelkes anime rajongó fansub csapatok. Ha rákeresel úgy, hogy cím + magyar felirat, szinte biztos, hogy fogsz találni.
A Nils Holgersson rémlik? Az anime mese. A kisgyerekeknek készült animációs sorozatok között nincs nagy különbség a keletet és a nyugatot nézve.
Nem mesék esetében meg pont annyi közös vonás van az animékben, mint a nyugati művek esetében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!