Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Titeket milyen időközönként küld a nőgyógyász vérvételre fogamzásgátló szedése alatt?
Engem se küldött el eddig. Novemberben lesz 2 éve hogy szedem.
Viszont az egyik barátnőm elég beteg lett más okból kifolyólag, és többször vettek vért mostanában tőle. Most arra gyanakodnak hogy nem alvad rendesen a vére, illetve hogy trombózisra hajlamos. 2 évig szedte ìgy a fogamzásgátlót mert őt sem küldte vérvételre a nőgyógyásza soha :(
Nekem nincs panaszom eddig. De ki tudja ezek után..
Az, hogy valakinek van-e trombózishajlama, az nem egy rutin laborból derül ki, ahhoz speciális vizsgálat kell.
És semmi értelme a szedés alatt nézni, annak előtte lenne értelme, hiszen ha valakinek öröklött hajlama van, akkor egyáltalán semmilyen kombinált készítményt nem kellene szednie. Viszont mind a hazai, mind a külföldi ajánlások és protokollok alapján ez nem kötelező vizsgálat, tökéletesen elég egy részletes anamnézisfelvétel annak eldöntésére, hogy mekkora a trombózisrizikó.
Egyébként pedig akinek genetikai hajlama van, az jellemzően a tabiszedés első fél-egy évében kap trombózist, nem 2-3-10 évvel később (hacsak nem akkor változik valami olyan körülmény, ami ehhez vezet...).
Szóval ha 2 év alatt nem aggódtál a trombózis miatt, most totál felesleges elkezdened. Ráadásul bizonyos vizsgálatokat még befolyásol is a tabletta, tehát nem is lehetne mellette nézni.
Egy májfunkciót azért persze lehet nézetni, de arra meg a háziorvos is írhat egy beutalót.
Utolsó: Ha 10 év után kapott csak trombózist, akkor nagy valószínűséggel változott valami tényező, ami pluszban megemelte a kockázatot. Pl. meghízott, magas lett a vérnyomása, valami betegség miatt ágyban feküdt, műtétje volt, esetleg hosszabb utazásra ment.
Persze nem mondom, hogy nem lehet a tablettától akárhány év után trombózist kapni, de kimutatott tény (szakirodalmat nyugodtan meg lehet nézni), hogy ha valakinek öröklött, genetikai hajlama van trombózisra, és fogamzásgátló mellett trombózist kap, akkor az jellemzően a szedés első évében történik. Nem 100%-ban, de ez a jellemző.
Ha valaki 10 évig nem kap trombózist, majd 10 év múlva igen, akkor ott nagy valószínűséggel van vmi plusz tényező, ami bejött a képbe.
Ugyanis a trombózis kockázata egy rakás mindentől függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!