Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Kinek milyen tapasztalata van a Microgynon tablettáról? Igaz, hogy hizlal?
Még az lenne a kérdésem, hogy negyedik napja,hogy megjött a menstruációm. El lehet-e most kezdeni a tabletta szedését - bepótolva a kihagyott napokat - vagy várjak a következő menstruációm kezdetéig.
Ez a tabletta mennyi idő után biztonságos?
Ez a gyógyszer Magyarországon ilyen néven nincs forgalomban. Egyébként a Microgynon volt az első orális fogamzásgátló szer a világon, amely csak 30 mikrogramm ethinyl-ösztradiolt tartalmazott a progeszteron típusú levonorgestrellel kombinációban – amelyből 50 mikrogrammot tartalmazott. 70-es 80-as években került forgalomba, ezek a tabletták még fokozzák a vízvisszatartást, így a testsúlynövekedést is. A foggátlókról írok még neked így jobban tudsz dönteni.
Nagyon fontos különbséget tenni a bi- vagy trifázisos illetve a monofázisos készítmények között. Az előbbi gyógyszereket szedőknek kicsit bonyolultabb a menstruáció eltolása, mint a többieknek. Ezen készítmények a Triodena, Gracial, Triquilar, Tri-Regol, Trinordiol, Laurina, Samba. Amennyiben ezen gyógyszerek valamelyikét szedi, akkor a menzesz eltolását a következőképpen kell végrehajtani. A hónap befejezése után amikor a 7 nap szünet következne akkor előveszünk egy újabb levél gyógyszert. Ezt azonban nem az elejéről, hanem a végéről kezdjük el szedni, vagyis minden nap egy szemet visszafele haladva. Nagyon fontos, hogy csak néhány napot lehet így eltolni, tehát maximum 4-5-öt, mert ha már váltunk a másik összetételű tablettára, akkor vérzés jelentkezhet. Egyébként sem biztos, hogy a plusz 4-5 nap alatt nem jön-e meg a menzesz. Ilyenkor ne csináljunk semmit, hagyjuk abba a gyógyszert. Ezután az eltolt napok után következik a 7 nap szünet, amikor megjön a vérzés és persze ezeken a napokon is lesz fogamzásgátló hatás. A 7 nap szünet után a 8. napon újra elővesszük a megkezdett levelünket, és most már nem a végéről, hanem az elejéről kezdjük el szedni, ahogy elő van írva. Ez a ciklus azonban rövidebb lesz annyi nappal, ahánnyal az előző ciklus hosszabb volt. Utána ismét 7 nap szünet és a 8. napon már egy új nem megkezdett levelet kell elkezdeni szedni. Amennyiben így tesz, akkor egész idő alatt lesz fogamzásgátló hatás és a harmadik levélnél már helyreáll a normál ciklus.
Monofázisos készítmények esetén, tehát az összes többi készítményt szedőknél a módszer nem ilyen bonyolult. Itt ugyanis akárhonnan elkezdhetjük szedni a gyógyszert és hasonló módon, ahogy az előbb leírtam. Tehát a befejezett levél után elkezdi szedni a következő levél elejétől, majd maximum 5 napig szedi, utána 7 nap szünet és a nyolcadik napon a megkezdett levéllel folytatja. Persze ebben az esetben sem ajánlatos 4-5 napnál tovább eltolni a menzesz elkövetkeztét.
Amennyiben előrébb akarja hozni a menstruáció eljövetelét, akkor egyszerűen előbb kell abbahagyni a gyógyszer szedését annyi nappal, ahánnyal előrébb akarjuk hozni a menzeszt (itt is maximum 4-5 nappal lehet eltolni a ciklust), majd a 7 nap szünet után a 8-ik napon vagy a következő levelet kezdjük el szedni vagy pedig előtte bevesszük a megmaradt szemeket az előző levélből és utána közvetlenül szedjük tovább az új levelet.
A Qlaira fogamzásgátlóval a menzeszt tologatni nem lehet, mivel annyira bonyolult lenne, hogy ezt jobb nem megtenni.
Különböző készítmények:
Magasabb hormontartalmú nem korszerű készítmények. Ilyen a Cilest, Anteovin. Ezeket a fiatalok már nem nagyon szedik. Előnyük, hogy olcsó szerek, de kellemetlen mellékhatással rendelkezhetnek, hogy esetleg a pattanások képződését fokozhatják.
Magasabb hormontartalmú, de már korszerű hormon összetételű gyógyszerek a Marvelon, Gracial, Mercilon, Novynette, Regulon, Belara. Ezek korszerű hormont tartalmaznak, tehát a bőrre kedvező hatást fejtenek ki, nem okoznak fokozott szőrösödést és pattanásképződést, csak egy hátrányuk van, hogy mivel magasabb a hormontartalmuk, ezért a testsúly növekedését okozhatják. Amennyiben valakinek az alacsony hormontartalmú készítmények mellett köztivérzésük van akkor ezek a gyógyszerek javasoltak. A Laurina és a Samba az előzőkhöz hasonló, de háromfázisú hormont tartalmaznak.
A Tri-Regol, Loette, Trinordiol gyógyszerek alacsony hormontartalmúak, de a bőrre való kedvező hatásuk elmarad.
A legalacsonyabb hormontartalmú és a bőrre is kedvező hatást kifejtő készítmények a Femoden, Meliane, Stodette, Gestomix, Sensonette, Lindynette gyógyszerek. Ezek nem okoznak hízást, a bőrt széppé teszik, csökkentik a pattanások kialakulását. A fiatalok fogamzásgátlását ezekkel a gyógyszerekkel javasolt kezdeni, mivel ha köztivérzés alakul ki a szedésük alatt, akkor lehet magasabb hormontartalmú készítményre váltani. Ezeknek a készítményeknek a háromfázisú gyógyszerei a Milligest, Triodena.
Vannak olyan új hormon összetételű gyógyszerek, amik ezeken kívül még egyéb előnyös hatással is bírnak. Így nem növelik meg a fogamzásgátlók szedése mellett gyakori a víz visszatartást és nem okoznak hízást, sőt még sok esetben segítenek a felszedett kilók leadásában. Természetesen ezek nem fogyókúrás gyógyszerek. Emellett csökkentik a vérnyomást is, így magas vérnyomásban szenvedők is szedhetik. A bőrre igen kedvező hatást fejtenk ki, tehát a pattanás képződés és a fokozott szőrösödés ellen ezek a készítmények majdnem olyan hatásosak, mint a Diane, csak éppen jóval alacsonyabb hormontartalommal. Ezen készítmények a Yadine, Yasminelle, Volina, Symicia, Yangee 20 és 30.
A Qlaira egy új négyfázisú hormont tartalmú készítmény, ami természetes ösztrogént tartalmaz. Nagyon előnyös hatásai mellett a vérzéses napok számát szinte nullára csökkenti, mivel a 28 darabos gyógyszerben csak két nap gyógyszermentes nap van, tehát a menzesz nagyon kevés lesz vagy akár el is marad.
A Dienille szintén alacsony hormontartalmú készítmény, kedvező bőrhatásaival. Azoknak javasolt szedni, akiknek a fenti alacsony hormontartalmú készítményekkel esetleg fejfájás vagy libidó csökkenés panaszuk van.
Speciális készítmény a Diane 35 vagy Cypromix. Ugyanis ez a gyógyszer ugyan magas hormontartalmú, de elsősorban nem fogamzásgátlóként alkalmazzuk. Ez egy olyan hormont tartalmaz, ami jelentősen gátolja a pattanások kialakulását és a fokozott szőrnövekedést. Elsősorban olyan lányoknak való, akiknek nagyon erős a pattanásképződésre és a szőrösödésre való hajlamuk. Tartós szedése akkor javasolt, ha egyébként a tünetek újra előjönnek. Amennyiben enyhe bőrtünetek vannak, akkor a fenti alacsony hormontartalmú készítmények tökéletesek, de a Yasminelle, Yadine, Volina, symicia, Yangee gyógyszerek szintén majdnem olyan erős kedvező bőrhatással rendelkeznek, mint a Diane vagy Cypromix.
A mellek méretét befolyásolhatja a gyógyszerek szedése. Természetesen a magasabb hormontartalmú készítmények jobban, de persze elsősorban nem a hatásuk miatt, hanem mert fokozzák a hízásra is a hajlamot. A nagyobb testsúly mellett a mellek is nagyobbak. Az alacsony hormontartalmú készítmények is kicsit növelhetik a mellek méretét, de ez a növekedés nem jelentős. Tehát aki nagymértékű növekedést vár a gyógyszertől, azt ki kell ábrándítani, mert igazán látványos mellnövekedést kizárólag a plasztikai sebész tud elérni.
Melyik gyógyszer kinek javasolt:
A fiatalok fogamzásgátlására mindenképpen alacsony hormontartalmú korszerű készítmények javasoltak (Femoden, Meliane, Stodette, Gestomix, Sensonette, Lindynette), az elhízottaknak pedig inkább a Yadine, Yasminelle, Symicia, Volina, Yangee. Amennyiben nagyon erős a szőrösödésre illetve a zsíros bőrre való hajlam, azoknak a Diane 35 szedése javasolt. Természetesen minden esetben érdemes szakember segítségét kérni.
Meddig szedhetők:
Tévhit, hogy a fogamzásgátlót csak egy-két évig lehet szedni. Természetesen rendszeres orvosi ellenőrzés mellett, amibe beletartozik az évenkénti rákszűrés és a laborvizsgálatok a gyógyszerek addig szedhetők, ameddig gyermeket nem akarnak. A fogamzásgátló abbahagyása után a gyógyszer önmaga hamar kiürül a szervezetből, ezért is kell naponta szedni, mert egy nap alatt megszűnik a hatás, ha nem pótoljuk a gyógyszert. Tehát közvetlenül a gyermekvállalás előtt abba lehet hagyni a gyógyszer szedését, és természetesen nem kell türelmi időt várni, hanem rögtön lehet próbálkozni. Egyrészt nem biztos, hogy a hölgy partner rögtön az első hónapban teherbe esik, de amennyiben a terhesség létre is jön, biztosan semmilyen hatással nem lesz a születendő gyermekre a fogamzásgátló.
A fogamzásgátló gyógyszer abbahagyása után, főleg, ha valaki több évig szedi, előfordulhat vérzészavar. Ez általában úgy szokott történni, hogy a gyógyszer abbahagyása után akár több hónapig nem jelentkezik vérzés. Vagy egy normális vérzés után ritkább menzeszek jelentkeznek és sokkal enyhébb vérzések. Ez azért van, mert a fogamzásgátló szedése alatt gátlódnak az agyban a nemi hormonok szabályozásáért felelős hormonok, és amikor az ember abbahagyja a szedést, akkor bizonyos egyéneknél ez a gátlás nehezebben oldódik, és így a vérzés vagy nem következik be, vagy pedig ritkábbá válik. Ez a jelenség nem baj, hiszen nem szükséges miatta orvosi kezelés, és természetesen orvoshoz sem szükséges fordulni, csak ha fél év után sem jön meg a vérzés. Amennyiben a partner gyermeket szeretne, akkor a belső hormon gátlás miatt a terhesség sem jön létre, tehát akkor viszont ennek elősegítésére orvosi kezelés szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!