Kezdőoldal » Szerelem, szex » Szüzesség » Lányok, mire számíthatok az...

Lányok, mire számíthatok az első nőgyógyászati vizsgálatomon?

Figyelt kérdés
Mi fog történni?Mit fog velem a doki csinálni?kicsit ideges vagyok h. mi fog történni...és ha belém nyúl, mit fogok érezni..?
2009. máj. 25. 18:22
 1/6 anonim válasza:
100%
Szia! Én tavaly voltam az elsőn, 16 éves voltam. Szoknyába mentem,mert nem tudtam milyen lesz egy idegen előtt, de jó a hosszú póló is. Annyi,hogy egy külön szobában levetkőzöl, ha szoknya van rajtad akkor az maradhat. Majd felfekszel az orvosi székbe és szétrakod a lábad->meg lesz támasztva. Nem tudom pontosan mit csinált, de benyúlt valamivel (jah, és előtte megkérdezi szűz vagy-e még, hogy nehogy átszakítsa a szűzhártyát). Nekem alig fájt, egy kis csípést érzel, és elég hamar megvan. Leveszi a mintákat, fél perc. aztán szépen öltözhetsz vissza. :) És ha nincs panasz,akkor vizsgálatra évente kell menni, én is most megyek megint. :)
2009. máj. 25. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%
Mégvalami: Nem biztos,hogy kellemes lesz,mert van olyan barátnőm, akinek nem csak annyi volt,mint nekem, és fájt utána neki a pisilés.. De semmiképp se aggódj, normális. És ha jó az orvosod akkor úgyis mondja mit csinál, és hogy utána lehet-e valami!!
2009. máj. 25. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
100%

A vizsgálat előtt az orvos biztosan megkérdezi az utolsó menstruáció idejét.

Nőgyógyászati betegeinknek Várandós pácienseinknek Rendelés Kalkulátorok, letöltések Fórum Linkek Oktatás, publikációk Alapítvány Hírek Kapcsolat



Bejelentkezés

Azonosító:

Jelszó:


Regisztráció >



A nőgyógyászati vizsgálat

A vizsgálat megkezdése előtt az orvosnak szüksége van a kórelőzmény ismeretére egyrészt a jelenlegi panaszokat, másrészt a korábbi betegségeket illetően. Ezért érdemes előre felkészülni a várható kérdésekre, hogy ezzel is segítsünk a pontos tájékozódásban, hiszen ennek fontos szerepe van a későbbi kezelés meghatározásában.


A vizsgálat előtt az orvos biztosan megkérdezi az utolsó menstruáció idejét, a menstruációs ciklus főbb jellemzőit:

milyen gyakorisággal jelentkezik a vérzés /a menstruáció első napjától számítva a következő havi vérzés első napjáig/,

mennyi ideig tart,

változott-e a vérzés gyakorisága, időtartama, erőssége? Az első menstruáció hány éves korban volt.

Van-e alhasi panasz: görcs, fájdalom, ez milyen jelegű /tompa-éles; erős-gyenge/, helye.

Van-e folyás: ennek színe, szaga, mennyisége és állaga /pl: bő, darabos/. A folyások egyik kísérő tünete lehet a hüvelybemenet vagy a gáttáj viszkető, égő érzése.

Vizeletürítéskor jelentkezik-e panasz: fájdalom, vér a vizeletben, csípő vagy égő érzés, gyakori vizeletürítés, egyéb.

Észrevett-e alaki eltérést a külső nemi szerveken: apró hólyagok vagy "szemölcsök" a gáttájon, mellek tapintásakor érzett csomó, stb. Általános szabálynak tekinthető, hogy minden változás esetén érdemes orvosi tanácsot kérni akkor is, ha az nem okoz panaszt, fájdalmat, kivétel a nemi szervek fiatalkori érésével kapcsolatos növekedés, alaki változás.


A korábbi betegségekre vonatkozóan a következő kérdésekre lehet számítani:


Korábban volt-e bármilyen nőgyógyászati betegsége vagy műtétje?

Élete során milyen egyéb műtétei voltak?

Állandó vagy időszakos, de rendszeres gyógyszerszedést igénylő betegsége van-e?

Van-e ismert gyógyszerallergiája?

A vizsgálat célja: az orvos tájékozódik arról, milyen változások láthatóak, tapinthatóak az egészséges állapothoz képest.


A vizsgálat menete: miután a vizsgálandó hölgy elhelyezkedett a nőgyógyászati vizsgálószékben, az orvos a kisajkak széttárását követően óvatosan bevezeti egyik kezének mutató, vagy mutató és középső ujját /1 vagy 2 ujját/ a hüvelybe, másik kezével pedig a hasat tapintja át, egyidejűleg. A két kéz között pontosan megítélhetővé válik a méh helyzete, nagysága, át lehet tapintani a méh környezetét, a "méhfüggelékeket", azaz a petefészkeket és a petevezetőket. A vizsgálat során a szomszédos szervekről is lehet információt gyűjteni: a vesetájak, a húgyhólyag, a környező belek áttapintásával.Ha valaki nem veszítette el a szüzességét, a vizsgálat előtt mindenképpen jelezze, mivel ebben az esetben vagy még a szokásosnál is óvatosabban, egy ujjal vizsgál az orvos, vagy a végbél felől /ekkor a vizsgálókesztyűt vazelinnel vagy egyéb síkosító anyaggal kenik be, hogy a vizsgálat ne legyen nagyon kellemetlen/.A nemi szervek kézzel való áttapintása után szokott következni a kolposzkópos vizsgálat, melynek célja a gát felszínének, a hüvelynek és a méhnyak hüvely felőli részének alapos áttekintése szabad szemmel és mikroszkóppal. Mivel a hüvelyfalak egymáshoz simulnak, ezzel is védve a belső szerveket, ehhez egy speciális műszer szükséges: a 11. Fejezetben már említett Cusco-eszköz, közismert nevén "kacsa" /ezt a nevet kacsacsőrszerű alakjáról kapta/. A műszert zárt állapotban vezetik be a hüvelybe, és a méhszáj közelében nyitják ki, hogy a hüvelyfalak elemelkedjenek a méhszájtól. így láthatóvá válnak körben a hüvelyfalak és a méhszáj is. Az orvos a megtekintést követően szükség esetén hüvelyváladékot, illetve "rákszűrésre" /hivatalosan: onkocitológiai vizsgálatra/ mintát vesz.


A "rákszűrés" során a mintavétel a 2. Fejezetben már említett, méhnyak felszínen elhelyezkedő laphám-mirigyhám határról lesodort sejtekből történik, illetve a gyanús elváltozások felszínéről. Ennek eredményét többféle rendszer, beosztás szerint is megadhatják, leggyakrabban szerepel a Papanicoulau szerinti értékelés is. Ennek eredménye P 0-5 lehet. P0 esetén valami miatt a rákszűrés nem értékelhető /technikai probléma/, ezért néhány hét múlva érdemes megismételni a vizsgálatot. Egészséges eredmény a P1-2. Betegségre a P3-5 utal. P4-5 esetén méhnyakrák irányában végeznek további vizsgálatokat. P3 lehet rákmegelőző állapot jele is, de gyakran erős gyulladás okozza: mindenképpen további kezelésre és ellenőrzésre van szükség. A rákszűrés eredménye mellett a hüvelyváladékról is kapunk információt: itt is lehet gyulladásos jel, bizonyos kórokozók pontosan felismerhetőek /gombák, baktériumok, stb./. Hüvelyváladék vételekor csak az utóbbit vizsgálja a cytologus, itt a minta nem feltétlenül a méhnyak felszínéről származik, hanem a hüvely más részéről /hüvelyboltozat, hüvelyfalak/, ekkor nincs "rákszűrés" eredmény, csak hüvelyváladék.


A "rákszűrés" része, hogy segédanyagokkal is ecsetelve a méhnyak felszínét, a méhszáj környezetét végezzük a mikroszkópos vizsgálatot. Ennek haszna, hogy mikroszkóppal sem látható elváltozásokat képes elkülöníteni: az ép és a beteg részek más színűre festődnek.


Engem még egy tampon vastagságú műszerrel is megvizsgáltak annak idején.Azzal ultrahangoztak :)

2009. máj. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
100%
Bocsi kevesebbet akartam beírni de az egészet sikerült :) de talán ez már kielégítő válasz :) szóról szóra így történik :)
2009. máj. 25. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Múlt héten voltam én is. Mondtam, hogy szűz vagyok, így a doki nagyon óvatos volt. Amikor a "kacsát" betette az egy fél pillanatra fájt, de amúgy semmit nem éreztem. Csak egy ujjal vizsgált meg, de attól is inkább cak jobban félétem, mint amennyire éreztem. Nem fájt, ciki sem volt, amennyire kellemetlennek éreztem, az meg csak a stressz miatt volt. Utána egy picit még fájdogált meg a folyásom is több lett, de a doki szerint ez teljesen oké, nem a vizsgálattól volt, hanem a félelmem miatt
2009. máj. 25. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet először nem is vizsgál csak ismerkedik.Ezt te is kérheted, mond hogy a legközelebbinél bátrabb leszel.Azt szerintem ő is lefogja vágni hogy először vagy mert izgulsz,stb. Ne felejtsd egy papírra felírni a kérdéseid akármilyen butának tűnnek is, a doki válaszolni tud mindenreÉs azt is kérheted mutassa meg a műszereit amikkel megvizsgál csak hogy tudd mit is rak beléd.Szerintem nem fáj ha nagylevegőt veszel lazítasz és lassan fújod ki. Meg vizes kézzel nyúl,hogy ne fájjon.
2009. máj. 28. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!