Mit jelent az hogy ezüst tónusú?
Mindenféle sz@r fém van benne, valószínűleg nem is nikkelmentes.
Ez a legsilányabb minőségű bizsut takarja szép szóval.
Az aranyat karátban mérik tisztaságra és grammban vagy unciában tömegre.
A tiszta arany 24 karátos, ami a 100%-os tisztaságra utal (azaz 99,999%-ra, mert ennél tisztábbat nagyon nehéz létrehozni). Minél kisebb a karátszám, annál kevesebb aranyat és annál több ötvözőt tartalmaz az adott ékszer vagy tárgy. Az aranyat általában 22, 20, 18, 16 és 14 karátos állapotban árulják ékszerként.
A karát gyakorlatilag az ötvözet huszonnegyedének felel meg. (24 karátos aranynak a nuszonnégy huszonnegyede arany, a 12 karátosnak 12-t huszonnegyede, ami 1/2, tehát 50%.)
Arany ötvözésre alapvetően ezüstöt használnak annak az olcsósága miatt, ami önmagában nem higítja fel az ötvözet arany színét jelentősen. Továbbá használnak még rezet, ami a színt változtatja és sokkal olcsóbb. Használnak nikkelt, ami kopásállóságot ad, de lehet platinával, krómmal vagy még nagyon sok másféle fémmel is ötvözni.
Persze vannak alacsony karáttartalmú arany ékszerek is (6-8 karátos), ami szintén színaranynak látszik, mint az északiarany, vagy a bolondok aranya, mert egy jó ötvös könnyen ötvöz egybe fémeket úgy, hogy strapabíró legyen, de azért nem túl drága.
Az aranyékszereket nem szokás bevonatolni és futattni semmivel sem, legfeljebb, ha nagyon gyenge a minősége.
Az ezüstöt %-ban mérik inkább, azaz ezrelékben (°%), de simán számkóddal látják el. A klasszikus ezüstékszer 925 számjelzésű és 92,5% ezüstöt tartalmaz. Ugyan úgy ötvözik, de 700-as jelzés alá nem szokták vinni, mert az ezüst sokkal olcsóbb, és hiába higítanák el az ékszer ezüst mértékét, nem lenne olcsób az előállítása.
Ezt a kettőt félrerakva, nagyon sokféle fémből vagyis fémötvözetből ki lehet hozni ezüst tónusú hatást, vagy épp réz tónusút, rosegold, arany, vagy más tónusút. Lehet ötvözeti eljárásokkal, de lehet bevonatolással is. Evidens, hogy a bevonatolás sokkal olcsóbb, főleg egy gyenge minőségű bevonatolási technológiával.
A tónus főleg annyit tesz, hogy a fő szín mellett a fénytörés által más színt, más árnyalatot látsz. Lehet tényleges bóvli de lehet értékes nemesfémötvözet egyaránt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!