Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Óvszer vagy fogamzásgátló tabletta?
Óvszer.
Tabletta nagyon tönkretesz.
Teljesen egyéni, hogy kinek mi a megfelelő védekezési módszer. Mind az óvszernek, mind a tablettának megvannak a maga előnyei és hátrányai. Ezek mérlegelésével, valamint az ellenjavallatok figyelembe vételével személyre szabottan kell dönteni.
Egy kis segítség a tablettáról:
Pozitív hatásai:
- Kiszámíthatóvá teszi a vérzést Itt azért fontos megemlíteni, hogy NEM rendszerezi a menzeszt. Azért lesz rendszeres a vérzés, mert a saját ciklust kikapcsolja, és helyette bizonyos időközönként megvonásos vérzést okoz az, hogy nem veszed be, és emiatt lecsökken a hormonszint, amit addig a tabival tartottál fenn. Ha tovább szeded, akkor később vérzel, ha kevesebb ideig szeded, akkor előbb vérzel. Tehát egy mű ciklust generál, nem a tiédet rendszerezi!
- Általában enyhíti a vérzést és a görcsöket. Ennek az az oka, hogy mivel a ciklust kikapcsolja, a méhnyálkahártya sem vastagodik meg olyan mértékben, mint egy normál ciklus során. Így kevesebb is tud leválni, kevesebb vérzést okozva ezzel.
- Esetenként jó hatással van a bőrre. Enyhíti a zsírosodást, eltünteti a pattanásokat. Ez főleg azokra igaz, amelyek antiandrogén progeszteronszármazékot tartalmaznak. A hátrány viszont, hogy sok esetben az abbahagyás után még fokozottabban jelentkeznek ezek a problémák, mint a szedés előtt. Sőt, olyan is van, aki nem pattanásos, aztán mikor abbahagyja, tele lesz ragyával a feje.
- Bizonyos daganatok ritkábban fordulnak elő tablettaszedés mellett.
- Bizonyos betegségekben jó hatású (pl. endometriózisban).
Hátrányai:
- Mellékhatások. A betegtájékoztatóban elég hosszan sorolják. Nyilván vannak nagyon ritkák, de vannak olyanok, amelyek nagyon gyakoriak, és igen csak meg tudják keseríteni az ember életét. Pl. libidócsökkenés, hüvelyszárazság (mi értelme ugye szedni, ha az embernek nincs kedve szexelni?), gyakori hüvelyi fertőzések, migrén, súlygyarapodás, akár depresszióig fokozódó hangulatromlás/hangulatingadozás.
- Mivel alapvetően a tabletta úgy működik, hogy kikapcsolja a nő élettani működését, a peteérést és a ciklust, azért sejthető, hogy ez nem veszélytelen. A nők többségének az abbahagyás után azonnal, vagy pár hónapon belül rendeződik a ciklusa, visszatér az ovulációja és ezzel a termékenysége. De sajnos előfordul (gyógyszertan tankönyv szerint 2%-ban), hogy tartósan anovuláció (ovuláció-hiány) alakul ki. Ami mondjuk igen kellemetlen, ha az ember babát szeretne. Ugyanis ovuláció nélkül igen csak nehéz teherbe esni...Ez nem azt jelenti, hogy örökre meddő marad az ember, mert azért ált. gyógyszerekkel elő lehet segíteni, de azért na...
- Szövődmények. Manapság nagy port kavart az, hogy bizonyos szerek mellett meghaltak trombózis miatt. Sajnos minden kombinált tabletta növeli a trombózis kialakulásának az esélyét. A trombózisban (ill. embóliában) meg bizony meg lehet halni. Főleg akkor fokozott a kockázat, ha idős nő szedi, dohányzik mellette vki, vagy alapból van genetikai hajlama a trombózisra. De sajnos még ilyen kockázati tényezők nélkül is előfordul.
Ezen kívül okozhat májproblémákat (jó, vagy akár rosszindulatú daganatot), epekövességet, és bizonyos daganatok kockázatát fokozza.
Nyilván valakinek tökéletesen beválik, valakinek meg nagyon nem.
Mérlegelni kell, aztán dönteni, hogy vállalod-e a kockázatot vagy sem.
A környezetemben is van példa mindenre.
Van, aki évekig szedte mindenféle probléma és mellékhatás nélkül, abbahagyás után pedig azonnal teherbe esett. De sajnos van olyan is, aki a mellékhatások miatt kénytelen volt abbahagyni (pl. durva mértékű libidócsökkenés miatt), és olyan is, akinek a korábban tökéletesen rendszeres ciklusa teljesen felborult az abbahagyás után, és hónapok-évek alatt sem állt teljesen helyre.
Még annyit azért szeretnék a témához hozzátenni, hogy az itt, gyakorin terjengő tévhittel ellentétben egy orvos még vizsgálat alapján sem tudja megmondani, hogy neked személy szerint melyik tabletta fog beválni.
Ki tud kérdezni a ciklusodról, a ciklusod alatti tüneteidről, panaszaidról, ami alapján be tudja saccolni, hogy talán milyen típusú tabit érdemes adnia, de semmiféle garancia nincs arra, hogy az mellett nem lesz mellékhatás. A vérvételt (ami egyébként nem kötelező, de az orvosok jó része azért el szokott küldeni szedés előtt egy rutin laborra) is csak arra alkalmas, hogy a komolyabb problémákat, amik mellett semmilyen tabletta nem szedhető, kiszűrje (pl. nagyon rossz májfunkció).
Ami viszont nagyon fontos lenne, és tapasztalataim szerint nagyon sok orvos elhanyagolja, az az alapos anamnézisfelvétel. Rengeteg olyan betegség/állapot van, ami mellett nem, vagy csak fokozott óvatossággal szedhető fogamzásgátló. Ilyen pl. a nők körében igen gyakori migrén is, vagy számos autoimmun betegség.
Arról is ki kellene kérdezni, hogy volt-e a családban trombózis vagy stroke, mivel ha genetikai hajlamod van ilyen betegségekre, a tabletta jelentősen növeli a kockázatot.
Én a tablettát preferálom mert csupaszon szeretem!
De ez egyén függő!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!