Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Amikor a párommal szeretkezünk és bennem élvez el alhasi görcsöm lesz, és sokszor még másnap is. Mi ennek az oka?
Az alhasi görcsöknek az egyik oka szokott lenni az, hogy a szeretkezésben a nemi izgalom elég magasra jut, de azt nem követi olyan orgazmus, amely fiziológiailag feloldja azt a vérbőséget, amit ilyenkor az izgalom helyileg okoz. S bár ritkán ez lehet egy testi adottság is, de pl. akkor történhet ez meg így, ha - pont a gyerekvárás miatt, hiedelmeként elterjedt téves elgondolásból - túl gyakran szeretkeztek, s emiatt az egymást követő csúcspontok egyre gyengébbek lesznek.
Javasolnám - másoknak is - akár fogamzásgátlásra, akár éppen babavárásra a ma legkorszerűbb Billings módszer megismerését. Ez a módszer teljesen ingyenes, semmi szert nem kíván, és jóval túlmutat a régi naptáras, hőmérőzős bénázásokon, és - ha helyesen használjuk - nagyon biztonságos. Ráadásul egyfajta tudatosságot alakít ki a testünkkel kapcsolatban, amely pl. a korunkban sok kívánnivalót hagy maga után.
-------
Az említett jelenség magyarázataként még vázolom, hogy milyen hormonális folyamatok játszódnak le, amelyek ide vezetnek:
Azt gondolnánk, hogy a szex, - az esetenként kívánt gyerekvállalás mellett - csupán egyfajta örömszerzési funkciót tölt be, noha a legújabb kutatások ezt alapjaiban kibővítik.
Az egyik - már több mint 10 éves - felismerés az oxitocin nevű hormonunkhoz kapcsolódik, amely alapból egy simaizom összehúzódást kiváltó anyag (9 aminosavból áll össze), és számos helyen ez hat a testünkben. A Szeretkezés alatt (a testi kapcsolat okán) ebből nagyon sok termelődik, amely a méhösszehúzódásra hat! Emellett van egy "titkos" funkciója is, amely az agyban realizálódik, és egy szoros kötődést épít ki a célszeméllyel (itt a párunkkal) kapcsolatban. Sok szex, egyre erősebb, ráadásul megszüntethetetlen kötődés. (Hetek múltán már úgy érezzük: "egyek vagyunk", "egymáshoz tartozunk", még akkor is ha ez ténylegesen nem igaz, mert "becsap" minket. Sok szakítás emiatt húzódik évekre el.) Ez fontos a gyereknevelésben együtt maradáshoz. A pillanatnyi hatását az orgazmust követő nyugodt állapot kapcsolja le. Ha ez nem következik be, akkor marad az összehúzódás, és akár a görcsök is. (férfiaknál is megfigyelhető - ott a prosztata a célpont -, ha megszakad a szeretkezés). Az oxitocin másik jelentős funkciója a nőknél a szüléskor a babához kötődés, illetve a szoptatáskori hasonló hatás (ott a tejcsatornák a cél).
A másik hormon az endorfin, amely a testünknek egy erős fájdalomcsillapítója (pl. sportolóknál a holtponton átlendülés okozója). Ám a szex csúcsán ebből nagyon sok képződik egyszerre, és rengeteg "dopamin"-t termel. A dopamin egy általános "jutalmazó" hormon, nélküle képtelenek volnánk bármit is tenni, de ez felelős a függőségek kialakulásáért is. A dopaminról az utóbbi években derítették ki, hogy rövid távon, a termelődését kiváltó okra "elfárad" (= dopamin rezisztencia), és egyre egyre erősebb hatás kell az újratermelődéséhez (tulajdonképpen ez a megunás jelensége). Emiatt van az, hogy egyre mértéktelenebb módon vágyunk valamire, ha azt a vágyunkat állandóan kielégítjük. A szexre is nagyon hamar egyfajta függőségünk alakul ki, s ha megvonjuk, szenvedünk miatta, ha egyre többet csináljuk, akkor nő iránta a vágyunk, ám nem elégül ki megfelelően, és a szenvedésünk garantált lesz. Az okát tévedésből a párunkra fogjuk, majd idővel (kihűlt a kapcsolat) elválunk, új partnert keresve. (hasonló jelenség figyelhető meg a mobilozás, a videójáték, a pornózás, stb. kapcsán, nem csoda, hogy elkényeztetetten csak boldogtalanságba sodródunk). Megoldás: a dopamin megvonás (dopamin böjt), ami unalommal jár, s amelytől irtózunk, de nincs más út. Nem véletlen a meditációs gyakorlatok elterjedése, amely az unalom átvészelését segíti. A dopaminböjttel gyakorlatilag érzékenyebbé válunk a kisebb örömökre is, és csökken a szenvedésünk. (sajnos a nagyon erős szenvedés egy fájdalom is, amelyre egy ideig jön az endorfin/dopamin enyhülésként, ám a dopaminhiánytól a depresszió csapdájába esünk).
Az utóbb 2 év történései ezt az elkényeztetett, elégedetlen és boldogtalan állapotot igyekszik orvosolni, a téves feltételezések helyett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!