Kezdő tetováló aki még csak mű bőrön gyakorol használhat olcsó festéket és tű modulokat? Illetve milyen gyakran kell cserélni a tűket ha emberen nem tetoválok? Milyen hamar szárad bele a festék?
Szia!
Gyaksibőrön, disznóbőrön (nem élő disznón) azt használsz festéknek, amit akarsz. Relatív eléggé sokáig bírja a tű, de 12 órányi tetoválás után már jóval tompább lesz, nehezebb lesz vele úgy dolgozni, mint a friss tűvel. Ha kellően ki van mosva a modul vagy a tű, akkor nem szárad bele, mert nincs mi beleszáradjon. A különféle festékeket a gyártók is úgy tesztelik, hogy pigmentporokat kevernek, és különféle műbőrökre használják. Tehát tényeg szó szerint abból keversz festéket, amiből jól esik.
Viszont csak gyakorláshoz. Ha majd elérsz egy jó szintet, ahol már tényleg mennek a vonalak, satírozás, stabil a kéztartásod és kellő a sebességed, akkor érdemes minőségi festékeket venni és azokkal tovább gyakorolni (nem baj, ha lejárt festékeket szerzel be tetoválóktól, gyakorláshoz jók), majd amikor már élő áldozatra dolgoznál, akkor kell a friss és jó festék. Úgyis ki kell tapasztalni, hogy kinek melyik festék válik be, melyik lesz a jó. Nem véletlen van annyi gyártó. (illetve addigra a gépek közül is érdemes több típus és stílust kipróbálni, hogy neked melyik és mire klappol)
Tiszta vízzel átöblíted, kicsit átrezegteted, mintha festéket szívnál vele, majd kevés denaturáltszesz, hogy a víz se maradjon ott. (etanol helyett jó az aceton is, laborban is azzal víztelenítenek, ha olyan eszközt kell mosni, mert ha a víz marad a fémen, attől könnyebben oxidálódik) Ha sima klasszikus tűt használsz, akkor azt szétszedés után könnyebb takarítani. Ugyan ez nem fertőtlenít, tehát élő emberes tetoválásoknál nem használható, de gyakorláshoz jó. A modulok műanyag és gumi részeit ez hamar tönkreteszi, de így egy modult 2-3-szor használhatsz, ami valamivel olcsóbbá teszi a gyakorlást. A festékeket meg nem érdemes visszaöntögetni, az szimplán kuka.
Ha pedig a saját eredményeidre vagy kíváncsi, érdemes mindent fotózni, és magadnak írni, hogy mit látsz, mibel vagy gyenge, mi az ami rossz.
Gyakorolj sokat szabadkézi egyeneseket, párhuzamosokat, egyszerű matematikai síkidomokat. Utána jöhetnek az egyszerű testek, majd az egyszerű minták, majd tovább. Nem feltétlen kell más lássa, de véleményeket különféle kezdő tetoválós csoportokban, fórumokon érdemes kikérni, illetve ott többféle technikáról is olvashatsz. (az informálódás szerves része ennek, ahogy a rengeteg gyakorlás is :) )
Eleink a tetováláshoz, ahogy mai napig még pár helyen, különféle növényi, állati összetevőket, vagy éppen kőzeteket morzsoltak össze porrá, hogy abból keverjenek festékeket. Fogalmuk sem volt a kémiához, pusztán csak tapasztalatból tudták, hogy melyik dolog milyen állapotban mérgező, vagy épp gyógyító. A fekete színt szenesedett fából nyerték, a vöröset különféle gyökerekből, virágokból és a többi. Van, amit főztek, van amit nem. Persze főként nem tetoválásokra, hanem inkább vallási alkalmakra, test, ruha és lakóhely díszítésekre használták fel. A legritkább színek között a kékek voltak (fekete, vörös, barna és lila volt az olcsóbban előállítható festék, illetve a fehér, ami általában mész alapú volt, míg a zöldek közül a kék irányba hajlók, illetve a kékek voltak a riták, mivel rágább, ritkább alapanyagokat igényeltek, aztán ahogy az emberek egyre jobban ismerték a különféle dolgokat és újabb eljárásokat találtak ki, úgy lett több a kék, zöld és sárga szín is). Az emberiség első tetoválásaihoz úgy gondolják a kutatók, hogy főként faszenet használtak fel. A fa típusától függöt, hogy a fekete mennyire marad fekete. Nem volt ritka az ólomtartalmú ásványokból készült festék sem, vagy éppen keverékek.
A mai pigmentek gyártásához is nagyon sok ilyen természetbeli összetevőt használnak fel, de javarészt már a vegyiparra támaszkonak az eljárások. Mivel gyakorlás esetén a toxicitás ilyen téren elhanyagolható, így tényleg bármiből lehet keverni. Tény, hogy a gyakorlóbőröket a tetoválópigmentekhez fejlesztették, de ettől függetlenül nem csak azzal lehet festeni rá, vagy épp tetoválni. Hobbikellékes üzletben sokféle festékport lehet kapni, amik főleg vízbázisúak. Olaj vagy más szerves oldószeres festékkel nem érdemes szórakozni, mert sok mocskot hagy maga után, illetve nehezebb a felesleget is lemosni. A legtöbb tetoválófesték sűrű, de nem erősen viszkózus állagú. Szerintem a vízfestékekből, temperafestékekből (vizes) könnyű keverni, vagy akár rendelni bármelyik kínai oldalról, vagy hobbiboltban venni. Akrilfestékkel is meg lehet próbálni, nem tudom, hogy mennyire jó hozzá. De eleinte a sima, fekete tus, vagy mártótinta is jó. Elsőnek amúgy sem a színekkel kell gyakorolni, hanem a feketével. Ha sűrű, akkor érdemes hígitan természetesen vízzel. Felesleges az alapokhoz eternal, dynamic vagy más márkás minőségi tetoválófestéket használni. Szóval bármi home-made dolog jó és mint már írtam, ha az alapok megvannak, akkor lehet venni erre való festéket a további gyakorláshoz :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!