Olyan animék, amik mélyebb fiú-lány barátságról szólnak szerelmi szál nélkül, vagy amikben központibb szerepet játszik ez a téma?
Hyouka
Steins;Gate - Mayuri és Okabe
talán még a Soul Eater
Japánban az egyik központi téma a barátság, az uchi (belső kör), mert ott rendkívül hátrányos helyzet a kirekesztettség. Így számos anime foglalkozik kifejezetten a barátságok témakörével, mikor szerelemmel ötvözve, mikor anélkül. Nem ritka a fiú-lány barátság esete se.
Kokoro Connect: inkább felnőtteknek javaslom a mélyebb pszichés rétegek értéséhez, kiváló anime, bár ebben (ez nem titok, adatbázisok jelzik) idővel szerelmi szálak is szövődnek mellékesen. De alapvetően ez egy baráti társaság (iskolai irodalmi klub), 2fiú+3lány. Hétköznapi bár, de néhány parapszichológiai jelenség játszik benne központi szerepet, ami által felgyorsul a szocializációjuk, fejlődik empátiájuk, hiszen egymás testében kötnek ki átmenetileg (általában ellentétes neműek), vagy épp random egymás gondolatát hallják. Ami persze eleinte zűröket okoz számukra, viszont annál inkábbfejlesztő hatású. Az első három rész vidám, utána komorrá válik az egész, és thriller jellegűvé (bár olykor ecchi is egyben), sokszor depresszívvé. Családi gondok is feltárulnak benne idővel (egyesek szüleit érintve).
A sori folytatása egy minisori: Kokoro Connect Michi Random. Az is nagyon jó (azután, ha már láttad a fő sorit).
Isshukan Friends: jó sorozat, de számolj vele, az anime befejezetlennek hat (a mangáját nem ismerem). Egy lány eleinte mindenkivel mogorva, mert hétfőnként az amnéziája miatt mindent elfelejt, kivéve tanulmányait és szüleit. Szóval a barátságokból semmire nem emlékszik. Ettől akar mindenkit megkímélni, ezért magányosan és mogorván él. Egy fiú osztálytársa azonban nem adja fel a kísérletezést, hogyan barátkozzon vele össze. Ez sem szerelemre hajaz, inkább barátságra.
Orange: A főhős csaj a saját jövőbei énjtől kap üzenetet, napi szintűt, miszerint egy szuicid hajlamú fiú fog érkezni hozzájuk hamarosan mint leendő osztálytárs. A jövőbeli levél tartalma folyamatosan igaznak bizonyul. A cél: megmenteni az öngyilkosságtól a fiút. Ehhez összebarátkozik vele egy (vegyes nemű) baráti társaság, az osztályban, a főhős lánnyal együtt. Nem igazán jelenik meg ebben se a szerelmi téma. Inkább barátságról szól. A soival kezdjed, javaslom! Egyébként van összefoglaló (spoileres) animemozi változata is.
Air: kedves, mégis nyomasztó darab, de tinik számára is nézhető; ez nem pont fiú-lány barátság, de ha érdekel ez a slice of life, egy vándor bábszínházas (amúgy némi parapszichológiai trükköt alkalmazó) férfi és egy, a fogadott lányát egyedül nevelő nő, valamint a 10 éves, gyenge egészségű kislány viszonyát bemutató, kissé megrázó sorozat Maeda Jun írásában és rendezésében (tőle további remekművek pl: Angel Beats, Clannad, Charlotte, stb). A sorival érdemes kezdeni, a mozi asszem részben összefoglaló jellegű.
Clannad, és Charlotte (az iménti szerzőtől): A Clannad 1.szezonban (ami egy erős középszerű alkotás szerintem) csak baráti társaságról szól a suliban, lányok és fiúk. Bár idővel látszódni fog a lány ill fiú főszerepli majdani viszonya, mely egy tragikus sorozatban, a Clannad 2-ben (Clannad After Story) tetőzik, mely utóbit kiváló remekműnek tartom.
Charlotte: ebben különleges képességű tiniket gyűjt össze a főhős csaj, köztük a főhős fiút. Idővel némi szerelmi szál is megjelenik, de nem központi téma. Inkább közös tevékenységekről és barátságról szól. Bár alapjában drámáról van szó. Ez is Maeda Jun írása. Egyébként minden eddigi Maeda Jun rendezés-írás esetén a zenéért is ő felel! Sok esetben kiváló dalokkal.
Angel Beats: szintén Maeda Jun alkotta és komponálta anime. Túlvilági iskolában játszdik tinikkel. A részek úgy épülnek fel, hogy az első kb 10 percük vidám, vagy morbid vérfröcsögés, grotesz, vicces stílusban (sokszor zseniális humorral), a második tíz perc viszont folyton lesújtó visszaemlékezés az előző életük eseményeire. A legvége hatalmas meglepetéssel szolgál, katarzissal! Zseniális anime!! Vegyes műfajú: tragikomikus akció dráma, slice of life, némi misztikummal.
Hotarubi no mori e: animemozi, egy huszonéves férfinak látszó erdei szellem, valamint egy kislány kapcsolata. (Nem pedofíl!!) Barátságról szól, tragikus végkifejlettel.
A kislány még kisiskolás, mikor elször fut össze a férfi szellemével. És az anime végére már tinédzser a lány. A szellem kortalan. Azt meg döntse el mindenki maga, hogy a végére egymás társaságára vágyás vajon szerelem-e, vagy barátság. Kedves anime, de tehát idővel szomorúvá válik. 45 perces.
Ano hi mita hana (ANOHANA): baráti társaságról szól, fiúk-lányok. 20 éves koruk táján újra összeszervezik az egykori kisiskoláskor csapatukat, de immár megváltozott lelkiállapottal. Nem egyszerű a művelet, mivel tele vannak lelkiismeret furdalással, egyik csapattagjuk egykori halála miatt.
Another: horror, bár inkább pszichothriller, természetfeletti + hétköznapi. 12 éves kortól ajánlom, persze ha bírja valaki a pszichothrillert. Gimisekről szól. Babonák mentén rettegés utralja az osztályt, azelőtt, és azóta, hogy megérkezik hozzájuk új osztálytársként egy beteges fiú, aki a főhős. Utóbbi csak fokozatosan ébred rá, milyen babonák uralják az osztályt. Idővel nehéz eldönteni, mi a valóság és mi a babona, mivel egyre töbrejtélyes haláleset üti fel a fejét. Úgyhogy némi vérre és morbid haláljelenetre is számítani kell, előre szólok!
A főhős fiú és a főhős lány összebarátkoznak. Nem lesznek szerelmesek. Viszont egyre többet beszélgetnek egymással mint kirekesztettek.
Higurashi no naku koro ni: több szezonnyi sorozatokból áll, és 18+-os!! NEM kiskornak való! (14 éves kortól csak saját felelősségre!)
horror és pszichothriller ez is, de bizarrabb, véresebb, szadistább és elborultabb, mint az Another! Az első két szezon erősen összefügg (a kettő együtt 50 rész), az első igen zavaros, a második kissé helyreteszi, mi miért történik. De ezeken felül további évadja is vannak. Falusi tinifiúk+tinilányok egy iskolába járnak, többségük barátai egymásnak. Nem jellemző a szerelem erre se. Viszont váratlan fordulatokkal van tele és az első szezonban időugrásokkal. Olykor kötélidegek kellenek hozzá!
Lényegében egy falusi átokról szól, és a falusiak ellenérzéséről a leendő kilakoltatásuk miatt.
Több párhuzam is megfigyelhető az Another-rel: mindkettőben szerepet játszik egy környékbeli folyami gátépítés, valamint az átkok, és mindkettő iskolai, és pszichothriller, némi vérrel, gyilkosságokkal, mindkettő babonákra épít, valamint rejtélyekre.
Mai Mai Shinko (Mai Mai Miracle): ez kodomo, tehát kicsiknek szánt animemozi, fiúlány baráti társaságról, kisiskolásokról.
Accel World: gamer+akció fantasy animesorozat. Az első sorit ajánlom csak. A virtuális térben harcolnak, de van benne számos hétköznapi beszélgetés is, fiúk-lányok között. A pufók fiú fészereplőnek bár van egy tsundere gyerekkori lány barátja, aki utóbbi érez iránta valamit, de inkábbbarátságról és összefogásról szól az animesori. Ez inkább izgalmas harcokról szól, elsősorban tétekről, és ismerkedésről, kapcsoaltépítésról, baráti ismerkedésekről. Elon Musk neuralink-jének egyfajta reklámja is egyben, már 2012-ben.
Blood-c: inkább felnőtteknek való, igen meglepú fordulatta a sori utolsó két részében. Addig csak hétköznapi jellegű sulsi sztorinak látszik, fiúk és lányok baráti társaságának, míg esténként a főhős lány démokokkal harcol. Viszonylag érdekes az utolsó előtti részig, habár átlagosnak látszó anime. De akkora csavar van az utolsó két részben, hogy már csak emiatt érdemes az elejétóől végignézni. Figyelem: az utolsó két rész csak erős idegzetőeknek van, inkább felnőtteknek! Extrém brutalitás a végén! Egyébként az első részttől bizarr és véres, de a vége előtt még nem annyira. Hangulatában picit emlékeztet a Higurashi-ra és az another-re. A kellemes hangulatot egyre nyomasztóbb érzés váltogatja.
(Az anime folytatása már kevésbé érdekes, és inkább csak akció centrikus.)
Ousama game: szadista túlélőjáték, tinifiúk+lányok.
Danganronpa: szintén.
Yahari ore no sheishun: van folytatása, még csak az első évadot láttam. Kirekesztett tinilányok és a fiú főhős hétköznapija egy iskolai klubban. Ők a másként gondolkodók. Filozófikus anime, barátságokkal. Olykor felmerül a vonzalom kérdése is , de nem jellemző.
Sakurasou no pet na kanojo: szintén nem szokványos tinikről szól, mégpedig a fura fickók koleszában. Ez a sori hétköznapi, és olykor vicces, főleg barátságokról szól. Azonban itt kollégiumi nevelőtanár is szerepet kap, és egy kb húsz évesnek látszó(?) pár, szintén, tehát ebben mellékesen némi szerelem is van, de inkább baráti társaságról szól. Az élet nehézségei , némi humorral fűszerezve.
Mayoiga: bizarr történet, kissé misztikus, melyben idegenek gyűlnek össze egy buszos kirándulásra egy legendás falut felkutatni. Korántsem tűnik veszélytelen vállalkozásnak. Vegyes neműek próbálnak kijönni egymással a buszon és a faluban, de a bizalom persze nincs mindig meg közöttük. Pszichothriller, kb 16 éves kortól ajánlom.
(Kicsit kilóg, de esetleg egy romkom- még ha belefér számodra:
Tomo-chan wa onnanoko!
Ebben bár a lány szerelmes a fiúba, de ők eredetileg haverok. A sori apropója, hogy a fiú több részen át havercsajként kezeli őt, miközben a lány beleszeret a fiúba. A srác teljesen fiúként kezeli a lányt, mivel a csaj valóban fiúsan viselkedik: sportos, vagány csajról van szó.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!