Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Mikor érdemes fizetett webhost...

Mikor érdemes fizetett webhosting szolgáltatás igénybevétele helyett már inkább saját webszervert üzemeltetni?

Figyelt kérdés

- Mekkora forgalmú (napi/havi látogatottság) weboldalnál érdemesebb a saját webszerver üzemeltetése?

- Milyen biztonsági érvek szólhatnak a saját szerver mellett?

- Milyen havidíjat kell fizetni egy külsős rendszergazdának a szerver üzemeltetésével, karbantartásával és az esetlegesen felmerülő problémák elhárításával kapcsolatos munkákért?

Na, nem is egyet kérdeztem. :)


Kérdésem hátterében a weboldal működésével kapcsolatban felmerülő költségek optimalizációja, és a weboldal (valamint a hozzá kapcsolódó üzleti ötletek) biztonságának fenntartása áll.



2013. márc. 16. 09:20
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem érdemes saját szerver csak,ha torrent vagy warez oldalt akarsz üzemelni. Minden mást ki tud szolgálni a fizetős is vagy ha a fizetős már nem elég a nagy látogatotság és adatforgalom miatt.
2013. márc. 16. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

- De mekkora az a látogatottság, aminél már inkább a saját szerver jó megoldás?

- Nincs kockázata az idegen hostingnak egy nagy látogatottságú oldal esetében?

2013. márc. 16. 10:00
 3/8 Drone007 ***** válasza:
100%

Szerintem olyan 1000 napi egyedi látogató (nem kattintás, nem oldalletöltés!) felett, folyamatosan használt szerver esetén érdemes saját szerverben gondolkodni. Ez lehet: licites webshop, játékszerver, torrent tracker, videómegosztó, vagy nagy forgalmú emailszerver, esetleg saját hosting szolgáltatás. Ezek magas sávszélességet, nagy tárterületet, nagy processzorteljesítményt, vagy nagy mennyiségű email és egyéb adatforgalmat igényelnek, és ehhez a szakemberek is saját szervert ajánlanak.

A magas sávszélességhez megfelelő szerverparkot kell találni (adott esetben a külföldi sávszélességet is külön igényelni kell, hogy megfelelő legyen), ahol el lehet helyezni a szervert. Itt a tárolásért és a sávszélességért kell fizetned havi pár ezer ft-tól akár 10-20 ezerig.

A szerverfarmokon - attól függően mit üzemeltetsz a szerveren - lehet karbantartást is fizetni. Ez is havidíjas, de fogalmam nincs mennyi. Ez kb annyit takar, hogy ha leáll a szervered megnézik mi baja, ha újraindítható újraindítják, ha nem akkor szólnak neked, hogy új vinyó, új proc, stb... kell mert elpusztult a cucc.

Célszerűbb - bár ha a szerverfarm távolabb van a lakhelyedtől akkor lassabb - ha van saját rendszergazdád, akinek alkalmanként, vagy folyamatosan fizetsz (függ attól mit üzemeltetsz, pl saját webhosting esetén állandóra érdemes felvenni valakit). Ezt órabérben számítják 2-3ezer pénz szokott lenni. Ha van ismerős, akkor nyilván olcsóbb, esetleg betársul az üzletbe :)


Semmiképpen nem olcsó dolog saját szervert üzemeltetni, csak akkor vágj bele, ha konkrét üzleti terved van, ami behozza az árát, mert amellett, hogy elég magas havi díja van, a kezdésnek is bele kell pakolni elég sok pénzt (egy jó szervergép félmisinél kezdődik, bár láttam már szerverparkba ledobva hagyományos pc-t sata vinyókkal, amiket havonta cseréltek...)


Sok sikert!

2013. márc. 16. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Fizetős tárhelyek kisebb portálok, de akár napi több ezres felhasználóval, is működhet.

(olcsóbb tárhelyeken több weboldal osztozik, így nagyobb látogatottságot nem feltétlen bírná fagyások nélkül)

Biztonsági érvek, többnyire az, hogy a fizetett tárhelyeket, akik fizetik szeretik ha nincs agyon korlátozva mint egy ingyenes, viszont így olyan átjárási lehetőségek vannak egyik oldalról a másikra, amivel teljes forráshoz hozzáférhetnek, ha pl. azon a szerveren amin másokkal osztozol, feltörnek egy másik weboldalt...


Mikor éri meg!?

Ha olyan szolgáltatást szeretnél ami egyedi külső programot igényel.

Ha a forgalom olyan nagyméretűvé nőtte magát, ami már gondot okoz egy osztott tárhelyen.

Ha több háttértárra van szükséged mint amit általában reális áron adni szoktak. (több 10-20GB, pl. 60 ezer termék, minden termékhez 3-5 kép, 3 méretbe, + használati útmutatók, videók, PDF -ek.


És a legfontosabb, ha a saját szervert, és annak üzemeltetését, kitermeli az oldal.

2013. márc. 16. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a véleményeteket!
2013. márc. 16. 10:59
 6/8 anonim ***** válasza:

- Ez változó. Nem mindegy hogy mennyi egyedi látogató van azok mennyi időt töltenek az oldalon stb.

- Semmilyen. Inkább az szól mellette, ha egy olyan alternatív megoldást akarsz használni amire a tárhelyszolgáltatók nem biztosítanak lehetőséget akkor azt meg tudod magadnak oldani.

- Ha szerencséd van találsz olyat aki bevállalja néhány tízezerért, de túl sokat nem is várhatsz el cserébe.


Összességében ha van egy szuper látogatott oldalad ami már a legminőségibb webhoszting szolgáltatóknál is lerohad, akkor inkább virtuális szerverben gondolkodnék, mert eleve egy normális szerver vas millió körül van, akkor azt még bekonfigolni plusz a rendszergizda meg anyámkínja, baromi drága. Ha csak ne ma tiéd a zsindex.hu akkor eszembe sem jutna.

2013. márc. 16. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Utolsónak:

Neked is köszönöm a hsz-t!

Gondolod, ha enyém lenne a zsindex.hu, akkor itt kérdezgetnélek benneteket? :))

Persze értem és köszönöm a összevetést.

2013. márc. 16. 19:29
 8/8 anonim ***** válasza:

Nehéz az első kérdésre egy konkrét választ adni. a látogatottság a webszerver beállításától, a weboldalad tartalmától, méretétől, adatbázis lekérdezések számától, sebességétől függően okoz bizonyos terhelést a szervernek.

Általában ez a forgalom és szerver terhelés határozhatja meg, hogy osztott webhosting elegendő-e az oldaladnak. Gyarolati tapasztalatom szerint egy normál webáruház napi 1000 látogatóig általában elegendő lehet osztott szolgáltatás (természetesen szolgáltatótól függően)


Nagyon sok érv szól saját szerver mellett. Csak általánosan: kód biztonság, programozási lehetőségek széles tárháza, egyszerűbb skálázhatóság, optimalizálhatóság. Függetlenség, mások szolgáltatásától, rugalmasság. Nehéz ezt megfizetni.


Valószínűleg egy saját szerver üzemeltetésének elenyésző költsége lesz a külső rendszergazda alkalmazása. Természetesen feltételezve, hogy a nagy forgalmú weboldal a forgalom növekedésével együtt a bevételek növekedését is magával hozza, és nagyságrendileg nagyobb összeget, mint amiben a hoszting és üzemeltetési szolgáltatás kerül.


Az általunk üzemeltetett nagy forgalmú és így komoly árbevételt termelő weboldalak külön szerveren/szervereken vannak, ezzel lehet biztosítani a megfelelő infrastuktúrát, stabilitást a szolgáltatás biztosításához. Pl. akár külön választott adatbázis szerver.

Van olyan ügyfelem, akinek közel 10 éve készítettük a weboldalát, kezdetben egy amerikai olcsó webhoszting szerveren kezdtük. A forgalmi korlátokat elérve egy nagyobb csomagra voltunk kénytelenek váltani. Majd egy magyarországi szolgáltatóhoz váltottunk, de az osztott szolgáltatás miatt több leállást, hacker támadást éltünk meg. Ekkor tértünk át a saját üzemeltetésű szerver használatára, majd kb. 5 éve stabilan működik az oldal egy saját dedikált szerveren. (egy pár éves használt szerveren üzemelünk, még nem volt semmi miatt leállásunk, persze tökéletesen redundáns a gép, és server alkatrészekből áll.)

Tehát ezen történetben a leállások, lassulások, elérhetetlenségek, hacker támadások, és a költöztetési költségek helyett a saját dedikált szerver, üzemeltetési díjjal együtt is fedezte a költségeket.

Végezetül nekünk mint fejlesztőknek, kereső optimalizálóknak további könnyedség, hogy tisztán látjuk a terhelést, forgalmat, és gyakorlatilag bármilyen beavatkozást perceken belül megtehetünk.

2013. márc. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!