Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Miért nehéz megtanulni a...

Miért nehéz megtanulni a webes programozást?

Figyelt kérdés

Értek a photoshophoz, elég jó templateket is tudok készíteni viszont közöm nincs a programozáshoz.

A fotózás és a képmanipuláció is érdekel viszont azon gondolkodtam, hogy a photoshopban szerzett tapasztalatomat php, mysql, html programozással megfűszerezve tudnék vállalni munkákat.

Olvastam, hogy nehéz meg hogy csak az egyik területen legyek profi viszont nem igazán értem.

Már 10 éve is volt web oldalam, igaz akkor templateket használtam és egy srác csinálta meg a php részét. Viszont nem tűnt bonyolultnak. 1-2 nap alatt összerakta. Volt az oldalon kereső, a frissitést admin oldalon meg lehetett oldani (szóval nem kellett mindig a html-t újra fel ftpzni stb.).

Ez nem olyan idézőjeles automatikus dolog, hogy ha az ember tud angolul, hogy angliában meg amerikában is megállja a helyét?

Több helyen olvastam, hogy mindig más kell.

Nagyon megköszönném ha erről bővebb tájékoztatást kapnék HITELES személytől.

Azt azért gondolom, hogy ha elmegyek egy php kurzusra főleg ha okj.. lol akkor a bizonyítványt rosszabb esetben wc papír helyett használhatot. Szóval rengeteget kell utána tanulnom.

Csak ha mondjuk én fel tudok építeni egy randivonal vagy egy ebay szerű oldalt akkor utána 10x megtudom csinálni nem?



2015. jan. 7. 04:05
 1/8 anonim ***** válasza:

"Olvastam, hogy nehéz meg hogy csak az egyik területen legyek profi viszont nem igazán értem"

Úgy értsd hogy a grafikus és programozói szemlélet, gondolkodás teljesen külön nézőpont, személyiség, beállítottság szükséges.

Hiába akarsz jó lenni mind a kettőben, ha csak egyikre vagy képes.

(egyik jobb, a másik ball agyféltekés gondolkodási módot igényel)

NAGYON! ritkán lehet találkozni olyannal akinek mind a kettő "jól" megy, de olyannal hogy profin menne még nem találkoztam.

Nekem a művészi gondolkodás, szemléleti mód hiányzik, alapszinten tudom kezelni a PS -t, és egyéb képmanipuláló programokat, de csak pont annyira amennyire szükséges a munkámhoz.


"Már 10 éve is volt web oldalam"

Én is 10 éve foglalkozom weboldalak készítésével. :-)


"akkor templateket használtam és egy srác csinálta meg a php részét. Viszont nem tűnt bonyolultnak. 1-2 nap alatt összerakta ... Volt az oldalon kereső, a frissitést admin oldalon meg lehetett oldani"

Ez nem programozás, fogott egy kész CMS -t, feltöltötte a picit módosított (valószínűleg csak logót cserélt) template -t és kész.

Ezt még a 10 éves unokahúgom is megtudná csinálni.


"Több helyen olvastam, hogy mindig más kell."

Nem, a web "programozáshoz" csak ugyan azaz alap kell: PHP, MYSQL, HTML, CSS, JS

Aki azt mondja, hogy mindig más kell, ott arra célozhat, hogy más-más kész cumó.

(Esetleg, hogy folyamatosan fejlődik, bővül, átalakul a webes trend... és lépést kell tartani vele)


"ha elmegyek egy php kurzusra főleg ha okj.. lol ..."

Sőt ahogy tapasztalom, sokszor még a diplomások is használhatnák arra azt a papír fecnit...


"Csak ha mondjuk én fel tudok építeni egy randivonal vagy egy ebay szerű oldalt..."

Persze, ha feltudsz építeni, azaz az adatbázis megtervezésétől, az oldal külső és szerver oldali (logikai) struktúráján keresztül, sebességre optimalizálva, biztonságosan!, akkor igen.

De ehhez nem elég, hogy felmásolok FTP -n egy ingyenes CMS -t, és hozzá egy külsőt, amit össze vágtam valami grafikus szerkesztőben, esetleg tényleg kód szinten írtad meg és ügyeltél mindenre. (pl. gyakori hiba hogy a fehér háttér, fekete betűt alapnak gondolják, de nem! ez OS téma függő. De azért a Fércbook is elkövette ezt a hibát, néhány helyen, pl. a gyors keresőjénél)

2015. jan. 7. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Azért, mert a kettő tök más dolog. Az egy dolog, hogy szeretsz fotózni, kened-vágod a photoshopot, de attóm még nem fog neked semmit mondani a CSS doboz-modell, vagy a számlálós ciklus, hogy csak két nagyon-nagyon alap dolgot mondjak.

Az a baj, hogy te csak a felszínt látod, azt is nagyon felületesen. Te mást nem látsz az egészből, mint a veled közvetlenül érintkező felhasználói felületet. Esetleg van némi fogalmad a HTML-ről, talán még a JavaScriptről is, bár mérget vennék rá, hogy ha most kérném, hogy irass ki egy táblázatot JavaScript segítségével, megállna a tudomány.

Az, hogy volt weboldalad (amit vagy más csinált meg, vagy egy kész sablont irogattál át, vagy netán egy vizuális webszerkesztőben dobtad össze), az nem jelenti azt, hogy értesz a webprogramozáshoz. De még igazából azt sem, hogy a webszerkesztéshez. Egy hasonlattal élve: attól, hogy tudom, hogy mit kell bevenni fejfájásra, még nem leszek gyógyszerész. Attól, hogy tudom, hogy kell az influenzát kikúrálni, még nem leszek műtőorvos.


"Csak ha mondjuk én fel tudok építeni egy randivonal vagy egy ebay szerű oldalt akkor utána 10x megtudom csinálni nem?"

Az a baj, hogy megint csak a felszínt látod. Ismét egy hasonlattal élve: attól, hogy én ki tudok festeni egy házat nagyon szépre, még nem leszek sem épsítész, sem kőműves, és ettől még én magam nem fogom tudni azt a házat megtervezni és felépíteni. Ha elém tesznek egy hasonlót, azt is szépen k itudom festeni, de ettől továbbra sem fogom tudni megépíteni.

Akár az ebay, akár a randivonal, de lehet akár metnet.hu, gyakorikérdések, index.hu, akármi... ezek az oldalak messze több dologból állnak, mint amit te látsz és elképzelsz. Te csak azt látod, hogy hogy néz ki. Annyit látsz, hogy van egy gomb randivonalon, amin meg lehet jelölni a csajt, ha tetszik, meg ott van a képe, meg van egy gomb, amivel üzenetet lehet írni. De tudod, annak a csajnak valahogy fel kellett regisztrálni az oldalra. Valahogy tárolni kell az adatait, képét, stb. Amit írsz üzenetet, azt valahogy tárolni kell, és a megfelelő személynek a profiljába belépve megjeleníteni. És akkor még mindig csak pár apróságot említettünk.

"Ez nem olyan idézőjeles automatikus dolog, hogy ha az ember tud angolul, hogy angliában meg amerikában is megállja a helyét?"

Ez viszont zagyvaság. Persze, ha tudsz angolul, akkor meg fognak érteni Angliában, USA-ban, meg még millióegy helyen. Ugyanígy: ha te tudsz programozni (programozni, és nem kimásolni innen-onnan, mert az a te hasonlatoddal élve olyan, mint ha az angoltudás a Google fordítót jelentené) mondjuk PHP nyelven, akkor mindenhol "meg tudod értetni magad", ahol PHP-ben kell programozni. (Persze, azért árnyaltabb a helyzet, mert ennek is vannak fokozatai.) Vagy ha ismered az SQL-t, akkor mindenhol elboldogulsz, ahol az SQL nyelvet kell használni.

De ha te arra gondoltál, hogy attól, mert nézegeted a weboldalakat, meg összebohóckodsz pár kész kódból egy oldalt, attól te érteni fogod a webprogramozást, akkor nagyon hibás az elképzelésed. Ez kb. olyan, mint ha azt mondanám, hogy ha sokat jársz a henteshez, akkor tudni fogod, hogy kell a sertést levágni és feldolgozni.


De tudod, mit? Tedd próbára magad! Készíts egy randioldalt! Lehessen benne regisztrálni, az adataidat megadni, fényképeket feltölteni, a keresett személyre vonatkozó igényeket beállítani, illetve legyen lehetőség mások adatlapjai között böngészni, megadott szempontok szerint keresni, üzenetet küldeni. Továbbá legyen benne lehetőség megjelölni a másikat, hogy "tetszik", és ha a másik is ugyanígy vélekedik, akkor fedje fel egymás előtt a leendő párt.

Meg fogsz lepődni, hogy mennyire elemi dolgoknál fogsz megakadni...

2015. jan. 7. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Okéoké igazatok van.

Már értem. Viszont scripteket betenni, htmlbe belinkelgetni a menüket, photoshopban megcsinálni a templatet nem nagy munka. Oké, időigényes. Türelmet és kreativitást igényel.

A legtöbb oldal nem is olyan bonyolult mint az ebay vagy a randivonal.


Pl a pizzaking oldala vagy egy egyszerű fotós portfolió site-ja, esetleg egy php-n alapuló blog oldal.

Régen úgy frissitettem az oldalt, hogy volt egy admin rész felnév, jelszó amivel beléptem, majd a főoldalon a frissítést átírtam, képet is tudtam beszúrni. Nem kellett htlmbe szarakodni majd ftp-n feltölteni.

Viszont én még azokat a scripteket sem tudom beszúrni.

A photoshoppal már korábban elkezdtem foglalkozni mint ezzel.


Megnézem a template monsteres oldalakat. Nem hiszem, hogy azokat php vagy mysql guruknak írták. Ezért érdekel, hogy ha az ember szép, kreatív designt csinál és még idézőjeles fel is tudja tenni az oldalt akkor az mért nem elég?

Illetve mire elég?


A templatemonster már 10 éve megy és mint írtam tuti nem web programozóknak íródott, hanem civil embereknek, egyszerűbb cégeknek, fotósoknak, bloggereknek.

Szóval igazából én egy ilyen beüzemel szintet elszeretnék érni htmlbe, phpbe, mysqlbe akár scriptekkel akár anélkül. (Inkább scriptekkel ha úgy egyszerűbb)

2015. jan. 7. 23:58
 4/8 2xSü ***** válasza:

Itt igazából kétféle dologról beszélünk. Az egyik a honlapkészítés, a másik a webprogramozás. Az egyik olyan, mint egy jó bicikliszerelő. Megvesz alkatrészeket, cserélget, mondjuk úgy legózik. Ehhez is kell szakértelem és ezt is meg kell tanulni, de ez egy dolog. A másik meg az, mikor te tervezed meg azt a biciklit, hogy milyen pl. milyen vastag legyen a váz, milyen anyagból legyen, milyen gyártási eljárással készüljön, te teszteled le, hogy elbírja e a súlyt, te gyártod le az alkatrészeket. Ez már egy kicsit más tészta.


Template-eket, CMS rendszereket – Wordpress, Jomlaa, Drupal – használni, azokhoz plugineket letölteni, bekonfigurálni, előre megírt scripteket beszúrni ide-oda az a bicikliszerelés. Template-ket létrehozni, CMS rendszert, vagy egy meglévőhöz plugineket megírni, scripteket megírni az meg egy másik dolog.


Egy év alatt lehet tisztességesen kinéző honlapokat megtanulni készíteni, már megírt eszközökkel. Ehhez is kell ismerni mondjuk a HTML, CSS, Javascript alapjait, de nem megírnod kell, csak felhasználnod, testreszabnod. Ezzel is el lehet boldogulni, lehet belőle pénzt is keresni, bár ilyen téren kevés a fóka és sok az eszkimó. Bár itt általában az szokott lenni a gond, hogy viszonylag hamar lesz egy olyan munkád, ahol annyira egyedi dolgot kellene megvalósítani, amire nem találsz kész megoldást. Minél könnyebb kezelni egy rendszert, annál szorosabbak a korlátai.


Viszont ha olyan szinten sajátítod el, hogy te magad tudsz egy egyedi rendszert magasabb szintű eszközök nélkül megírni, az már nehezebb dió. Régen tényleg elég volt ismerni a HTML-t, a CSS-t, a Javascriptet, de akkoriban egy honlappal szemben is kevesebb elvárás volt. Ma sokkal jobban kell ismerned az alacsonyabb szintű eszközöket, frameworköket, API-kat. Oké, hogy Javascript, meg PHP, meg SQL, de mondjuk ha egy chatet akarsz megírni a mai kor elvárásainak megfelelően, akkor azt mindenféle eszköz nélkül leprogramozni nem két nap. Megkönnyíti a munkát, ha mondjuk használsz alacsonyabb szintű eszközöket, pl. jQueryt, socket.io-t, node.js-t, stb… Csakhogy még ezekkel sem két nap megírni, ráadásul ismerned kell ezeket a rendszereket is mélyebben. És ez egészen más, mint letölteni egy chat sciptet, bemásolni a szerver megfelelő mappájában, átírni két sort a config fájlban és ráhúzni egy dizájnt.


Meg itt is vannak bombabiztos, jó, vagy csak látszólag jó megoldások. Oké, hogy valaki 1-2 nap alatt összedob valamit, ami felhasználói oldalról látszólag jó. De nem hétköznapi körülmények között meg problémákat okoz, nem tudja az extrém eseteket lekezelni. Nincs védve támadások ellen az oldal. Úgy van megírva, hogy bár működik, nincs ember, aki mondjuk 1 év múlva tudna rajta módosítani, annyira átláthatatlan, saláta a kódja. Lehet házat építeni homokra alapozás nélkül, pár cölöpre, meg mérnöki pontossággal megtervezett méretű beton alapra is. Ránézésre mind a három ugyanaz a ház. Csak az egyiket holnap viszi el a szél, a másik fél év után dől le, a harmadik meg évtizedek elteltével, földrengések után is áll. És ez bizony nem mindegy.

2015. jan. 8. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

köszi, értem


akkor a template monster miert mehet mar annyi ideje? en hasonlo siteon gondolkodtam csak plusz szorapokat, konyv-film boritokat is csinalnek.

2015. jan. 8. 09:14
 6/8 anonim ***** válasza:

"akkor a template monster miert mehet mar annyi ideje?"

Ahogy 2xSü kolléga is írta: mert két különböző területről beszélünk. Az ő példájával élve: attól, hogy vannak profi biciklitervezők meg bicikligyárak, még igény van bicikliszerelőkre meg szervízekre is.

Vagy hogy az én szakácsos példámat említsem: attól, hogy vannak nagyon profi szakácsok, még igény van zacskós levesekre is.

Nem mindenki akara magának full profi, egyedi weboldalt. Nem mindenkinek van szüksége egyedi megoldásokra, egyedi algoritmusokra, van, akinek elég annyi, hogy közzéteheti a bemutatkozását, kitehet pár képet magáról, meg esetleg legyen egy vendégkönyv vagy fórum, és ennyi.

2015. jan. 8. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Oké, értem köszönöm!

Akkor viszont az a kérdésem, hogy ezzel az ötlettel amit fentebb írtam szerintetek milyen pénzt lehet keresni?


A programozásra csak egy fikarcnyit visszatérve:

Ha csinálok egy php meg egyéb scriptekből álló template oldalt ahol van lehetőség paypalel fizetni a templatekért, borítókért, (ami már egy komolyan felépített site) milyen problémák léphetnének fel?

Az én oldalamról aztán nem igazán tudnak infókat leszedni.

A templateket védett tárhelyre tenném.

2015. jan. 8. 15:11
 8/8 anonim ***** válasza:

"milyen problémák léphetnének fel?"

pl. MAV ha nem adsz számlát, és nem fizetsz magad és eladás után adót...

Elég egy olyan aki nincs megelégedve, vagy konkurens aki feljelent, és már is...

Inkább nem mennék bele.

2015. jan. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!