Kezdőoldal » Szépség és divat » Bőr- és hajápolás » Mostanában sok gyümölcsöt...

Mostanában sok gyümölcsöt eszem, mégis elkezdett betöredezni a körmöm és jelentek meg rajta fehér foltok. Ez milyen vitamin hiánya lehet akkor?

Figyelt kérdés
mit fogyasszak, h szépek legyenek?
2010. szept. 30. 21:19
 1/3 anonim ***** válasza:
Én a C vitamint ajánlanám.
2010. okt. 1. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Kálciumhiány és B vitaminok.
2010. okt. 1. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"A köröm fehér elszíneződése nem ritka jelenség, amelyet a görög eredetű leukonychia (leukos = fehér, onyx = köröm) szóval jelöl a szakirodalom. A leukonychia legtöbbször ártalmatlan, és orvosi szempontból nincs jelentősége. Hátterében enyhe trauma feltételezhető, vagyis arra utal, hogy néhány hónapja beüthettük az ujjunkat.


Egyéb (kezelendő) ok akkor feltételezhető, ha a fehér foltok megszaporodnak, szabályos elrendeződést mutatnak, illetve ha a körmön más szín- vagy formabeli elváltozás is észlelhető, illetve amikor a köröm fájdalmasan érzékennyé válik.


A köröm mikrotraumáinál ritkábban fordul elő, hogy a fehér pöttyöket gombás (olykor bakteriális) fertőzés okozza. Ez a kifogásolható higiénés viszonyok között működő manikűröző szalonok, az edzőtermek vagy az olyan nyilvános helyek látogatóit érintheti, ahol a kórokozó terjedésének kedvező nedves környezet áll fenn.


Helyi kiváltó tényezők


A körömszépészeti termékek, mint a körömlakk vagy a műköröm, is hozzájárulhatnak a leukonychia kialakulásához, akár allergiás reakció formájában, akár azáltal, hogy törékenyebbé teszik a körömlemezt, és megbonthatják annak természetes rétegződését.


Két bőrbetegség esetében, az ekcémánál és pikkelysömörnél (psoriasis) is előfordulhat leukonychia, de az ilyen esetekben a fehér pöttyök soha nem önállóan jelennek meg, hanem mindig az adott betegségnek megfelelő bőrelváltozáshoz társultan.


Nem csak a cink


Számos olyan, az egész szervezetet érintő hiányállapot van, amelynek jeleként a köröm foltokban vagy csíkokban fehéresen elszíneződhet. Legismertebb a cinkhiány, de az enyhe kalciumhiány, valamint a vitaminok közül a B6-vitamin (piridoxin) hiánya is összefüggésbe hozható a leukonychiával. A fehérjében szegény vagy elégtelen táplálkozás ugyancsak állhat az elváltozás mögött, amely a fehérje-metabolizmus súlyos károsodásával járó májcirrhosisban akár a teljes körömlemez kifehéredéseként is megjelenhet.


Súlyosabb kórképek


Ha a fehér elszíneződés a lunulával (az egészséges köröm tövénél látható félhold alakú halvány képlettel) párhuzamos csíkok (úgynevezett Mees-vonalak) formájában jelenik meg több körmön is, és a kiváltó ok nem tisztázott, arzénmérgezés, mellékpajzsmirigy-túltengés, májcirrhosis vagy hypalbuminaemia (az albumin nevű fehérje hiánya) állhat a háttérben. Ezeken túl kemoterápia mellékhatásaként is kialakulhat a jelenség.


Az iménti felsorolás a teljesség igénye nélkül készült, és csupán néhány példát szolgáltat a köröm fehér elszíneződésének súlyosabb okaira. Ezekben a kórképekben a leukonychia általában másodlagos tünet, amely eltörpül a kiváltó betegség megjelenése mellett. A leukonychia igen ritkán öröklött állapot.


Nem szabad elfelejteni, hogy a köröm növekedése lassú folyamat, így a köröm közepén lévő fehér pöttyök vagy csíkok okai hónapokra visszamenőleg keresendők." Elég részletes? :)

2010. okt. 1. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!