Az animék alapján Japánban most már ötvöződik a nyugati és a hazai kultúra?
Animékben többször hallom, hogy angol eredetű szavakat használnak. Ez igen különös egy olyan társadalomtól, ami ha jól tudom, sokáig zàrt volt.
De ami igen furcsa: egyszerre látok kézfogást, és meghajlást is. Tudomásom szerint a meghajlás kifejezetten japán szokás, ebből adódóan - ha jól gondolom - a kézfogás nyugati szokás lehet.
Ez most már Japánban is így van, hogy az emberek a köszönésnél használják a meghajlást, és a kézfogást is felváltva, kedvüktől függően, vagy az animékben azért vannak nyugatias elemek, hogy külföldre jobban el lehessen adni azt?
Úgy gondolom, Japánt még mindig nem sikerült az USA-nak elamerikanizálni, csupán félig-meddig. Személy szerint örülök, hogy Japán legalább félig még mindig japán kultúrával bír.
Viszont, ahogy írod, valóban beépült már dögivel több amcsi elem is a japán kultúrába.
De ha már animetéma: pont, hogy a 20.században utánozták némileg a Disney-t és a Marvell-t, mind tartalmilag (pl mecha máfaj gyakorisága Marvell hatás), mind pedig rajzolásában. Kb az ezredfordulótól fokozatosan találtak önmagukra a japán animátorok, úgy látom.
További kérdéseidre:
A japánok még mindig saját maguknak gyártanak filmeket, animációkat alapjában. Számos je lutal erre, pl egy halom utalás van különféle műfajú animékbe, melyeket csak a japán kultőra néminemű ismeretével lehet jobban értelmezni. Nem érdekli pket, hogy pl egy külföldi is megtekintené, azok értenek belőle, amit értenek.
Vagy pl: a mai napig nem erőltetik az idegen nyelv tanulását Japánban, habár próbálkoznak angolajkúakat felvenni angoltanárnak, de kb ennyi. Azt hallom Japánban élő magyaroktól, hogy kb az utóbbi kb 8-10 évben kezdik a japánok forszírozni (a gazdasági válság miatt), hogy gyerekeik angolul érdemben tanuljanak, nem csak úgy, mint eddig, hogy érettségiig nyelvtant és szavakat magoltatnak a gyerekekkel, úgy, hogy alapfokon is alig bírnak megszólalni... Ennek ellenében állítlag alig tíz éve rákapcsolatak, hogy legalább az újabb japán generáció már beszéljen 18 éves korára foylékonyan majd középfokon, és olvasson is.
Más kérdés, hogy a japánok egyszerre hagyománytisztelők, egyszerre pedig imádják az újdonságokat, és mivel USA nyomást gyakorol rájuk a 19.század közepe óta, ezért az amcsi kultúra már kb 150 éve fokozatosan terjedőben van, pl a műanyag kajáktól a baseball-ig.
Náluk tehát méár kb 150 év óta intenzíven épülnek be angol szavak a nyelvükbe, persze sajátos, japánosított módon (coffee: kóhi, frends: hürendzü, és így tovább), és a 21.században már az aktuálisan fiatal japánok valamilve gyakrabban részesítik előnyben a japán szavak angol szinonímáját (pl "odori" helyett "dánszü" azaz dance).
Áthozták a technikát a jankik, a bürökráciát, a ruhaviseletet (öltöny) és a többi. De még mindig, akár a japán fiatalok körében is dívik legalábbis fesztiválokon, rendezvnyeken lányok részéről a "jükátá", ami egy kimono szerű női hagyományos ruhaviselet. Persze yukata-ban előfordul, hogy bemennek olyan rendezvényre, ahol egy android fogadja őket. Holott a feudalizmus még kb 170-180 évvel ezelőtt épp csak befejezőfött Japánban...
Nyitottak a zőjdonságra, de azért tartják magukat ahhoz, h ők japánok, és ez a csiki-csuki zajlik napjainkban is, persze egyre erősebb amerikai nyomással... Pl a japán szójeleket se hajlandók elhagyni, pedig egyszerűb lenne az íráűs olvasás, van saját fonetikus jelrendszerük (hiragana és katakana), melyekkel mindent le tudnak írni, száz éve már Vitenám és Korea is elhagyta a kínai eredetű szó jeleket, Japánnak is meg van a lehetőgée, de hát a hagyományt ez is képviselik náluk annak ellenére, hogy kínai eredetűek a szó jelek (kandzsik).
Kínai kultúrális hatása viszont már több ezer éves (írás, buddhizmus stb), mégse váltak kínaiakká a japánok. Viszont a japánoknak láthatólag nem célja külföldivé válni. Pusztán csak újdonságként sok mindent átvesznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!