Fémérzékeny vagyok. Színes tetoválás szóba jöhet?
Fémérzékenyeknek leginkább a vörös és annak árnyalatai okozhatnak problémát, illetve jóval ritkábban a kékek és a zöldek. Érdemes lenne megtudnj, melyik fémre vagy érzékeny.
Én is fémérzékeny vagyok, van rajtam mindenféle szín, az allergia tünete nálam (és a legtöbb embernél) annyi, hogy melegben viszket néha a tetoválás.
Egy tetováló
Szia!
SzilKa jól írja.
A másik, hogy érdemes időpontot kérned allergia vizsgálatra, ott is a fémsorozatra.
Az általános fémallergia a nikkel. A leggyakoribban még a réz, ólom.
Alapvetően azt nem lehet kijelenteni, hogy fémallergiás vagy, mert nap mint nap eszel fémeket. Az ásványi anyagok ugyanis fémszármazékok. Nátrium, Kálium, Magnézium... mind fémek. Vas. Vassal tele vannak a zöldségek, vagy a vörös húsok, máj...stb.
Így a fémallergia a fémrácsos állapotban lévő fémekre való allergiás tünetek alapján van. Gyakorlatilag a fémeknél egy csomó fémre nem is lehetne ezt mérni.
Tiszta nátriumot raksz bőrre, erős égési sérülést okoz. A kálium szintén. A lítium meg pusztán levegőt érve már lángolni kezd, szóval a bőrre rakva...
Az orvosi fém elméletileg tiszta vas. Viszont nincs tiszta vas. Nem fémek is vannak benne, de különféle fémek is. Például nikkel is van benne. Nehéz 100%-os mértékben a nikkelt kiválasztani a vasból. Aztán ott a króm. A nikkel és a króm remek ötvöző anyagok, viszont sok ember érzékenyebb rájuk.
A bizsu ékszerek alapvetően alumíniumból, rézből, nikkelből, vasból és egyéb fémek keverékéből állnak.
Fémérzékenység tünetei:
Enyhe esetben: Az allergiát kiváltó fém a bőrrel érintkezve (folyamatosan, mint nyaklánc, gyűrű...) idő után enyhe bőrpírt okozhat, ami olykor viszketés érzését kelti.
Moderált, közepes esetben: Az érintkezés viszonylag gyorsan, pár óra alatt bőrpírt okoz viszketéssel, ami idő után heves bőrreakciót vált ki. Olykor gyors sebesedéssel, hosszabb idő után kelésekkel, gennyedzéssel.
Erős esetben: Érintkezés esetében szinte azonnali bőrpír, égő, viszkető érzés. Huzamosabb érintkezés esetén kelések, gennyedzés, esetekben láz alakulhat ki.
Szóval valószínűleg nem vagy fémallergiás. A fülbelövetésnél az ékszer általában orvosi fém, viszont maga az eljárás nem túl jó a fülnek. A gyulladás sokszor nem az ékszer anyaga, hanem felülete miatt alakul ki. A fülnél nem felülettel érintkeznek az anyagok a fülbevaló (friss) terén. A kezelési szerek is a hajszálerekhez érnek. Olyan, mintha sebbe folynának bele. Ezen szerek egy része magával viszi a bőrön, illetve a fülbevalón megülő millió féle mikroorganizmust is. De egész nap ez a folyamat játszódik le az izzadság által is.
A tetováló festék:
A klasszikus fekete festék régen szénből állt, vagy tintából, amibe olykor bele-bele keverődtek különféle fémek, nehézfémek is. Manapság már nem úgy gyártják a feketét sem, mint az elmúlt évezredekben.
A színes festékeket elsőnek természetesen kivonatolt pigmentekből próbálták előállítani tetováláshoz. Viszont ezek nagy része hamar felszívódott és hagyott egy csúnya foltot maga után.
Utána szerves és szervetlen anyagok keverékét próbálták ki. Tudni kell, hogy minden fém finom pora fekete. (az aranyé is) Minden fém oldódik vízben, csak eltérő mértékekben. A fémek vizes oldatának pedig van színe. Minden fémnél ez a szín más és más. Sokszor szabad szemmel alig látható. Mivel a fémek egy része kémiailag is reagál a vízzel így nem lehet normál körülmények között vizes oldatot képezni belőle. (Alkáli, alkáli földfémek ilyenek.) A nikkelnek rózsaszínes, a kobaltnak kékes, a réznek kék-zöld, vagy zöldes, a krómnak sárga, illetve narancs színű a vizes oldata.
De különféle szerves vegyületekben a színét lehet finomítani is. Így van az, hogy manapság már minden színű festék van.
A tetováló festékeknél arra vigyáznak, hogy ezek az anyagok ne tudjanak könnyen felbomlani a testben, hogy ne fejtsenek ki allergiát, vagy mérgezést. Persze ettől még a fémallergiásoknak baja lenne tőle, de csak enyhén. (Néha viszketés, esetleg erős allergia esetén hólyagosodás.)
Persze vannak olyan festékek is, amik már annyira kicsi %-ban allergizálnak, hogy akár a komoly fémallergiásoknak sem árt.
Szóval nyugodtan tetováltathatsz ily módon. Arra figyelj inkább oda, hogy a tetováló szalon tiszta legyen, a megfelelő higiénia meglegyen, tiszta friss fóliák, csomagolt, steril eszközök, vagy autoklávban fertőtlenített eszközök legyenek.
Számomra érthetetlen, hogy egy ennyire alapos és részletes választ, mint Blueskiné, hogy lehet lepontozni???
Költői kérdés volt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!