Mellfelvarrás után mennyire maradandóak és látványosak a hegek?
A test bármely részén lévő, akár traumás, akár műtéti seb következtében kialakult heg - függően a seb minőségétől (mélység, szennyezettség, a sebzés oka, a sebzést létrehozó tárgy-, erőbehatás ), kiterjedésétől-, irányától, a sebellátás – sebgyógyulás típusától, s függően alapvetően a páciens hegesedési hajlamától – változatos megjelenésű-, minőségű lehet.
A hegképződés egy aktív sejttevékenység eredménye, így a hegek minősége időben változik, azaz a leggondosabban végzett műtéti sebegyesítés utáni hegek is az első pár hét után átmenetileg vaskosabbak, vörösebbek, keményebbek lesznek, ezen állapotuk hetekig-hónapokig fennmarad, majd elvékonyodnak-elhalványulnak, s fél-egy év múlva érik el átlagban a körülbelüli végállapotukat. Egyes hegek még egy even túl is aktívak, változnak.
Mindezek alapján egy évnél korábban nem szoktunk hegkorrekciós műtétet végezni, mivel a hegesedési folyamat aktív részébe a műtéttel beavatkozva nem kiszámítható az eredmény, illetve lehet, hogy a heg végállapotát kivárva, az nem is igényel majd korrekciót.
Alapvetően három hegesedési típust különböztetünk meg, ami a három alapvető hegesedési hajlamot is jelenti:
1. Normál hegképződés: vonalszerű, a bőr szintjében lévő, nem feltűnő, gyöngyház-színű, semmilyen fizikai panaszt-, illetve funkciózavart nem okozó heg képződik.
2. Atrófiás ( sorvadt, túl vékony ) hegképződés: nagyon vékony, gyakran a bőr szintje alá besüppedő, a sebfeszülés miatt kiszélesedő, esztétikailag esetenként panaszt okozó-, nyomásnak kitett helyeken akár fizikai panaszt is okozható hegek.
3. Hipertrófiás ( túlburjánzó, túlságosan vaskos) hegképződés: vaskos, a bőr szintjéből kiemelkedő, fizikai panaszt is okozható ( viszketés, égő érzés ), esetenként eltérő színű (lila, vörös, livid), funkcionális zavart is okozható, esztétikailag kifogásolható heg képződik.
3/A A hipertrófiás hegek különleges válfaja az úgynevezett keloid. A keloid annyiban különbözik a hipertrófiás hegtől, hogy míg utóbbi az eredeti seb nagyságát soha nem haladja túl, addig a keloid minden irányban túlterjedhet az eredeti seb méretén, a hipertrófiás hegnél lényegesen vaskosabb, elszíneződöttebb, kifejezettebb fizikai és esztétikai panaszokat okoz.
A normál, ideális hegesedéstől eltérő hegek okozta funkcionális panaszon értjük a vaskos-, úgynevezett “húzó” hegek okozta mozgáskorlátozottságot, amikor a heg gátolja az ízületek szabad mozgását, vagy például a szemhéjak zárását, stb.
Ilyen esetekben a heg kezelése, szükség esetén műtéti korrekciója mindenképpen szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!