Ha megtudnád, hogy az a szer (kozmetikai, vagy tisztítószer, vagy bármi), amit rendszeresen veszel, állatokon tesztelik, megvennéd újra és újra?
Tudtam hogy létezik ez a jelenség,de sok infóm nem volt róla.Onnan jutott ez eszembe,hogy láttam itt egy kérdésnél amiben valaki írta hogy az Avon is ilyen pl.
Utánanéztem és tényleg így van,Oriflame is ilyen.
EU-n belül tiltja a törvény a kísérleteket,de azon kívül csinálhatják.
Lehet máshogy is tesztelni,mesterségesen,de nem,ők az állatokon csinálják.Sok ilyen híres cég van ,Swarzkopf,Yves Rocher,Loreál,amikről nem is gondoltam volna.
Főleg nyuszik,patkányok,egerek,stb. a célpont,és azért szörnyű belegondolni hogy akármilyen állat is,de ugyanúgy éreznek fájdalmat amikor a szemükbe csepegtetik a szert,vagy bőrükre teszik.És mindezt a pénz miatt.
Kicsit lelkiismeretfurdalásom van,mert pont vettem egyik nap pár olyan dolgot,ami ugyanezt csinálja.
Az megnyugtat,hogy általában Dm-s saját termékeket veszek főleg,ők nem tesztelnek állatokon.
Te gondolkoztál már ezeken a dolgokon ? Ha tudnád hogy amit szoktál venni,állatkísérleteket folytat,megvennéd ugyanúgy a későbbiekben ?
Mint leendő biológus, kicsit eloszlatnám a tévhiteket. A történet nem úgy néz ki, hogy cuki kis nyuszi vagy patkány ott vanm a kis ketrecében, aztán bejön a gázmaszkos tudós a laborba, és valami zöld savat injekciós tűvel belenyom a teljesen éber állat szemébe, és stopperral méri mikor oldódik le a koponyáról a bőr is...
A valóságban ez úgy néz ki, hogy a kísérleti állatokat nagyon ellenőrzött körülmények között tartják egész életükben. Törvényileg tilos tömegnyomorban tartani az állatokat, és az egészségi állapotukra is oda kell figyelni. Nyilván vannak olyan laborok amik lefizetik az ellenőrzéseknél az ellenőröket, vagy így úgy elsunnyogják a kötelezettségeiket. Mint ahogy olyan szülő is van aki kétnaponta véresre veri a gyerekét, holott azt is tiltja a törvény.
Visszatérve az állatkísérletekhez. Nagyon meghatározott a kísérletenként leölhető állatok száma is.
Tehát nem az van, hogy az Avon egy új sampon hatóanyagainak fejlesztése során tonna számra ölheti a patkányokat. Előzetesen meg kell tervezni a kísérleteket, hogy azok mennyire halálosak, meg kell állapítani hogy mi az a minimális számú állat, amire szükség lehet, engedélyt szerezni a szükséges helyekről, és csak ezután lehet azt a minimális számú állatot a teszteknek alávetni.
És végül kitérnék a kísérletek lefolytatására is. A kísérleteket csak altatott, vagy különböző módon érzéstelenített állatokon szabad végrehajtani.
Szóval mielőtt bármilyen anyagot is bejuttatunk az állat szervezetébe, el kell altatni, vagy érzésteleníteni kell. Konkrétan olyan mélységű álomba kerülnek, mint egy beteg a műtőasztalon.
Ezt követően a megölésük is rettenetesen szabályozott, teljesen fájdalom mentes. konkrétan egy pillanat alatt átvágják a gerinccsatornát, és az állat azonnal meghal. De ezt követően még egy csomó lépésben ellenőrzik hogy az állat BIZTOSAN halott-e? Például pupillareflexet vizsgálnak.
Szóval ez a lehető legemberségesebb módon zajlik, senki sem akar állatoknak fájdalmat okozni.
Utolsó: Itt nem arról van szó hogy egészségesek-e a kísérletek, hanem hogy fájdalommal járnak-e?
Ha pl halálra ítélt elítélt lennék egy olyan országban, ahol van halálbüntetés, akkor felőlem végezhetnek rajtam kutatási céllal kísérleteket, mert legalább mélyaltatásban halnék meg.
14. Éppen ez a válaszod mutatja meg, mennyire fingod nincs ehhez xD
Képzeld, a 13. teljesen jól leírta, igaz, én nem vagyok biológus, de van biokémiánk, ahol tanultunk az állatkísérletekről is. Állatkísérletek útján állapítják meg pl. azt is, milyen mennyiségben okoz akut vagy krónikus mérgezést egy anyag, vagy hogy egyáltalán toxikusnak tekinthető-e...Ha nem hajtanák végre ezeket a kísérleteket, még mindig átlagosan 40-50 évig élnénk, mert nem tudnánk, hogy pl. a nehézfémek felhalmozódnak a szervezetben és idegrendszeri problémákat okoznak, vagy hogy a rovarirtószerek, amiket pár évtizede még minden háztartásban vígan alkalmaztak, igazából rákkeltőek...
De akkor költözz ki valami elszigetelt helyre a kis nyuszijaiddal együtt és fürödj velük higanyban meg permetezd a kis növényeidet Matadorral, ja és persze be se oltasd magad, hiszen az oltásokat is állatokon kísérletezték ki, aztán halj meg úgy 2-3 évtized múlva, de lehet, még így is sokat mondtam:D
"azokat egytől-egyig ugyanúgy megkínoznám ugyanolyan módon"
Éppen erről van szó, ha nem a nyúl szemébe megy az irritáló sampon, akkor a tiédbe.
Nem vagyok vegan, de nekem fontos. Sminkbol csak olyat hasznalok, ami cf, rengeteg olcso es jo lehetoseg is van. Tusfurdo, sampon dm, lush egyeb vegan minisitesu markak. Lehet, hogy ezek is allatkiserletes tapasztalatok alapjan gyartanak, de mar nem tesztelnek direktben, es ez mar elorelepes. Amugy az sem garancia, ha tesztelnek valamit allatokon, egyeni erzekenyseg kerdese, hogy valakinek mondjuk kicsipi-e a boret a sminklemoso.
Vannak viszont olyan dolgok, amikbol nem sikerult nekem megfelelo cf alternativat talalni, pl a sminklemosom es a hajlakkom, ezekbol tovabbra is azt veszem, ami bevalt. Sokat keresgeltem, tenyleg nem talaltam olyat, ami kivalthatna oket.
Egyebkent tenyleg megteveszto lehet a cf cimke. Kinaban pl kotelezo az allatteszteles, azaz ha valamelyik marka akar Kinaban forgalmazni, ott el kell vegezni a teszteket. Es van olyan is, pl a Nyx, ami Peta minositest kapott, de az anyaceg a L'oreal vegez allatkiserleteket (bar legutobbi hirek szerint kezdenek leallni veluk).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!