Melyik a jobb? Casio, Citizen vagy orient?
És melyik a jobb ? Az automata vagy a qwartz?
Illetve búvár órát érdemes venni a mindennapokra ?
Csak mert nagyon szemezek egy Orient automatával.
(Nem tudom, még aktuális-e, de azért válaszolok)
Neked kell eldönteni, mire van szükséged. A kvarc óra elektromos óra, a kvarckristály áram segitségével kiváltott rezgése alapján méri az időt. Ezek a legpontosabb órák (ha az atomóráktól meg a rádiójelesektől eltekintünk), egy olcsó kvarc is pontosabb, mint a legdrágább automata, egyszerűen a technológia miatt. A kvarcórák nagyon sokoldalúak tudnak lenni, bármilyen funkció beléjük építhető (naptár, stopper, ébresztő, légnyomás-, magasságmérés, világóra és még sok más). Általában elemmel működnek. Egy jó elem egy digitális Casióban simán kibír tíz évet (nekem volt olyan nagyon régi, nagyon gagyi gyerekeknek való Casióm, ami 9 évet bírt úgy, hogy állandóan nyomkodtam). Az analóg órák mindig többet fogyasztanak, mint a digitálisak, mert a mutatókat egy kis motor hajtja, ami több áramot vesz fel, míg a folyadékkristályos kijelzőnek elhanyagolható a fogyasztása. Vannak olyan órák is, amik fényenergiával működnek, ezeket a Nap (vagy más fényforrás) órák alatt feltölti, és hónapokig elegendő energiát tárolnak. Ebben a kategóriában a Citizen Eco-drive órái a legjobbak. Elvileg nem kell bennük elemet cserélni, gyakorlatilag azonban ezekben egy kondenzátor van, ami véges életű, de sokszor több évtizedig bírja. Minél inkább fel van töltve mindig, annál jobb. A "legfüggetlenebb", legpontosabb órák valószínűleg a rádiójel vezérelt fényenergiás kvarcórák (a rádiójelet egy atomórától veszi, s mjndig beállítja a pontos időt magának). Sőt, olyan is van, ami GPS-jellel állítja be magát. Ezen kívül olyan kvarcóra is van, ami a mozgásból nyeri az energiát (Seiko kinetic), de ezekről nem tudok sokat.
Az automata órák egy teljesen más világ, ott egy lengősúly van az óra belsejében, ami folyamatosan mozog, ez húzza fel a rugót, ami mozgatja a mutatókat. Ezek alapvetően dragább órák, mivel nagyon-nagyon bonyolultak tudnak lenni. Itt is vannak komplikációk, de egészen más kategória, mint a kvarcóráknál, mert itt minden komplikació nagyon komoly mérnöki munkát igényel. Pl egy percismétlő egy automatában több milliós nagyságrend. Hihetetlen bonyolult szerkezetek tudnak lenni, amiknek szinte "lelkük" van, mivel csak rugókból, fogaskerekekből, mechanikus alkatrészekből állnak. Ezen órák csúcsai a világ legdrágább órái. Viszont, mint írtam, összességében nem olyan praktikusak, mint a kvarcórák. Mondom ezt úgy, hogy most kaptam az életem első automatáját. Aki ilyet vesz, azért teszi, mert lenyűgözi a szerkezet, meg az, hogy nincs benne elektronika. Ezeket az órákat folyamatosan hordani kell, hogy minél pontosabbak legyenek, de legalábbis minél többet hordod, annál jobb. Általában 40 óra körüli a járástartalékuk, tehát ennyi ideig járnak, ha leteszed. A csúcs asszem a Grand Seiko egyik modellje, nyolc napos járastartalékkal (18 millió ft..).
Ha automatát veszel, fontos tudnod, hogy többet kell vele foglalkozni (vagy állandóan viselni kell, hogy ne álljon le soha, vagy minden leállás után újra beállítani a pontos időt), kevésbe lesz valszeg pontos, egy kvarcóra (bár az én Orientem meglepően pontos), és 5 évente el kell vinni szerizve, ahol átnézik és olajat cserélnek benne (a szerkezethez kell, hogy ne legyen súrlódás). Vannak órák, amik tovább is kibírják szerviz nélkül (pont az Orientekre hallottam ezt), de saját felelősségre tedd, ajánlott elvinni szervizbd ötévente. Egy szerviz pedig 15-200.000+ ft, órától függően (nyilván egy olcsóbb Orientnél kb 10-20 körül lesz). Ezeket mindenkinek tudnia kell, aki automatát vesz magának.
A kérdésedre a további válasz: szerintem (ez szubjektív vélemény) elemes kvarcban (főleg digitálisban) legjobb a Casio, fényenergiával működőben a Citizen, automatából meg az Orient. Búvárórát meg sokan szeretnek venni, a híres Rolex Submariner, amihez hasonlót szinte minden óragyártó gyárt, szintén búváróra. Jó búváróra nagykn jó ár/érték-aránnyal az Orient Mako.
Köszönöm a választ. Azóta már beszereztem egy Orient Ray Raven 2-t. Szóval az automata mellett döntöttem.
Nagyon jól variálható szíjakkal a kinézete pl. Egy casionál ez nem minden esetben mondható el.
Kvarc órákban a japán márkák lesznek a legjobbak, ide értve a Seikot, hiszen ők találták fel a kvarcórákat.
Svájciak is gyártanak ilyet, de azok nem jók.
Automata órák nagyon jók, önmagukban értéket képviselnek és nem kell elemet cseréni bennük, de hátrányuk, hogy drágák és kevésbé pontosak, bár ez nem olyan nagy baj, mert be lehet állítani őket havonta egyzser. Automata óra ráadásul 100 évvel később is jól fog működni megfelelő szervizeléssel.
Egy kvarc óra azonban nem tartós. Lehet, hogy nem lesz vele baj 10-15 évig, de ha egyszer erromlott akkor ki kell majd dobni,mert javítatása drága, nehézkes és nem is biztos, hogy lehetséges, hiszen 15 év múlva már nem lesz piacon azaz alkatrész ami kell a javításához.
Én biztos automata órát vennék mert az érték és elég egyszer megvenni, egy életen át a tárad lehet, unokának oda lehet majd adni.
Legjobb márkák alsó árban az Orient Seiko.
Drágább esetben lehet venni valami svájci órát vagy Seikot.
Ár értékben egyébként szerintem legjobb óra a Seiko automata.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!