A Death Note-ot a Bűn és bűnhődés ihlette?
Számos különbség, de hasonlóság is van a két mű között. Utóbbiakat mondom:
A Bűn és bűnhődés főszereplője egy intelligens diák, Raszkolnyikov, aki úgy gondolja, hogy joga van elvenni más életét. Ezt meg is teszi, mire az esetre felfigyel a hatóság. Yagami Light szintén egy intelligens diák, aki szintén úgy gondolja, hogy elveheti más életét. A két karakter indítéka más, de mindketten gyilkosokká válnak.
A bűn és bűnhődésben Raszkolnyikov Porfirij Petroviccsal fog egy macska-egér harcot játszani. Petrovics ugyanis gyanakszik a diákra, míg a Death Note-ban L leszek Light ellenfele
L és Petrovics módszere hasonló, ugyanis mindketten logikai/pszichológiai módszerrel igyekszenek hatni a gyanúsítottra.
A kérdés már csak az, hogy a Death Note szerzői szándékosan használták-e fel Dosztojevszkij "Bűn és bűnhődés" című regényét a történetükhöz?
#10
"minden le van szorítva keretek közé"
Ez nem pontosan így van, legalábbis a megfogalmazás pontatlan. Nem keretek vannak, hanem a kiadónak is van elképzelése, hogy mit éri meg és hogy kiadni.
Ha látott már 5000 művet, te pedig az elsőt akarod kiadatni, akkor nyilván hozzá fog szólni, mivel úgy gondolja, hogy jobban ért hozzá.
Én a japán kiadásokkal vagyok tisztában. Pl. az SnK mangát nagyon sokan a rajz stílusa miatt dobták vissza, mivel úgy gondolták, hogy az embereknek nem fog tetszeni, viszont egy kiadó mégis belement és egy nagyon sikeres mű lett.
Továbbá ott ennek a fordítja is igaz, pl. az eredeti alkotó kéri hogy változtassanak meg részeket az anime adaptációban, mert úgy gondolja, hogy máshogy jobb lenne.
"és ez nem összeesküvés-elmélet, ez szöveggondozás"
Az amit ő leírt, az összeeskövés-elmélet.
Az amit te leírtál, az simán az, hogy profitot akar a kiadó.
"a death note-nak elég nyugatias világképe is van illetve inkább individualistán közelít meg kérdéseket, keresztény ikonográfia megjelenik benne"
Nincs. Ez tévedés, és azok követik el, akik a művet csak felületesen vizsgálták.
Valójában a Death Note mindenhonnan merít. És ez nem túlzás, a Föld majdnem minden pontjáról bizonyos ismert művekből emel át, utal dolgokra.
Ezt kizárólag nyugatra szűkíteni nem lehet.
"meg mi volt a szerkesztő ötlete azt már sose tudjuk meg"
A szerkesztőnek nincs akkora beleszólása, mint nyugaton, mivel japánban az emberekben van annyi, hogy a művét nem akarja így-úgy átírni minden jött-ment szavára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!