Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Mitől fordulhat elő fogamzásgátló szedése mellett petefészek ciszta?
Kedves #3-as, tudnál nekem erről valami releváns cikket linkelni vagy elmagyarázni? Te személy szerint találkoztál ezzel vagy valahol olvastál róla/ ezzel kapcsolatos végzettséged van?
Csak mert én is küzdök renszeresen megjelenő cisztával (egy nagyobb szokott lenni, megnő, aztán eltűnik, panaszt eddig egyszer okozott), és annak ellenére, hogy azt mondták, hogy nem kell vele foglalkozni, ha nincs panasz, azért zavar a dolog. Köszi!
Nem tudok neked linkkel szolgálni, kedves 4-es. Tudtommal ezt így még senki sem írta le. Én is csupán részinformációkat olvastam ezzel kapcsolatban, s a fejemben álltak össze a puzzledarabkák. De annyira egymásba passzolnak, hogy hiba lenne nem felfigyelni erre.
Megpróbálom zanzásítva elmagyarázni, mert különben igencsak terjedelmes és szövevényes história lenne.
Először talán nézzük, mi zajlik normális esetben. A máj termeli az epét, ami az epehólyagban gyűlik, s innen folyamatosan csordogál. Az epesav (valójában lúgos kémhatású) hivatott pl a bélbolyhokat védeni a gyomorsav roncsoló hatásától. De rendben tartja a bélflórát is, elpusztítva az oda nem illő baktériumokat, gombákat, vírusokat. (A szervezeten belül a vírussal pl csak az epe tud elbánni.) Mint tudjuk, az immunrendszer mintegy 70%-a a belekben lakozik.
Tehát az epe csordogál teszi a dolgát. Ha zsírt eszünk, az a patkóbélen áthaladva izgatja a Vater papillát, kinyitja, s ezáltal nagyobb mennyiségű epe ürül, hogy a zsírsavak lebontásában segédkezzen.
Ha azonban olajat fogyasztunk, az órákra bezárja, mintegy görcsbe rántja a Vater papillát, elzárva ezzel az epe útját.
Kb 45 éve bizonyos Ansel Keys (ezúton is csókoltatom) a napraforgólobbi megbízásából tanulmányt írt az étolajok hasznos hatásairól, szemben a csúnya rossz állati zsiradékkal, amely, mint "tudjuk" a rettegett koleszterin melegágya. A háziasszonyok örömmel üdvözölték, hiszen az olajjal százszor könnyebb bánni, és a gyógyszeripar is áldást adta rá, mert remek aranytojást tojó tyúkra lelt benne.
Nézzük, mi a valóság.
Kole = máj
Szterin = zsíros, olajos tapintású anyag
Azért hívják így, mert a májban találtak rá először. Hol máshol találhattak volna rá, ha egyszer a májnak az a feladata, hogy a káros, vagy felesleges anyagokat kiszűrje? Kiszűri tehát és belepakolja az epehólyagba, ahonnét az epével együtt távozik. Ha zsírosat eszünk, több távozik... Hoppá! Hogy is van ez? Ezek szerint a zsír csökkenti a koleszterinszintet? De ne örüljünk, mert ennek valójában nincs sok jelentősége, legfeljebb a gyógyszeripar bevétele szempontjából. A koleszterint a sejtek termelik nagy mennyiségben, mert pl a sejthártya elengedhetetlen összetevője. A táplálkozással max 1-2% mennyiségben befolyásolható, és akkor is csak ideiglenesen, hiszen, mint látjuk, a felesleg távozik. A többi a vérben kering, és teszi a dolgát. Többek között a hormonális egyensúlyért is ő felel, és a mirigyváladék ürülésében is szerepet játszik. (Ciszta.)
Itt érkeztünk el az olajokhoz. Ha az olaj nem engedi ürülni az epét, nem ürül a koleszterin sem. Ha nem ürül, a sejtek nem termelnek frisset, hiszen azt az információt kapják, hogy van elég. Ha nem termelődik, nem is tudja ellátni a feladatát, és bukik a mutatvány, felborul az egyensúly.
A petefészek a nők Achilles sarka. Minden hormonális elváltozás érezteti ott a hatását, legyen az hormonkészítmény, vagy a szervezet hormonszintjének a táplálkozás miatti változása.
Körülbelül ennyi, de mondom, ez is nagyon besűrítve, leegyszerűsítve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!