Szerintetek az amerikai filmes szokások elérik az animéket?
Nem valószínű, animéknél jelenleg az "addig ütni a vasat, amíg még forró" taktika a legjobban bevált, tehát minél hamarabbi folytatás hoz még viszonylag magas bevételt.
Pl. Shingeki no Kyojin esetében a két évad között csak 4 év telt el, de az eladások hatalmasat csökkentek: az első évad 84 ezres BD-DVD lemezeladást produkált, a második évad 7 ezrest. A 7 ezer is jó eladásnak számít. De azért a 84 ezer a tizenkétszerese.
Nyilván nemcsak az anime eladásai számítanak, főleg egy Shingeki no Kyojin esetében, ami bővelkedik mindenféle kiegészítőben, de elég nagy csapás lehetett ez nekik, nem is véletlenül hozták utána sokkal hamarabb a harmadik évadot.
Illetve lezárt történeteket nem vagy nagyon ritkán szoktak folytatni (pl. a lezárt Code Geass évfordulójára kapott alternatív filmeket, illetve folytatást, pedig talán a rendező anno azt nyilatkozta, hogy Lelouch története lezárult, de hát van az a pénz... Illetve a Code Geass előnye az, hogy original történet, nem adaptáció, így mondhatni a készítők nem függnek egy eredeti szerzőtől és annak rajongóitól), így az Inuyashát én emiatt el is vetném (tudtommal teljesen feldolgozta a mangát). Bleach esélytelen, a mangát is elkaszálták, azért is csapták össze annak is a végét. A Dragon Ball pedig nem olyan rég kapott egy Dragon Ball Super sorozatot, az nem folytatás volt?
Szóval szerintem elég kicsi az esélye annak, hogy az animeiparban is legyen ilyen hatalmas folytatás-hullám. Nyilván a mai napig vannak folytatások, meglepő folytatások (pl. Chihayafuru idén, szerintem nem sokan gondolták, hogy valaha is folytatják), de amíg van egy másik piac (manga, visual novel, light novel), amit fel tudnak használni adaptációkra, nem lesznek rászorulva arra, hogy korábbi címekhez nyúljanak.
Persze, hogy elképzelhető, és nem is lenne példa nélküli, lásd a fentebb említett Dragon Ball felelevenítést, a szintén nem régi Sailor Moon Crystal-t vagy a Rebuild of Evangelion filmeket. Nagy pénzek állnak mögöttük, mert hatalmas merchandising márkákról van szó, ahol nem csak maga a sorozat vagy film számít, hanem az a rengeteg termék, amiket kiadnak melléjük. A fiatalabbakat célzó sorozatoknál is ugyanígy mennek a dolgok, Pokémon, Yu-Gi-Oh!, Bakugan és társaik. Az ilyenekben általában nem a sztorin van a lényeg, ezért addig folytatják őket, amíg az emberek vevők a társ-termékeikre, játékokra, videojátékokra.
A japánoktól kicsit sem áll távol a régi nagy márkák felélesztése és végtelenné nyújtása, ezt jól szemlélteti, hogy a legrégebbi máig tartó filmsorozat és a legtöbb folytatással rendelkező tévésorozat világrekordját is japán művek tartják (Godzilla és Ultraman, az utóbbi legalábbis a 2013-as Rekordok Könyve alapján). De lényeges különbség az amerikai és a japán médiaipar közt, hogy az amerikaiak sokkal több pénzzel dolgoznak és más elvárásoknak kell megfelelniük. Hollywood több száz millió dolláros tömegfilmeket gyárt, míg Japánban a tízmillió is soknak számít. Az amcsiknak rizikós lehet egy még bizonyítatlan márkát megfilmesíteniük ennyi pénzből, ezért is hasznosítják újra folyton ugyanazokat az egyszer már bevált filmeket, és a sajtóban is ezekről hallani a legtöbbet. Ami ismert, az könnyebben, kevesebb kockázattal eladható, pláne ha világmárkákról van szó, amikért Amerikán kívül is rajonganak. Részben az animék világában is érvényes ugyanez, de mivel ott kevesebb a pénz és kisebb a szerepe a külföldi piacnak, több figyelem jut az újabb sorozatoknak.
A japán elsősorban a saját piacára gyártja a sorozatokat. Ezért van, hogy elkaszálnak akár sikeres sorozatokat is. Pl dragon ball super. Elvileg folytatják majd a manga továbbhaladtával.
De fentebb is említették a pokemon, bakugan, yu-gi-oh-t, szinte mindig van egy aktuális sorozata, játéka vagy filmje.
Vagy ha shonennél maradunk, akkor a naruto friendchise is ilyen. Már a shippuudenben is volt, hogy 2-3 arc valamilyen filler volt. Ugyan ezt folytatták a borutonál. Nagyon régen nem volt manga szerinti rész. Szóval megvan ez az amcsi stílus, csak kisebben.
Esetleg még hozzá lehet tenni, hogy a különböző streaming szolgáltatásokon, pl netflixen is jönnek be animék. Nem néztem utána, de ilyen lett a nanatsu no taizai, hunter x hunter, vagy egybitangjó történetű anime, a violet evergarden. Talán még ez a vonal elképzelhető
A Tiger & Bunny című anime is kapott 2. évadot.
Egy kis hatás elérte az animéket is. Viszont rengeteg olyan manga, light novel és egyéb van, amiből még nem készítettek animét, szóval ameddig van elegendő alapanyag, addig az újonnan megjelenő sorozatok mindig kapnak figyelmet.
Van pár anime, amikből örülnék egy új évad megjelenésének, csak már évek teltek el és az újak mellett a feledés homályába vésztek. De most, pár régebbi darab elővétele után még jobban lehet reménykedni ebben.
A bleach mangája nem volt rossz, csak pénzhiány miatt az utolsó pár fejezet össze lett csapja.
Valamint az anime animációja és zenéje szerintem hihetetlen jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!