Kezdőoldal » Szépség és divat » Bőr- és hajápolás » 20 évesen kopaszodok. Van...

20 évesen kopaszodok. Van ellene megoldás?

Figyelt kérdés

Gyerekként olyan sűrű hajam volt, hogy a hajnyíró alig vitte. Most meg sorra kérdezik tőlem, hogy "jé, te kopaszodsz??" megőrülök már. Valami sampon vagy bármi segíthet, vagy bele kell törődnöm??

A válaszokat köszönöm szépen!



2013. jan. 5. 20:57
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez lehet genetikai eredetű is. Vagy vitaminhiány, helytelen táplálkozás, valamilyen bőrbetegség, sőt-még a rossz fogazat miatt is előfordulhat . De ha már 20 évesen kopaszodsz, ott valami tényleg nincs rendben.

És hogyan kopaszodsz? Foltokban, vagy a hagyományos módon? Úgy értem hogy a homlokod két szélső oldalán a fejtetődön, vagy hogyan?

2013. jan. 5. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem annyit megér hogy kérsz a háziorvosodtól egy beutalót vérvételre nézesd meg a tsh-t is.Mert pajzsmirigy alulműködés is okozhatja.Nálunk a család minden nőtagjánál ez van:((
2013. jan. 5. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A hajhullás az egyik legkényesebb téma az orvostudomány kozmetológiai ágában, ugyanis a jah szó szerint szinte bármitól hullhat. Ezt kinyomozni nagyon nehéz és sokszor nem is sikerül, pl. a fejlett nyugati orvoslásban átlag 500 spontán hajhullásos betegből csak 1-et tudnak sikeresen kezelni, a többieket, akik nem adják fel, általában több évig vizsgálják eredménytelenül. Gondolom tisztában vagy vele, hogy Magyarországon ez az arány sokkalta rosszabb. A legálltalánosabb okok: vashiány, vitáminhiány, pajzsmirigy, fogazat, androgén hormonok, gyulladás a szervezetben.


Ha ez mind rendben van és vizsgálatokkal kizárható, akkor már nehezebb a dolog. Az egyik legrosszabb és sajnos a legelfogadottabb megfigyelési módszer, hogy várni kell. Meg kell figyelni és behatárolni a hajvesztés mintázatát. A három leggyakoribb mintázat:


-A haj körülírható általában kerek foltokban hullik ki, de más terület érintetlen.

[link]


[link]


Az ilyen hajhullás súlyós megbetegedésre is utalhat, azonnal cselekedni kell. Fertőzések, belső elválasztású mirigyek (akár daganatos) betegségei is okozhatják, de legtöbbször a szinte már kóros intezvíz stresszhatás és ebből közetkeztethető betegségek pl. bipoláris zavar, depresszió.


-A következő a diffúz hajhullás, amikor a haj mindenhol egyenletesen ritkul, ez általában gyulladások és hiánybetegségek okozzák, de ha ezeket kizártuk akkor a tudomány tehetetlen, meg kell várni, hogy alakul a hajveszés mindtázata a továbbiakban vagy a későbbiekben megjelennek-e erre visszavezethető különféle betegségek. Magyarul a hajhullás után az orvos jobban odafigyel a betegre folyamatosan figyelemmel fogja kísérni a vizsgálati eredményeit, de a hajhullást magát csak a legritkább esetekben tudják megszüntetni. A diffúz hajhullás:


[link]


[link]


-A utolsó mintázat a legtöbb hajhullása igaz, ez a klasszikus férfias kopaszodás, az adrogen alupecia. A hajzat először a fejtetőn kezd el ritkulni, majd a hajvonal a halánték felett a homloknál fokozatosan V alakban hátratolódik. Egyeseknél a tarkón is elkezd kerek foltban hullani a haj. A kopasz területek egy idő után összeértnek. A hajhagymák néhány év múlva elpusztulnak és felszívódnak a fejbőrben, ezért a kopasz területen már soha többé nem fog kinőni a haj, mivel a felbőrből elhaltak az élő hajtermelő tüszők. Ilyenkor már bármilyen kezelés felesleges.


[link]


A folyamat csak magasabb androgén, azaz hím nemi hormonok jelenlétében következik be, ezért férfiaknál a gyakoribb, nőknél ritkább.

A folyamat, ritka kivételektől eltekintve nem betegség, hanem a természetes öregedés része, amit főként az öröklött génjeink határoznak meg.

A folyamat bármikor bekövetkezhet a serdülőkor vége után, sajnos akár már 14-18 évesen is elkezdődhet, szerencsére ez eléggé ritka és ekkor még nem látványos annyira a dolog. Általánosságban 30 éves kor előtt a férfiak egyharmada kopaszodik, 50 évek korukra már több mint a fele, 90 éves kor felett, pedig már csodaszámba megy, ha maradt még egyáltalán az illetőnek haja, bár igaz, hogy ilyenkor már a fejből elöregedáse is meggyorsítja a folyamat.


Hogy mikor kezdődik el a kopaszodik azt még egyenlőre az orvostudomány nem tudja befolyásolni, de jövőben valószínűleg a folyamat eltolható lesz az öregkorra, így megszüntetve a fiatalkori kopaszodást. Újabb a vizsgálatok szerint a több évig tartó helyten életvitel is beintdíthatja a férfias kopaszodást.

Jelenlegi módszerekkel a folyamatot csak lassítani és valéamelyest javítani tudjuk. A finasteride tartalmú gyógyszerek jelenleg a leghatékonyabbak, időben alkalmazva, akár 20%-ot is dúsulhat a haj és a gyógyszerszedés előtti állapotra csak 5-6 év múlva ritkul vissza. Ez azért eléggé jelentős eredmény. Mellákhatása sajnos, hogy az esetek 2%-ában nemi vágy csökkenést okoz és szedés ideje alatt nem érdemes gyermekvállalásba kezdeni.

Másik szer az 5%-os minoxidil oldatok. Ezt a fejre kell kenni, ahol intenzív szőr és hajnövekedést okoz, gyakori mellékhatása nincs, néha allergiás reakciót válthatnak ki, az oldatban található egyébb anyagok.

Bőrgyógyászatilag jeleleg nem megmagyarázható, de a 2%-os ketokonazol tartalmú gombaírtó hatású samponok féléves, minden napos használata után, a kopaszodó férfiak haja némileg dúsult, de sajnos az előző két szerhet képest elhanyagolhatóan. Viszont alkalmazható kiegészító kezelésként.

A végére hagytam a műtétet, a hajbeültetést. Mint már említettem a több éve teljesen kopasz területeken már valószínűleg nincs élő hajhagyma, ezért ott a haj már soha nem nőhet ki, viszont műtéti eljárással ültethetünk át oda hajat, ami ha túléli az átületetést, akkor képes lesz új hajat termelni. Sajnos hajbeültetésnél a saját hajunkat ültetik át, ezért a hajhagymák korlátozott száma miatt nem lehet nagyon dús hajat produkálni, műtéttel négyzetmiliméterenként 1 hajszállal érdemes befedni a kopasz területet és egy műtéttel átlag 3000 szál ültethető át, ennek értelmében 30 négyzetcentiméternyi kopasz terület tölthető fel hajjal, ez majdnem 4 db gyufásdoboz alapterületének felel meg.


Remélem tudtam segíteni.


Egy orvostanhallgató

2013. jan. 6. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségeket. Nemrég voltam vérvételen, minden megfelelő volt, kivéve valami BASO szint. Utánnanéztem, valamilyen fehérvérsejthez tartozó elem. Járok edzőterembe, szedek multivitamint, illetve rendszeresen fogyasztok zöldség, gyümölcsöt. A hajritkulásom a halánték részen kezdődött. Nem veszélyes azért, de zavaró. Szerintem genetikai eredető, mivel apámnak is hasonló a kopás, csak ő már 46 éves. Valőszínűleg megnézetem magam dokival. Bőrgyógyászt kell keresnem?
2013. jan. 7. 11:59
 5/7 A kérdező kommentje:
Ja és a fogaim is rendben vannak
2013. jan. 7. 12:05
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem egyszerű a probléma, de nem is reménytelen. Nézz utána a PROSZTAGALDIN D2 fehérje enzimnek. Ha igazak a hírek, és azok, akkor nem feltétlenül kell beletörődnöd a hajhullásodba.
2013. jan. 9. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Sajnos ez egy elég probléma, egyre több embert és egyre fiatalabb korban érint. Sokszor nehéz meghatározni, hogy pontosan mi okozza a hajhullást, még nehezebb hatékony megoldást találni.

Amíg nem sikerül a hajhullás típusát meghatározni, addig hatékony kezelés sem lehetséges. Egy biztos, sok kitartásra, nyomozásra és feltehetőleg pénzre lesz szükséged.

2015. júl. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!